ثبات و همگرایی: انتخابات در دور اول برنده دارد؛ حکومت موقت کابوس است |
ثبات و همگرایی: انتخابات در دور اول برنده دارد؛ حکومت موقت کابوس است

بازتاب خبرهای 15 میزان 1398

Image Title
۱۵ / میزان ۱۳۹۸

ثبات و همگرایی: انتخابات در دور اول برنده دارد؛ حکومت موقت کابوس است

تکت انتخاباتی ثبات و همگرایی می گوید که انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم نمی رود و در دور اول فقط یک برنده دارد.

فضل احمد معنوی، عضو ستاد انتخاباتی ثبات و همگرایی امروز دوشنبه(۱۵میزان) در یک نشست خبری به نمایندگی از این تیم گفت: “تهدیدات امنیتی در روند رای دهی بی تاثیر نبوده، اما شاهد هستیم در گذشته هم تهدیدات جدی بوده و مردم به پای صندوق رای رفته اند، این بار ما انتخاباتی را به نمایش بگذاریم که بار دیگر مردم نسبت به انتخابات دلگرم شوند.”

او افزود: “کمیسیون انتخابات سطح اشتراک مردم در این دور انتخابات را نظر به مشاهده نهادهای ناظر به گونه مبالغه آمیز اعلام کرده است. با وجود این که این آمار تخمین است، اما این تخمین با واقعیت دور است و کمیسیون انتخابات میزان اشتراک مردم را باید بر اساس رای بایومتریک شده اعلان می کرد، نه بر اساس معلومات تلفونی روسای ولایتی کمیسیون ها، یا بر هم بر اساس جدول نتایج که امروز ثابت شده یک بخش اعظم و بزرگ آن غیرواقعی است”.

معنوی تاکید کرد، کمیسیون انتخابات هرچه زود تر آمار اشتراک کنندگان را بر اساس رای بایومتریک اعلان کند.

به گفته او: “انچه ما شاهد هستیم کمیسیون انتخابات مصروف پروسس جدول نتایج است. باور ما این است که این ضیاع وقت است و هیچ گونه تاثیر در اعلان نتیجه ندارد و آنچه اساس است،  رای بایومتریک شده است که همه پذیرفته اند و این یک امر تغییر ناپذیر است.”

maanowi

این عضو ستاد انتخاباتی ثبات و همگرایی تصریح کرد، تاخیر در اعلان نتیجه انتخابات صدمه به حکومت داری است و هرچه زود برنده و بازنده انتخابات اعلان شود.

معنوی در مورد تقلب در انتخابات خاطرنشان کرد، اشخاص گذشته با متود گذشته در جغرافیای مشخص بار دیگر تقلب کرده اند؛ اصل انتخابات شفاف نبوده و باید پروسس انتخابات شفاف باشد.

او همچنان از جامعه بین المللی مخصوصا یوناما خواست کمیسیون انتخابات را در عرصه شفاف سازی آرا یاری کند تا این کمیسیون نتیجه انتخابات را زودتر اعلان کند.

معنوی از حکومت نیز خواست با ابزار دست داشته اش از مداخله در کار کمیسیون ها اجتناب کند و هرگونه استفاده از ابزار حکومتی می تواند منجر به مشکلات بعدی شود.

این عضو ستاد انتخاباتی ثبات همگرایی گفت: “به مردم اطمینان می دهم که خواب انتخابات ۲۰۱۴ تکرار نمی شود و حکومت موقت یک کابوس بیش نیست و این انتخابات یک برنده دارد و محاسبه ما نشان می دهد انتخابات به دور دوم نمی رود.”

او همچنان ابراز امیدواری کرد که کمیسیون انتخابات به زودی مشکل توقف سیستم را مرفوع کند و آرای بایومتریک را اساس قرار دهد.

معنوی حراست از رای واقعی مردم را واجب دانست.

۱۵ / میزان ۱۳۹۸

رهایی 11 تن از فرماندهان طالبان از زندان بگرام در بدل آزادی سه مهندس هندی

برخی منابع نزدیک به طالبان از آزادی ۱۱ تن از اعضای این گروه در بدل رهایی سه مهندس هندی خبر داده است.

سید اکبر آقا، از منابع نزدیک به طالبان و از فرمانده‌هان پیشین این گروه، با بیان این خبر به طلوع‌نیوز گفته است که ۱۱ تن از اعضای طالبان، روز گذشته(یک‌شنبه، ۱۴ میزان) در برابر سه مهندس هندی از زندان بگرام رها شدند.

بر اساس گزارش طلوع‌نیوز، به گفته برخی منابع، طالبان رها شده از اعضای مهم این گروه بوده و شیخ عبدالرحیم، والی پیشین طالبان برای کنر و مولوی عبدالرشید بلوچ، والی پیشین طالبان برای نیمروز نیز در میان رها شدگان حضور دارند.

prison

این در حالی است که سه مهندس هندی رها شده، مهندسینی اند که در سال ۲۰۱۸ میلادی هنگامی که برای یک استیشن برق در ولایت بغلان کار می‌کردند، ربوده شدند. یکی دیگر از این مهندسان، در ماه مارچ گذشته رها شده بود.

تاکنون حکومت‌های افغانستان و هند و نیز گروه طالبان به‌گونه رسمی در این‌باره چیزی نگفته‌اند.

۱۵ / میزان ۱۳۹۸

انفجار در شهر جلال‌آباد 37 کشته و زخمی برجای گذاشت

مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار می‌گویند که در نتیجه یک انفجار در شهر جلال‌آباد، ۱۰ تن کشته و ۲۷ تن دیگر زخمی شده‌اند.

دفتر والی ننگرهار با بیان این خبر گفته است که حوالی ساعت ۴:۳۰ دقیقه بعد از ظهر امروز دوشنبه(۱۵ میزان)، در نتیجه انفجار مواد جاسازی شده در یک سه چرخ “زرنج” در ناحیه سوم شهر جلال‌آباد، ۱۰ غیرنظامی به شمول یک کودک کشته و ۲۷ تن دیگر زخمی شده‌اند.

jalalabad

دفتر والی ننگرهار افزوده است، این انفجار زمانی رخ داده است که یک موتر نوع کاستر مرکز جلب و جذب نیروهای اردوی ملی از ساحه می‌گذشت.

به گفته این دفتر، زخمیان این رویداد به شفاخانه منتقل شده و وضعیت شماری از آن‌ها نیز وخیم گزارش شده است.

۱۵ / میزان ۱۳۹۸

فرمانده طالبی که می‌خواست انگشت رای‌دهندگان را قطع کند، کشته شد

وزارت داخله اعلام کرده است که یک فرمانده طالب در ولایت سرپل پس از آن از سوی پولیس کشته شد که قصد داشت انگشت آنانی را که در انتخابات اشتراک کرده بودند، قطع کند.

وزارت داخله گفته است که در نتیجه عملیات نیروهای فرماندهی پولیس ولایت سرپل، صبح امروز دوشنبه(۱۵میزان) در ساحه توپ‌خانه از مربوطات ولسوالی سانچارک این ولایت، یک فرمانده طالبان کشته و دو تن دیگر از زیردستان او زخمی شدند.

sarepul

این وزارت افزوده است، این فرمانده شورشیان طالب که ناصر نام داشته، به گونه مخفیانه در مربوطات ولسوالی سانچارک ایست بازرسی ایجاد کرده و هم‌زمان با اخذ پول از عابرین این ولسوالی، قصد داشت تا انگشتان کسانی را که در انتخابات ریاست جمهوری ۶ میزان اشتراک نموده بودند، قطع کند.

۱۵ / میزان ۱۳۹۸

آزادی 7 غیرنظامی از بند طالبان در فراه

پولیس فراه می‌گوید که نیروهای امنیتی ۷ غیرنظامی را در این ولایت از بند طالبان آزاد کرده‌اند.

محب‌الله محب، سخنگوی فرماندهی پولیس فراه امروز دوشنبه(۱۵میزان) با بیان این خبر به خبرنامه گفت: “۷ تن از غیرنظامیان که به تاریخ ۶ میزان به دلیل عدم پرداخت عشر و پول نقد به طالبان، از سوی این گروه در ولسوالی پرچمن ربوده شده بودند، آزاد شدند”.

farah

محب افزود، شب گذشته نیروهای امنیتی با راه‌اندازی عملیاتی در مربوطات ولسوالی پرچمن موفق شدند این ۷ غیرنظامی را از بند طالبان آزاد کنند.

به گفته سخنگوی پولیس فراه، “طبق معلوماتی که از افراد آزاد شده گرفته شده، گروه طالبان این افراد را مورد شکنجه روحی و جسمی نیز قرار داده است.”