نخستین جلد کتاب هزاران جنایت؛ روایت‌گر قتل‌عام‌های طالبان معرفی شد |
نخستین جلد کتاب هزاران جنایت؛ روایت‌گر قتل‌عام‌های طالبان معرفی شد

بازتاب خبرهای 1 میزان 1398

Image Title
۱ / میزان ۱۳۹۸

نخستین جلد کتاب هزاران جنایت؛ روایت‌گر قتل‌عام‌های طالبان معرفی شد

 نخستین جلد کتاب “هزاران جنایت” که در آن فهرست قتل‌عام کادرها و متنفذین قومی افغانستان بین سال‌های ۲۰۰۳ الی ۲۰۱۹  توسط گروه طالبان جمع‌آوری گردیده، از سوی شورای امنیت ملی کشور معرفی شد.

نخستین جلد از کتاب هزاران جنایت، امروز دوشنبه(۱ میزان) در یک برنامه رسمی در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت، معرفی شد.

کبیر حقمل، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی در معرفی این کتاب گفت: “اسناد و شواهد موجود در کتاب هزاران جنایت، از سازمان‌های حقوق بشری، انسان‌های مبارز، محاکم داخلی و خارجی و دولت‌ها درخواست شده که صدای خانواده‌های این قربانیان را بشنوند و طالبان و قاتلین این شهدا را مورد بازپرس و مجازات قرار دهند”.

book

او ادامه داد که در جمع‌آوری اسناد و شواهد برای تهیه جلد اول کتاب هزاران جنایت، از مکانیزمی دقیق کار گرفته شده و نام کشته‌شده، نام پدرش، با تفکیک ولایت، ولسوالی، قریه، موقف اجتماعی، تحصیلات، چگونگی قتل، محل و زمان قتل، به گونه واضح درج گردیده است.

سخنگوی شورای امنیت ملی اضافه کرد، تلاش صورت گرفته تا عکس‌های هر کشته شده نیز دریافت و در کتاب چاپ گردد.

به گفته وی، چاپ جلدهای بعدی کتاب هزاران جنایت ادامه دارد.

به گفته حقمل، هدف از مستندسازی و نشر این کتاب، آن است که دیگر این‌گونه جنایات پوشیده باقی نماند و از ذهن نسل‌های نو نرود.

۱ / میزان ۱۳۹۸

تلفات سنگین غیرنظامیان در هلمند؛ 30 غیرنظامی کشته و زخمی شدند

مقام‌های محلی در ولایت هلمند می‌گویند که حمله نیروهای امنیتی در عملیاتی در مربوطات این ولایت، ۳۰ غیرنظامی را کشته و زخمی کرده‌اند.

بشیراحمد شاکر، یک عضو شورای ولایتی هلمند امروز دوشنبه(۱میزان) به خبرنامه گفت: “قطعه صفر ۳ ولایت قندهار شب گذشته یک عملیات را در روستای تخته پل ولسوالی موسی قلعه علیه سران القاعده و گروه طالبان راه‌اندازی کرد که در آن یک مراسم عروسی نیز مورد هدف قرار گرفته است”.

helmand

شاکر افزود: “طبق اطلاعاتی که از ارگان‌های کشفی و امنیتی و مردم به ما رسیده، در این حمله ۱۵ غیرنظامی کشته و ۱۵ تن دیگر زخمی شده‌اند.”

این عضو شورای ولایتی هلمند اضافه کرد که کشته و زخمی‌شدگان این رویداد بیشتر زنان و کودکان هستند.

این در حالی است که وزارت دفاع امروز گفته است که در این عملیات در ولسوالی موسی قلعه، ۲۲ طالب خارجی کشته، ۱۴ تن آن‌ها اسیر و یک انبار بزرگ مهمات طالبان منهدم شده است.

وزارت دفاع در مورد تلفات غیرنظامیان گفته که این ادعا را بررسی می‌کند.

۱ / میزان ۱۳۹۸

دو متهم به ربودن و قتل یک کودک در کابل، به اعدام محکوم شدند

دادستانی کل اعلام کرده است که دو تن به اتهام ربودن و قتل یک کودک در کابل از سوی دادگاه ابتدایی محکوم به اعدام شده‌اند.

دادستانی کل امروز دوشنبه(۱میزان) با نشر یک خبرنامه گفته است که سمیع‌الله، یک کودک هفت ساله، در تاریخ ۱۳ ماه دلو سال ۱۳۹۷ خورشیدی، از حوزه دوازدهم شهر کابل ربوده شد و به قتل رسید.

این اداره خاطرنشان کرده که به دنبال این رویداد، این پرونده توسط دادستانی کل مورد بررسی قرار گرفت و پس از تحقیقات لازم و درخواست مجازات از جانب دادستان قضیه، به دادگاه فرستاده شد.

presicutor

در ادامه، جلسه قضایی دادگاه ابتدایی در حضور طرفین قضیه و وکلای مدافع متهمان، به تاریخ ۱۲ سنبله سال جاری برگزار گردید و این دادگاه، دو متهم از ۶ متهم این پرونده به نام احمدالله و صفت‌الله را به جرم ربودن منجر به قتل به اشد مجازات(اعدام) محکوم کرد.

هم‌چنین دادگاه ابتدایی سه متهم دیگر این پرونده به نام‌های رفیع‌الله، راحت‌گل و محمدیار را به همین جرم، به ۳۰ سال حبس تنفیذی(زندان) محکوم به مجازات کرده است.

این در حالی است که به گفته دادستانی کل، دادستان قضیه، فیصله دادگاه مبنی بر اعدام احمدالله و صفت‌الله را تأیید و در سایر موارد بر حکم دادگاه اعتراض کرده است.

دادستانی کل خاطرنشان کرد که از سال ۱۳۹۵ -۱۳۹۷ خورشیدی، ۵۷۴ قضیه ربودن به شمول یک‌هزار و ۳۳ متهم و مظنون، از سوی ریاست دادستانی مبارزه با جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی رسیدگی شده است. از این میان ۳۷ تن محکوم به اعدام و متباقی افراد، از شش ماه تا ۳۰ سال محکوم به زندان شده‌اند. حکم اعدام سه تن از این افراد نیز اجرا شده است.

۱ / میزان ۱۳۹۸

شخصیت‌های‌ ملی و جهادی: صلح مسأله اصلی افغانستان است/ انتخابات کشور را به بحران می‌برد

 شماری از شخصیت‌های ملی و رهبران جهادی با نشر یک اعلامیه می‌گویند که صلح مسئله اصلی کشور بوده و باید در صدر آجندای ملی قرار داده شود. به باوراین شخصیت‌ها، برگزاری انتخابات در شرایط کنونی، کشور را به سمت بحران می‌برد.

در این اعلامیه که امروز دوشنبه(۱میزان) توسط شماری از شخصیت‌های‌ ملی، رهبران جهادی و نمایندگان جامعه ‌مدنی به نشر رسیده، آمده است که این جمع به زودی با برگزاری یک کارزار وسیع و گسترده، تلاش خواهد کرد تا روند صلح را در کشور احیا کند.

آنان افزوده‌اند که روند صلح باید یک روند شفاف، ملی، افغانستان‌شمول و زیر رهبری مردم افغانستان باشد، تا مردم بتوانند با در نظرداشت منافع ملی، حفظ تمامیت ارضی و تحکیم استقلال کشور، در این رابطه تصمیم بگیرند.

qanuni

شماری از شخصیت‌های ملی و رهبران جهادی تاکید کرده‌اند که صلح زمانی تحقق می‌یابد که هیات افغانستان‌شمول مردم و دولت با گروه طالبان مستقیما و مستقلانه و به نمایندگی از تمام مردم و با یک موضع واحد ملی برای تحقق صلح وارد گفت‌وگو شود.

آن‌ها همچنان از گروه طالبان خواسته‌اند تا با هیأت ملی و افغانستان‌شمول مردم و دولت مستقیما وارد گفتگو شود و نیز روند متوقف شده صلح میان طالبان و ایالات متحده امریکا دوباره آغاز و راه برای شروع مذاکرات رسمی صلح میان افغان‌ها هموار شود.

این مجموعه هم‌چنان خاطرنشان کرده که گفت‌وگو‌های صلح میان طالبان و ایالات متحده امریکا باید شفاف بوده و مردم افغانستان از تمام مسایلی که با سرنوشت آن‌ها رابطه دارد، آگاهی کامل داشته باشند؛ بر این اساس، هیچ صلحی که در آن حاکمیت مردم افغانستان بر سراسر قلمرو کشور کاملا تامین نشده و موجب تقویت نظام جمهوری اسلامی افغانستان نشود، نمی‌تواند پایدار و ماندگار باشد.

این خصیت‌های ملی و رهبران جهادی با بیان این‌که صلح ماندگار ایجاب یک اجماع ملی در داخل کشور را می‌نماید، از کشورهای همسایه افغانستان، کشور‌های منطقه و قدرت‌های بزرگ خواسته‌اند با تحکیم اجماع بین‌المللی در امر استقرار صلح، با افغانستان همکار شده و به عنوان کشور‌های تضمین‌کننده صلح و ثبات افغانستان باشند.

این سیاسیون کشور تاکید کرده‌اند که برگزاری انتخابات در شرایطی که مالکیت و رهبری آن در دست مردم افغانستان نیست و نیز شرایط سیاسی و امنیتی برای برگزاری یک انتخابات شفاف، عمومی، عادلانه و افغانستان‌شمول ممکن نیست، انتخابات موجب کشاندن کشور ما به بحران‌های عمیق‌تر و وسیع‌تر سیاسی و اجتماعی می‌شود.

آن‌ها هم‌چنان بر توجه به صلح و عدم تعویق آن تاکید کرده و گفته‌اند که “انتخابات نه تنها موجب کاهش بحران در کشور ما نشده، بلکه خود موجب بحران مضاعف، تفرقه بیشتر میان مردم و تضعیف نهاد‌ها و کاهش بیشتر اعتماد به دموکراسی و مشارکت سیاسی می‌شود.”

۱ / میزان ۱۳۹۸

گروه طالبان سه برادر را در ولایت غور تیرباران کرد

مقام‌های محلی در ولایت غور می‌گویند که گروه طالبان سه برادر را که یکی آن کارمند دولت بوده، در این ولایت تیرباران کرده است.

عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور امروز دوشنبه(۱میزان) به خبرنامه گفت که گروه طالبان این برادران را چهار روز قبل به تاریخ ۲۷ سنبله در ولسوالی پسابند تیرباران کرده است.

taliban 3

خطیبی افزود، این سه برادر، یکی آن کارمند دولت، دیگری معلم و برادر سوم، متعلم یا دهقان بوده است.

او افزود، این سه برادر زمانی مورد تیراندازی طالبان قرار گرفته‌اند که مصروف ترمیم خانه‌شان بودند.

به گفته سخنگوی والی غور، گروه طالبان به دلیل این‌که این‌ها کارمند دولت بوده‌اند، بر آن‌ها تیراندازی کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرده، افرادی که بر این سه برادر تیراندازی کرده‌اند، مربوط به گروه ملا هجرت، از فرماندهان محلی گروه طالبان بوده‌اند.