12 شورشی طالب در لغمان به دولت پیوستند |
۱۲ شورشی طالب در لغمان به دولت پیوستند

بازتاب خبرهای 17 سنبله 1398

Image Title
۱۷ / سنبله ۱۳۹۸

۱۲ شورشی طالب در لغمان به دولت پیوستند

مقام‌های محلی در ولایت لغمان می‌گویند که ۱۲ شورشی طالب به شمول یک فرمانده طالبان در این ولایت به دولت پیوسته‌اند.

محمد آصف ننگ، والی لغمان امروز یک‌شنبه(۱۷سنبله) در مراسم پیوستن این شورشیان طالب به دولت در مرکز این ولایت گفت: اداره محلی لغمان تلاش می‌کند برای این ۱۲ عضو تسلیم شده گروه طالبان یک نمره زمین و فرصت کار در ادارات دولتی و خصوصی را فراهم کند.

taliban 3

والی لغمان ضمن قدردانی از نیروهای امنیتی و مردم لغمان، از مردم این ولایت خواست با اداره محلی لغمان در روند صلح همکاری کنند.

در همین حال ابوحمزه، فرمانده این گروه ۱۲ نفری طالبان خاطرنشان کرد که آنان قبل از پیوستن به دولت، در ولسوالی الینگار ولایت لغمان مصروف فعالیت‌های تخریبی بودند.

۱۷ / سنبله ۱۳۹۸

طالبان: امریکا با توقف روند گفت‌وگوها ضرر خواهد کرد!

گروه طالبان در واکنش به توقف مذاکرات امریکا با این گروه توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور، تأکید کرده که تاوان این کار بیش از هر کسی به خود امریکا می‌رسد و آن‌ها به جنگ در افغانستان ادامه خواهند داد.
گروه طالبان امروز یک‌شنبه(۱۷سنبله) در یک خبرنامه در واکنش به تصمیم تازه دونالد ترامپ گفته است که با تیم امریکایی مذاکرات مفیدی داشته، توافق‌نامه آن‌ها نهایی شده و تیم مذاکراتی امریکا نیز از پیشرفت‌های به دست آمده راضی بود.

Doha
این گروه افزوده است که قرار بود پس از اعلان و امضای توافق‌نامه با امریکا، به تاریخ ۲۳ ماه جاری میلادی(۱ میزان) نخستین دور نشست مذاکرات بین‌الافغانی برگزار شود.
طالبان خاطرنشان کرده که اگر به جای جنگ، راه تفاهم اختیار شود، این گروه تا پایان بر آن متعهد می‌ماند.
این گروه تاکید کرده که عکس‌العمل نشان دادن بر یک حمله، پیش از امضای توافق‌نامه، بیان‌گر حوصله‌مندی نیست و تا خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان، به هیچ چیزی قانع نمی‌شوند.
این در حالی است که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا امروز در یک رشته توییت‌ها، دیدار پنهانی با رهبران افغانستان و طالبان در کمپ دیوید را لغو و مذاکرات صلح با طالبان را متوقف کرد. این تصمیم ترامپ با واکنش‌های گسترده‌ای در داخل و خارج افغانستان همراه شده است.

۱۷ / سنبله ۱۳۹۸

خالد: تمام ولایت بغلان از وجود طالبان پاکسازی خواهد شد

سرپرست وزارت دفاع که به ولایت بغلان سفر کرده، می‌گوید که این ولایت به گونه کامل از وجود طالبان پاکسازی خواهد شد.

اسد خالد که پس از گذشت ۷ روز از حمله گروه طالبان بر شهر پلخمری امروز یک‌شنبه(۱۷سنبله) با مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله به ولایت بغلان رفته است، می‌گوید که حومه‌های شهر پلخمری و در کل ولایت بغلان به گونه کامل از وجود طالبان پاکسازی خواهد شد.

Khalid

خالد و اندرابی هدف سفرشان به شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان را بررسی وضعیت امنیتی این ولایت و شاهراه‌ کابل ـ شمال می‌خوانند.

در همین حال سرپرست وزارت داخله نیز از آمادگی‌ها برای اجرای عملیات‌ها و بهبودی اوضاع امنیتی ولایت بغلان خبر می‌دهد.

این در حالی است گروه طالبان به تاریخ ۱۰ سنبله حملات گروهی را بر مرکز ولایت بغلان آغاز کرده بودند که بر اساس گزارش‌ها، تاکنون طالبان در حومه‌های شهر پلخمری حضور دارند

۱۷ / سنبله ۱۳۹۸

ثبت بیشترین شکایات از تیم‌های دولت‌ساز و ثبات و همگرایی در کارزارهای انتخاباتی

کمیسیون شکایات انتخاباتی اعلام کرده که تاکنون ۵۷ شکایت از کارزهای انتخاباتی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در سراسر کشور ثبت شده که به تمام آن مطابق قانون و طرزالعمل‌های انتخاباتی رسیدگی شده است.
اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی امروز یک‌شنبه(۱۷سنبله) در مراسم افتتاح مرکز معلوماتی این کمیسیون، تاکید کردند که با جدیت با هر نوع بی‌نظمی در انتخابات ریاست جمهوری مطابق قانون برخورد خواهند کرد.
زهره بیان شینواری، رئیس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی اطمینان داد که کمیسیون شکایات برای رسیدگی به شکایات انتخابات ریاست جمهوری آمادگی کامل دارد.

Elections
در همین حال دین محمد عظیمی، معاون این کمیسیون در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر ثبت و رسیدگی به شکایات دوره مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری خاطرنشان ساخت: “تاکنون حدود ۵۷ شکایت از سراسر کشور ثبت شده است که به تمام آن مطابق قانون رسیدگی شده است”.
عظیمی همچنان افزود، بیشترین شکایات مربوط به تخطی و تخلف تیم‌های انتخاباتی ثبات و همگرایی و دولت‌ساز بوده که از سوی کمیسیون شکایات مورد رسیدگی قرار گرفته و مرتکبین آن توصیه، اخطار و حتی جریمه شده‌اند.
او به نامزدان انتخابات ریاست جمهوری هشدار داد که به فکر تقلب در انتخابات پیشرو نباشند و این کمیسیون از تمام توان برای تأمین شفافیت و عدالت انتخاباتی استفاده می‌کند.
عظیمی همچنان از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری خواست تا با پررنگ کردن مبارزات انتخاباتی‌شان در جهت کشانیدن شهروندان به پای صندوق های رای تلاش جدی نمایند.
قرار است انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۶ میزان ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار شود.

۱۷ / سنبله ۱۳۹۸

کرزی: گفتگوهای امریکا و طالبان به صورت واضح و شفاف از سر گرفته شود

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان می‌گوید که امیدوار است گفتگوهای صلح میان امریکا و طالبان به صورت واضح و شفاف از سر گرفته شود تا منجر به صلح و ثبات دایمی در کشور شود.

کرزی امروز یک‌شنبه(۱۷سنبله) در واکنش به متوقف شدن گفتگوهای صلح توسط دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا، گفته است که صلح آرزوی هر شهروند افغانستان است و برای مردم کشور از اولویت برخوردار است.

او افزوده است: “زمانی که گفتگوهای صلح میان امریکا و گروه طالبان آغاز شد، این اقدام امریکا با استقبال گرم مردم افغانستان همراه شد و حالا که این پروسه از سوی امریکا متوقف شده، به این معنی نیست که تلاش‌های افغان‌ها نیز متوقف شود؛ بلکه برعکس باید این تلاش‌ها افزایش یابد.”

karzai

کرزی همچنان از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواسته دست از جنگ بردارند و با تمام صداقت و هوشیاری به مذاکرات بین‌الافغانی برای صلح سراسری در کشور سرعت بخشند.

او نیز از کشورهای بزرگ منطقه خواست به همکاری‌های‌شان با مردم کشور برای رسیدن به صلح در افغانستان ادامه داده و این همکاری‌ها را افزایش دهند.

این در حالی است که رییس‌جمهور امریکا بامداد امروز در یک رشته توییت‌ها از متوقف کردن روند صلح با طالبان در افغانستان خبر داد که این امر با خوش‌بینی حکومت افغانستان نیز همراه شد.