کرزی خواستار تسریع تلاش ها برای صلح از طریق مذاکرات بین الافغانی شد |
کرزی خواستار تسریع تلاش ها برای صلح از طریق مذاکرات بین الافغانی شد

بازتاب خبرهای 11 جوزا 1398

Image Title
۱۱ / جوزا ۱۳۹۸

کرزی خواستار تسریع تلاش ها برای صلح از طریق مذاکرات بین الافغانی شد

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان می گوید که طرف های در گیر جنگ تلاش های شان را برای رسیدن به صلح سرتاسری و دایمی از طریق مذاکرات بین الافغانی سرعت بخشند.

Hamid-Karzai

وی امروز شنبه(۱۱جوزا) با نشر یک اعلامیه ضمن اظهار نگرانی از افزایش تلفات ملکی در روزهای اخیر گفته است، هرگونه عملیات نظامی که سبب خونریزی افغان ها می گردد را به شدیدترین الفاظ تقبیح می کند.

او همچنان از طرف های درگیر جنگ خواسته است تا از دوام عملیات نظامی علیه یکدیگر دست کشیده و تلاش های شان را برای رسیدن به صلح سرتاسری و دایمی از طریق مذاکرات بین الافغانی سرعت بخشند.

آقای کرزی روز گذشته در یک اعلامیه از آتش بس طالبان در روزهای عید فطر استقبال کرده بود؛ اقدامی که بعدا از سوی طالبان رد شد.

۱۱ / جوزا ۱۳۹۸

دومین محموله صادراتی افغانستان از طریق بندر چابهار به هند رسید

اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که دومین محموله صادراتی کشور و اولین محموله صادراتی ولایت قندهار از طریق بندر چابهار به هند، با موفقیت به بندر ناواشیوای هند رسیده است.

photo_2019-05-31_18-49-12

در یک خبرنامه اتاق تجارت و صنایع در این مورد آمده است، این محموله شامل دو کانتینر شامل ۱۱ تن زردآلوی ‏خشک(اشتق) و ۲۲٫۵ تن انجیرخشک بوده است.

بر اساس این خبرنامه، این محموله به تاریخ ۲ جوزای ۱۳۹۸ از ولایت قندهار عازم بندر چابهار گردیده ‏که بعد از مدت یک هفته(۲روز در داخل خاک افغانستان، یک روز در داخل خاک ایران، یک روز ‏از نیمروز به چابهار، یک روز دربندر چابهار به خاطر طی مراحل گمرکی، بارگیری کشتی و یک ‏و نیم روز مسیر دریایی، به بندر ناواشیوای هند مواصلت نموده است.‏

ارزش مجموعی این محموله حدود ۴۰ هزار دالر امریکایی بوده و مصارف ‏مجموعی هر کانتینر شامل (هزینه گمرکی، خدمات و انتقال) بالغ بر ۱۸۵۷ دالر بوده است.‏

۱۱ / جوزا ۱۳۹۸

خلیل‌زاد: همکاری‌های منطقه‌ای برای رسیدن به صلح در افغانستان مهم است

نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان می‌گوید که همکاری‌های منطقه‌ای برای رسیدن به صلح در افغانستان مهم است.

photo_2019-05-31_16-52-57

زلمی خلیلزاد امروز شنبه(۱۱جوزا) در صفحه توییتر اش ضمن قدردانی از کشور ازبکستان به خاطر گردآوری سفیران کشورهای آسیای مرکزی زیر یک‌چتر در واشنگتن، گفته است که همکاری‌های منطقه‌ای برای رسیدن به صلح در افغانستان مهم است.

او افزوده است: “فرصتی که صلح در افغانستان به وجود خواهد آورد، برای آغاز برنامه‌ریزی افزایش اتصال منطقه‌ای و توسعه مهم است”.

این در حالی است که خلیلزاد صبح امروز نیز از دیدار رییس جمهورغنی و عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در حاشیه کنفراس اسلامی در مکه استقبال کرده بود.

۱۱ / جوزا ۱۳۹۸

سفر سرپرست وزارت دفاع به ولایت غزنی به منظور بررسی وضعیت امنیتی این ولایت

مقام‌های محلی غزنی می‌گویند که اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع در رأس یک هیأت بلندپایه امنیتی به منظور بررسی وضعیت امنیتی این ولایت، به غزنی سفر کرده است.

photo_2019-05-31_16-34-18

دفتر رسانه های ولایت غزنی امروز شنبه(۱۱ثور) با نشر یک خبرنامه گفته است که اسدالله خالد در رأس یک هیأت امنیتی با حضور فرمانده نیروهای حمایت قاطع در زون جنوب کشور، به هدف ارزیابی وضع امنیتی، چگونگی پیشرفت عملیات خالد در غزنی و تشخیص نقاط ضعف و قوت به غزنی سفر کرده است.

آقای خالد در این سفر در یک کنفرانس مشترک خبری با والی غزنی، به مردم این ولایت اطمینان داده که در آینده نزدیک شاهد برقراری امنیت بهتر در سرتاسر غزنی و راه‌های مواصلاتی ولسوالی‌ها و شاهراه‌ها خواهند بود.

او وعده سپرده که اقدامات لازم برای پس‌گیری ولسوالی‌هایی که در دست حکومت نیست، روی دست گرفته خواهد شد.

۱۱ / جوزا ۱۳۹۸

عبدالله: در فکر و اندیشه‌ی طالبان تغییری نیامده است

رییس اجراییه حکومت با اشاره به مذاکرات اخیر مسکو و تلاش‌ها برای صلح می‌گوید، در فکر و اندیشه‌ی طالبان تغییری نیامده است و باید ملت برای مقابله با دشمنان کشور آماده باشند.

photo_2019-05-31_16-34-12

عبدالله عبدالله که امروز شنبه(۱۱جوزا) در مراسم دومین سالیاد محمد سالم ایزدیار، پسر نایب اول مجلس سنا سخن می‌گفت، تصریح کرد که از تحقیق در مورد حادثه‌ای که سالم ایزدیار و تعداد دیگری کشته شدند، راضی نیست و باید کارهای بیشتری صورت می‌گرفت و مسوولان حادثه محاکمه می‌شدند.

او افزود که نباید به عده‌ای فرصت‌طلب اجازه داده شود تا از قضایای برحق به نفع شخصی خود سوء استفاده نمایند.

رییس اجراییه تاکید کرد، طالبان و تروریست‌ها دشمنان مردم افغانستان اند و از هیچ تلاشی برای ضربه زدن به مردم و منافع کشور دریغ نمی‌کنند و تنها راه مقابله با آن‌ها، وحدت و اتحاد مردم افغانستان است.

زمانی عبدالله طالبان را متهم به عدم تغییر در اندیشه و تفکرشان می کند که امروز نیز پیام عیدی منسوب به ملا هیبت الله، رهبر طالبان به نشر رسید که در آن حکومت افغانستان را متهم به کارشکنی در پروسه صلح کرده بود.

۱۱ / جوزا ۱۳۹۸

یک فرمانده طالبان در بلخ توسط محافظش کشته شد

مقام های ارتش در شمال افغانستان از کشته شدن یک فرمانده طالبان در بلخ توسط محافظش خبر داده اند.

taliban

دفتر مطبوعاتی قول اردوی ۲۰۹ شاهین امروز شنبه(۱۱جوزا) با نشر یک خبرنامه گفته است که خان ولی، یکی از فرماندهان طالبان در روستای خواجه روشنایی توسط یک تن از همراهانش به قتل رسیده است.

به گفته قول اردوی ۲۰۹ شاهین، خان ولی فرمانده ۵۰  نفری شورشیان طالب بود و عامل اصلی ناامنی های ولسوالی های چهاربولک و دولت آباد به حساب می امد.

ولایت بلخ در شمال کشور در این اواخر گواه فعالیت گسترده شورشیان طالب است.