تفاهمنامه ایجاد مسیرهای جدید عبوری میان افغانستان و تاجکستان امضا شد |
تفاهمنامه ایجاد مسیرهای جدید عبوری میان افغانستان و تاجکستان امضا شد

بازتاب خبرهای 11 ثور 1398

Image Title
۱۱ / ثور ۱۳۹۸

تفاهمنامه ایجاد مسیرهای جدید عبوری میان افغانستان و تاجکستان امضا شد

اداره مستقل هوانوردی ملکی اعلان کرده است که تفاهمنامه همکاری میان افغانستان و تاجکستان در راستای ایجاد مسیرهای جدید عبوری امضا شده است.

afg taj

این اداره امروز چهارشنبه (۱۱ثور) با نشر خبرنامه گفته است که محمد قاسم وفایی زاده رییس عمومی این اداره در سفری به شهر دوشنبه تاجیکستان ضمن اشتراک در نشست بین المللی اورآسیا، در دیدار با مسولین هوانوردی تاجکستان روی ایجاد مسیرهای جدید برای پرواز های عبوری از جمله افغانستان- چین – هند از طریق تاجیکستان توافق نموده اند.

در خبرنامه اداره هوانوردی ملکی آمده است که در این دیدار تاکید صورت گرفته که ایجاد مسیرهای پرواز عبوری غرب – شرق منتهی به تاجیکستان برای جلب پرواز های عبوری بیشتر، نقش موثر دارد، و نیز به منظور عملی شدن توافقات و تسریع روند همکاری در این زمینه، تفاهنامه همکاری میان دو کشور به امضا رسید.

این در حالیست که در دو ماه اخیر، با مسدود شدن فضای پاکستان به روی پروازهای عبوری کشورهای منطقه، ترافیک هوایی بیشتر کشورها از جمله افغانستان متاثر شده و مسافرین افغان عازم هند را با مشکلاتی مواجه کرده است.

۱۱ / ثور ۱۳۹۸

ارتش امریکا ساحات و حدود کنترل دولت و طالبان را رصد نمی کند

سیگار یا اداره بازرسی امریکا برای بازسازی افغانستان اعلان کرده که ارتش امریکا دیگر ساحات و حدود کنترل دولت و نیز مناطق تحت تصرف طالبان را رصد و سنجش نمی‌کند.

usa

سیگار در گزارش که شب گذشته به نشر رسانده گفته که ارتش امریکا نیز این موضوع را تایید کرده است.

در گزارش سیگار آمده است که مأموریت حمایت قاطع نیز گفته که سنجش و بررسی ساحات زیر کنترل دولت و مخالفان مسلح اهمیت راهبردی محدود داشته و کم‌تر براساس آن تصمیم گرفته می‌شده است.

خبرگزاری رویترز، نیز گزارش داده بود که پیش‌ از این نظامیان امریکایی با مقایسه و رصد میزان ساحات تحت کنترل دولت و گروه طالبان، شرایط و تحولات امنیتی را بررسی می‌کرد و این موضوع معیار سنجش تحولات امنیتی و پیش‌رفت‌های آن به شمار می‌رفت.

۱۱ / ثور ۱۳۹۸

غنی: بدون مشوره و نبض ملت، صلح به میان نمی آید

رییس جمهور غنی می گوید هدف اصلی برگزاری لویه جرگه جهت دادن به پروسه صلح و مالکیت افغان‌ها است، و بدون مشوره و نبض ملت، صلح به میان نمی آید.

ghani 34

اقای غنی شام روز گذشته در دیدار با والیان ۳۴ولایت کشور، ضمن تقدیر از ایجاد فضای مناسب و ملی والی ها در زمینه انتخاب نمایندگان مردم در لویه جرگه مشورتی صلح هدایت داده است که نشست های جداگانه والیان با ارگان های عدلی و قضایی و وزارت های انکشافی و سکتوری تدویر یابد، تا تحلیل ها و پیشنهادات والی های کشور با آنان شریک شود.

رئیس‌جمهور تاکید کرده است که والی ها مکلف است به جای اشخاص روی معیارها تمرکز نَمایند و مشترکا با مردم در راستای حفظ نظم عامه همکار باشند، تا خدمات و سهولت های بیشتر برای مردم فراهم شود.َ

۱۱ / ثور ۱۳۹۸

داوودزی: آغاز منطقی پروسه صلح لویه جرگه است

عمر داوودزی رییس کمیسیون برگزاری لویه جرگه می گوید که هدف از برگزاری این جرگه تعیین آزادی و حدود برای دولت در مذاکرات با طالبان بوده و آغاز معقول و منطقی پروسه صلح نیز لویه جرگه است.

آقای داوودزی که امروز چهارشنبه (۱۱ثور) در نشست خبری در کابل صحبت می کرد گفت که آقای سیاف با خواست اکثریت اعضای این جرگه به عنوان رییس برگزیده شده و از برگزاری و تا پایان این جرگه، حدود پنج میلیون دالر به مصرف خواهد رسید.

omar dawodzay

او افزوده که تقسیمات اعضاء در کمیته ها به راهنمایی دبیرخانه و کمیسیون برگزاری صورت گرفته است. آقای داودزی گفته که روز گذشته نیز این کمیته ها کار خود را آغاز کرده اند.

داوودزی اضافه کرد که سهم زنان در جرگه بیش از ۳۰ درصد بوده و رییس ۱۳ کمیته و منشی ۲۸ کمیته این جرگه را زنان تشکیل می دهند.

او تاکید کرد که انجنیر عارف نورزی، انجنیر کمال صافی، داکتر افضل حدید، ناجیه منیره آخندزاده و حبیبه سرابی به عنوان معاونین لویه جرگه صلح تعیین شده اند.

رییس کمیسیون برگزاری لویه جرگه با بیان این که به گمان اغلب امروز کار کمیته ها تمام می شود. او گفت در صورتی که کمیته ها امروز نتواند کار خود را تمام کنند، امکان تمید یک یا یک روزه جرگه وجود دارد.

۱۱ / ثور ۱۳۹۸

خلیلزاد: اسلام‌آباد به کمک برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان متعهد است

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان می گوید اسلام‌آباد به کمک برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان متعهد است.

kalilzad

آقای خلیلزاد در صفحه توییترش نگاشته است که “از نقش پاکستان در ایجاد یک توافق منطقه ای در حمایت از روند صلح افغانستان خرسندم و اکنون زمان اقدام عملی اسلام‌آباد برای حمایت از روند صلح افغانستان فرا رسیده است”.

آقای خلیلزاد همچنان از پایان سفرش به پاکستان خبر داده و افزوده است که اسلام آباد از تلاش برای تسریع روند گفتگو ها و مذاکرات بین الاافغانی حمایت می کند و متعهد به کمک به کاهش خشونت در افغانستان است.