طالبان یک زن را از غزنی ربودند |
طالبان یک زن را از غزنی ربودند

بازتاب خبرهای 22 حمل 1398

Image Title
۲۲ / حمل ۱۳۹۸

طالبان یک زن را از غزنی ربودند

مقام های محلی از ربوده شدن یک زن توسط طالبان از ولسوالی قرباغ ولایت غزنی خبر داده اند.

ghazni

دفترمطبوعاتی ولایت غزنی امروز پنجشنبه (۲۲حمل) گفته که طالبان مسلح ناوقت شب گذشته در قریه میدانک ولسوالی قره باغ ولایت غزنی وارد یک منزل شده و یک زن را با خود برده اند.

دفترمطبوعاتی غزنی افزوده که شورشیان طالبان اعضای خانواده این زن را نیز ضرب و شتم کرده اند.

این در حالی است که شورشیان طالبان دوشنبه این هفته نیز دو زن را در ساحه موشکی ولسوالی قره باغ از یک موتر پائین کرده و با خود برده بودند.

۲۲ / حمل ۱۳۹۸

مطالبه دبیرخانه جرگه مشورتی صلح؛ جریان های دخیل در گفتگوهای طالبان به خواسته های شهروندان افغان توجه کنند

دبیرخانه لویه جرگه مشورتی صلح می گوید نیاز است تا تمام جریان ها و طرف های دخیل در گفتگو ها و مذاکرات صلح با طالبان به خواسته ها و مطالبات شهروندان و قربانیان جنگ اهمیت داده و توجه جدی داشته باشند.

دبیرخانه جرگه مشورتی صلح امروز پنج شنبه (۲۲حمل) با نشر یک اعلامیه گفته است این جرگه در شرایطی برگزار می‎ شود، که شهروندان افغانستان از تداوم جنگ خسته و برای دستیابی به صلح پایدار و عادلانه خواهان اجماع ملی برای رسیدن به صلح پایدار می باشد.

taliban iran

در اعلامیه این دبیر خانه آمده است که لویه جرگه مشورتی صلح محلی برای جمع‏آوری نظریات و دیدگاه های علما، متنفذین و بزرگان قوم، نهاد های جامعه مدنی، جامعه رسانه‎ای، احزاب سیاسی، نماینده های مهاجرین، معلولین و سایر اقشار و اصناف آسیب پذیر جامعه، نماینده های انتخابی مردم از تمام ولایت ها، شهرها و ولسوالی های کشور اعم زنان و جوانان می باشد.

در اعلامیه این دبیر خانه تاکید شده که مردم افغانستان خواهان آغاز گفتگو های بین الافعانی، ختم جنگ و رفتن به سوی آینده صلح آمیز و بدور از خشونت هستند و هیچ نوع تهدید و مشکل آفرینی سر‏راه روند صلح خواهی برای مردم افغانستان قابل قبول نیست.

به گفته دبیرخانه جرگه مشورتی صلح مردم افغانستان حق دارند تا برای حفظ و حراست از قانون اساسی، یکپارچگی، وحدت ملی، ثبات و حفظ دستآورد های بیشتر از یک و نیم دهه، دادخواهی داشته باشند.

دبیرخانه جرگه مشورتی صلح از طالبان خواسته تا با راه اندازی تبلیغات رسانه ای علیه این پروسه ملی و مردمی قرار نگیرند و گفته که بجای مخالفت با این روند ملی تلاش کنند تا بخشِ از راه حل برای تأمین امنیت، صلح پایدار و قطع جنگ در کشور باشند.

۲۲ / حمل ۱۳۹۸

کمپاین "اترا کجاست؟" از فضای مجازی فراتر رفت

در ادامه اعتراضات قبلی شماری ار کاربران فضای مجازی این بار این اعتراضات به فضایی حقیقی کشانیده شد.

photo_2019-04-11_17-20-32

شماری از معترضین در اعتراض به آنچه که آن ها دزدی و بالابودن نرخ انترنت و پایین بودن کیفیت آن می دانند، امروز پنجشنبه (۲۲حمل) در شماری از شهرهای کشور اعتراض به راه‌انداخته‌اند.

این اعتراض کنندگان در کنار استفاده از شبکه های اجتماعی در میان شهروندان رفته و از آنان خواسته تا در این کمپاین بپیوندند.

بر اساس تصاویر نشر شده از این کمپاین در فضای مجازی شعاری “کریدتم ار دزدی نکنید” در کنار شعار “اترا کجاست؟” اضافه شده است.

این در حالی است که محمد نجیب عزیزی رئیس اداره تنظیم خدمات مخابراتی چندی قبل با حضور در یک کنفرانس خبری گفته بود اترا موجود بوده و پاسخگو است. او گفته بود که “هموطنان ما حق دارند که از اترا بپرسند.”

۲۲ / حمل ۱۳۹۸

احتمال وقوع سیلاب در چندین ولایت افغانستان

ریاست هواشناسی از احتمال وقوع سیلاب در چندین ولایت افغانستان خبر داده است.

AMD 2

این ریاست در یک خبرنامه گفته است که احتمال وقوع سیلاب در ولایات هرات، بادغیس، فاریاب، جوزجان، سرپل، بلخ، غور، دایکندی، ارزگان، غزنی، پکتیکا، خوست، پکتیا، لوگر، میدان وردک، کابل، ننگرهار کنر و نورستان پیش‌بینی شده است.

ریاست هواشناسی مقدار بارندگی در نقاط مختلف بین ۲۰ الی ۴۰ ملی متر پیش بینی کرده است.

۲۲ / حمل ۱۳۹۸

شش سرباز پولیس در ولایت بادغیس ناپدید شده اند

مقام های محلی از ناپدید شدن شش سرباز پولیس در ولسوالی مقر ولایت بادغیس خبر داده اند.

جمشید شهابی سخنگوی والی بادغیس امروز پنج شنبه (۲۲حمل) در صحبت به خبرنامه گفت که این سربازان از شب گذشته تا کنون ناپدید هستند. به گفته آقای شهابی پس از آن که پاسگاه آنان در منطقه چهل گزی ولسوالی مقر مورد حمله گروهی شورشیان قرار گرفته و جنگ برای ساعت ها جریان داشته، این سربازان ناپدید شده اند. آقای شهابی تصریح کرد که این پاسگاه نیز سقوط نموده است.

police-

شهابی افزود “در این درگیری شش تن از نیروهای امنیتی پولیس ملی همراه تسلیحات دست داشته شان ناپدید هستند و تلاش ها جریان دارد تا سرنوشت این شش سرباز مشخص شود که اسیر شده اند یا مخفی اند.”

به گفته سخنگوی والی بادغیس بعد از رسیدن نیروهای کمکی شورشیان از ساحه  عقب زده شده اند.

در همین حال محمد ناصر نظری عضو شورای ولایتی بادغیس نیز به خبرنامه گفت که پرسول یک پاسگاه نیروهای پولیس به فرماندهی “شریف” شب گذشته با تمام امکانات شان در ولسوالی مقر این ولایت به گروه طالبان پیوسته اند.

نظری در ادامه افزود تعداد پرسونل این پاسگاه به تعداد ۱۰ الی ۱۵ نفر بودند، که همه آنها به گروه طالبان پیوسته اند.