بیش از هزار تن قاچاقچی مواد مخدر در یک سال گذشته محکوم شده اند |
بیش از هزار تن قاچاقچی مواد مخدر در یک سال گذشته محکوم شده اند

بازتاب خبرهای 10 حمل 1398

Image Title
۱۰ / حمل ۱۳۹۸

بیش از هزار تن قاچاقچی مواد مخدر در یک سال گذشته محکوم شده اند

مقامات در مرکزعدلی وقضایی مبارزه علیه مسکرات ومواد مخدر اعلام داشته که در سال ۱۳۹۷ بیش از هزار تن در پیوند به قاچاق مسکرات و موادمخدر از سوی مرکزعدلی وقضایی از یک الی ۲۱ سال حبس محکوم به مجازات شده اند.

dorgs

خالد موحد سخنگوی مرکز عدلی و قضایی علیه مسکرات و مواد مخدر امروز (۱۰حمل) در نشست خبری در مرکز رسانه های حکومت گفت که پولیس مبارزه با مواد مخدر طی سال ۱۳۹۷به تعداد ۱ هزار ۱۵۳ تن را به ظن قاچاق مسکرات و مواد مخدر از سراسر کشور بازداشت و برای تعقیب عدلی و قضایی به مرکز عدلی و قضائی مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر فرستاده است.

آقای موحد افزود که پولیس درجریان سال ۱۳۹۷به تعداد ۵۵ خانم، ۳ تبعه خارجی، ۴۷ تن از موظفین خدمات عامه، ۳۹ محصل و متعلم را در پیوند به قاچاق مواد مخدر شناسائی و بازدشت کرده است.

به گفته آقای موحد طی سال ۱۳۹۷مجموعا به تعداد ۲۳۴ تن که میخواستند مواد مخدر از نوع هیروئین، چرس و شیشه را با استفاده از شیوه های جاسازی در بطن، بکس های سفری و لباس به شکل آغشته و مشبوع از میدان هوایی بین المللی حامد کرزی به کشورهای هند، عربستان سعودی و دوبی انتقال دهند از سوی پولیس و دادستانی موظف مرکز عدلی و قضائی مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر شناسائی و بازداشت شده اند.

او تصریح کرد که میزان بازداشت افراد نسبت به سال ۱۳۹۶ پنجاه درصد افزایش یافته که دلیل آن تعدیل قانون مبارزه با مواد مخدر و صلاحیت بیشتر این اداره بوده است.

آقای موحد اضافه کرد که بیش از شش میلیون و سه صد هزار افغانی، بیش از دوصدو بیست هزار دالر آمریکایی و به تعداد ۲۴۸عراده واسطه نقلیه، ۱هزار ۱۶۹ سیت موبایل و ۵۹ میل اسلحه مختلف النوع که از نزد قاچاقبران بدست آمده بود نیز مصادره شده است.

۱۰ / حمل ۱۳۹۸

بازداشت یک عضو مهم شبکه شهری داعش در ننگرهار

مقامات محلی ار بازداشت یک عضو مهم شبکه شهری گروه داعش در ولایت ننگرهار خبرداده اند.

ISIS

دفتر مطبوعاتی ولایت ننگرهار امروز شنبه (۱۰حمل) گفته که در نتیجه عملیات منسوبین امنیت ملی در ناحیه اول شهر جلال آباد یک عضو مهم شبکه شهری داعش بنام “ساجد” بازداشت شده است.

به گفته دفتر مطبوعاتی ولایت ننگرهار فرد بازداشت شده در شهر جلال آباد مصروف جلب و جذب و تبلیغات گروه داعش در این ولایت بوده وباشنده اصلی ولسوالی کامه ننگرهار می باشد.

۱۰ / حمل ۱۳۹۸

32 تن در سیلاب های اخیر در 13 ولایت افغانستان جان باخته اند

ریاست اجرایی افغانستان اعلام کرده که در نشست فوق‌العادۀ کمیتۀ عالی مبارزه با حوادث برای رسیدگی به وضعیت سیلاب‌زدگان ولایات شمالی و غربی کشور امروز(۱۰ حمل) گزارش شده که نزدیک به ۲۳ ولایت شاهد سرازیرشدن سیلاب‌ها بوده و ۱۳ ولایت تلفات و خسارات مالی و جانی داشته است.

13

در یک خبرنامه ریاست اجرایی آمده که بر اثر این سیلاب‌ها ۳۲ تن جان باخته‌ و ۲۹ تن دیگر نیز مجروح شده اند.

همزمان با این گزارش شده که ۱۲ تن نیز در این میان ناپدید می باشند.

به نقل از خبرنامه ریاست اجرایی ولایت‌های فاریاب، هرات، بادغیس، جوزجان و بلخ شاهد بیش‌ترین خسارات و تلفات بوده‌ است.

در این سیلاب‌ها ۱۸۶۰ خانه کاملا تخریب و ۱۱۰۸۱ خانه دیگر نیز خسارمند شده است.

رییس اجرایی افغانستان به وزیران مبارزه با حوادث، صحت عامه، انکشاف دهات، زراعت و آبیاری، مسؤولان ادارۀ مستقل ارگان‌های محل و سایر نهادهای مربوط هدایت داده تا در هماهنگی با والیان ولایت‌های سیلاب‌زده، کمک‌های بیشتر را با آسیب دید‌گان سیلاب‌ها انجام دهند.

۱۰ / حمل ۱۳۹۸

عملیات بازپس گیری ولسوالی ارغنج‌خواهِ ولایت بدخشان آغاز شد

مقامات امنیتی از باز پس گیری بخش‌های از ولسوالی ارغنج‌خواه از گروه طالبان خبر داده اند.

badhgan

وزارت دفاع ملی امروز (۱۰حمل) با نشر خبرنامه گفته است که بخشهای از ولسوالی ارغنج‌خواهِ ولایت بدخشان دوباره در تصرف نیروهای امنیتی در آمده است.

در خبرنامه وزارت دفاع آمده که در جریان درگیری های امروز و پیشروی های نیروهای امنیتی و دفاعی تاکنون ۷ طالب کشته و ۳ تن دیگر زخمی شده اند.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین  نیز گفته است که پس از آغاز عملیات نیروهای امنیتی در ولسوالی ارغنج‌خواهِ مردمِ بعضی ولسوالی های همجوار به حمایت نیروهای امنیتی و برای سرکوب هراس افگنان طالب نیز بسیج شده اند.

این درحالی است که شب گذشته نیروهای امینتی از ولسوالی ارغنج‌خواه ولایت بدخشان عقب نشینی کرده و این ولسوالی  به کنترول طالبان درآمده بود.

۱۰ / حمل ۱۳۹۸

اصابت هاوان بر یک مکتب در غزنی 4 کشته و 17 زخمی برجای گذاشت

مقامات محلی از کشته شدن ۴ دانش آموز و زخمی شدن ۱۷ تن به شمول دو معلم در اثر اثابت هاوان در یک مکتب در ولایت غزنی خبرداده اند.

hawan

محمدعارف نوری سخنگوی والی غزنی در گفتگوی با خبرنامه گفت که این افراد  صبح امروز (۱۰حمل) در مکتب منطقه ملانوح بابا ولسوالی اندر ولایت غزنی کشته و زخمی شده اند.

به گفته آقای نوری در جریان درگیری نیروهای امنیتی با طالبان، هاوانی بر این مکتب اصابت کرده است.

آقای نوری تاکید کرد که تا کنون مشخص نیست این انفجار در نتیجه شلیک کدام طرف درگیری انجام شده اما گفت که تحقیقات در این باره جریان دارد.

۱۰ / حمل ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن 6 تن از نیروهای امنیتی در ولایت زابل

مقامات محلی از کشته شدن ۴ تن وزخمی شدن دو تن دیگر نیروهای امینتی در ولایت زابل خبر داده اند.

police

گل اسلام سیال سخنگوی والی زابل در صحبت با خبرنامه گفت که شب گذشته طالبان برای تصرف بر یک قرار گاه پولیس در ولسوالی شهرصفا ولایت زابل حمله کردند که در نتیجه آن ۴ پولیس کشته و دو تن دیگر آنان زخم برداشته است.

اقای سیال افزود که وضعیت پس از حضور نیروهای پشتبانی در کنترول است.

سخنگوی والی زابل گفت که این تلفات ناشی از حضور عامل نفوذی طالبان در این قرار گاه پولیس نبود و تاکید کرد که این موضوع شایعه بی اساس می باشد.