عمر داودزی امروز در کابل مسائل مرتبط با جرگه مشورتی صلح را واضح تر ساخته و گفت که مسئله حکومت موقت در این جرگه بحث نخواهد شد. آقای داودزی در حالی این مسئله را مطرح می کند که برخی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری اخیرا طرح های مبنی بر ایجاد حکومت شبه موقت را مطرح کرده اند.

همزمان با این عمر داودزی در باره ساختار این جرگه توضیح داد و گفت که حدود 2000 تن از سراسر افغانستان در جرگه مشورتی صلح شرکت می کنند.

رییس دبیرخانه شورای عالی صلح تاکید کرد که 30 درصد شرکت کنندگان جرگه را زنان تشکیل می دهند. او گفت که حدود 1100 تن از شرکت گنندگان از ولایات به این جرگه حضور پیدا می کنند و حدود 900 تن دیگر نیز از پایتخت افغانستان.

omar dawodzay

رییس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان در باره شیوه گزینش این افراد گفت که شرکت‌کنندگان جرگه مشورتی صلح «شبه انتخابی» خواهند بود.

محمد عمر داوودزی گفت یکی از اهداف مهم جرگه مشورتی صلح بحث روی استراتژی مصالحه افغانستان و تجدید نظر در آن می باشد.

داوودزی هدف مهم دیگری جرگه مشورتی صلح را رسیدن به یک اجماع در مورد میکانیزم گفت‌وگوهای صلح در افغانستان دانسته افزود رییس جمهوری افغانستان تاکید کرده است که توافق با طالبان با شرط‌هایی همراه خواهد بود که بعد از جرگه مشورتی، مشخص خواهد شد.

رییس دبیرخانه شورای عالی صلح افزود که فرمان برگزاری جرگه مشورتی صلح و کمیسیون برگزارکننده آن آماده بوده و قرار است که امروز و یا فردا از سوی رییس جمهوری امضا شود.

داوودزی تاکید کرد که جرگه مشورتی اگر در سه روز به نتیجه‌ای نرسد، می‌تواند برای 2 روز دیگر تمدید شود. قرار است این جرگه از تاریخ 26 تا 29 حوت سال جاری خورشیدی برگزار شود.

همزمان با این گفته ها آقای داودزی تصریح کرد که کشورهای منطقه اراده آوردن صلح در افغانستان دارند، اما گفت که آن ها در عمل ابتکارهای موازی را انجام می دهند. او این ابتکارهای غیر هماهنگ و موازی را چالش‌زا خواند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *