خودکشی پسر یک سرباز ارتش در ولایت قندز

بازتاب خبرهای 1 حوت

۱ / حوت ۱۳۹۷

خودکشی پسر یک سرباز ارتش در ولایت قندز

بر اساس گزارش‌ها، پسر یک سرباز ارتش در ولایت قندز به دلیل عدم انتقال جسد پدرش به ولایت بدخشان، دست به خودکشی زده است.

mod 3

سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت قندز به رسانه‌ها گفته است، پسر این سرباز ارتش دو شب پیش(۲۹ دلو) در دفتر معاون ملکی این فرماندهی، به دلیل عدم انتقال جسد پدرش به ولایت بدخشان، دست به خودکشی زده است.

قول اردوی ۲۰۹ شاهد با تایید این رویداد به خبرنامه گفت، به دلیل مساعد نبودن هوا، هنوز جسد این سرباز ارتش به زادگاهش انتقال نیافته است.

۱ / حوت ۱۳۹۷

بازداشت شش مهاجر افغان به اتهام ارتباط با شبکه‌های تروریستی و قاچاق انسان در بوسنی

وزارت امورخارجه کشور بوسنی از بازداشت شش مهاجر افغان طی دو ماه گذشته به اتهام ارتباط با شبکه‌های تروریستی و قاچاق انسان خبر داده است.

Bosnia

رسانه‌ها به نقل از این وزارت گزارش داده‌اند، ۵ تن از این افراد به اتهام ارتباط با شبکه‌های تروریستی و نفر ششم به ظن همکاری با یک گروه قاچاق انسان در سارایوو و شهر بیهاچ در شمال بوسنی، بازداشت شده‌اند.

به نقل از یورونیوز، از سه ماه قبل تاکنون بیش از ۵ هزار مهاجر غیرقانونی در این شهر در مرز کرواسی بازداشت  شده‌اند.

مقامات پلیس بوسنی گفته‌‌اند که این اتباع افغانستان تهدیدی برای نظم و امنیت این کشور به حساب می‌آیند و به‌زودی اخراج خواهند شد.

۱ / حوت ۱۳۹۷

جسد سرباز کشته‌شدن در شمال افغانستان به ولایت بدخشان منتقل شده است

به دنبال پخش گزارش‌هایی در مورد خودکشی پسر یک سرباز ارتش در شمال به خاطر عدم انتقال جسد پدرش به ولایت بدخشان، مقامات ارتش از انتقال جسد این سرباز به بدخشان خبر دادند.

Mod

حنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین به خبرنامه گفت که روز گذشته جسد این سرباز به ولایت بدخشان انتقال داده شده است.

این در حالی است که رسانه گزارش داده‌اند که  پسر این سرباز ارتش به دلیل عدم انتقال جسد پدرش به ولایت بدخشان، در ولایت قندز دست به خودکشی زده است.

انعام‌الدین رحمانی، سخن‌گوی فرماندهی پولیس قندز گفته است که این فرد ۲۷ سال سن داشته و دو شب پیش(۲۹ دلو) در دفتر معاون ملکی این فرماندهی خودکشی کرده است.

رحمانی در ادامه تصریح کرده است، پدر این فرد از فرماندهان ارتش در شمال کشور بوده که سه روز پیش در یک درگیری با گروه‌های مخالف دولت در ولایت فاریاب کشته شده بود.

۱ / حوت ۱۳۹۷

۱۲۸۰ زندانی افغان از زندان‌های ایران به افغانستان انتقال یافته‌اند

عزیزاحمد سرباز، رییس هیئت انتقال زندانیان افغانستان می‌گوید که به دنبال موافقت‌نامه دوجانبه این کشور با ایران، تا اکنون ۱۲۸۰ زندانی افغان از زندان‌های ایران به افغانستان منتقل شده‌اند.

سرباز که امروز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری مشترک در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت حضور یافته بود، در ادامه افزود، بر اساس موافقتنامه دو جانبه میان ایران و افغانستان که در سال ۱۳۸۶ صورت گرفته، روند انتقال زندانیان افغان از زندان‌های ایران و برعکس آن جریان دارد.

aziz ahmad sabaz

وی بیان داشت، ۶۵۰ تن از زندانیان در جریان سال روان خورشیدی به افغانستان انتقال یافته و در حال حاضر در زندان ولایت هرات به سر می‌برند.

سرباز تصریح کرد که زندانیان پس از انتقال از زندان‌های ایران، با توجه به جرمی که مرتکب شده‌اند، طبق قوانین افغانستان محاکمه می‌گردند.

در همین حال جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل افغانستان، یکی از برنامه‌هایی که حکومت وحدت ملی روی دست گرفته است را انتقال زندانیان افغان از خارج کشور، بر مبنای موافقتنامه‌های دوجانبه و برخورد با آنان مطابق قوانین نافذه کشور خواند.

رسولی تأکید کرد که تثبیت هویت و رضایت زندانیان، از شرایط اساسی انتقال آنان به شمار می‌آید.

۱ / حوت ۱۳۹۷

اشرف غنی: شیوه امتحان دانشگاه دفاعی مارشال فهیم باید دوباره بررسی شود

رئیس جمهور افغانستان به دفتر شورای امنیت ملی این کشور هدایت داده است تا یک کمیته خاص که دیدگاه ملی را تمثیل کند، ایجاد نموده و شیوه امتحانات دانشگاه دفاعی مارشال فهیم را دوباره بررسی نماید.

photo_2019-02-19_16-12-48

دفتر شورای امنیت ملی گفته است، محمداشرف غنی در دیدار با عصمت‌الله علی‌زاده گفته است: “برای ما مسئله آینده مهم است، دروازۀ دولت به روی همه باز بوده و عصمت‌الله علی‌زاده که عالی ترین نمره را کسب کرده است، تا عصر امروز شامل لیست کامیاب‌شده‌ها گردد”.

این در حالی است که عصمت‌الله علی‌زاده، یک جوان هزاره با کسب ۳۱۲ نمره نتوانسته بود به دانشگاه نظامی مارشال محمد قسیم راه یابد، در حالی که یک فرد دیگر با نمره ۱۴۵، کامیاب شده بود. این مسأله باعث واکنش‌های زیادی در فضای مجازی گردید.

با این وجود، رئیس‌جمهور غنی تاکید کرده که باید ریزرف خاص در دانشگاه نظامی برای کسانی که عالی‌ترین نمرات را به دست می‌آورند، وجود داشته باشد.

مشاور امنیت ملی افغانستان نیز تصریح کرده که هر نوع تبعیض غیرقابل قبول است و تنها معیارهای قابل قبول در استخدام، باید شایستگی باشد.