آغاز نشست گفت‌وگوهای بین‌الافغانی مسکو با حضور سیاسیون افغانستان و هیأت طالبان

بازتاب خبرهای 16 دلو

۱۶ / دلو ۱۳۹۷

آغاز نشست گفت‌وگوهای بین‌الافغانی مسکو با حضور سیاسیون افغانستان و هیأت طالبان

منابع خبری روسیه گزارش داده‌اند که نشست گفت‌وگوهای بین‌الافغانی مسکو امروز سه‌شنبه(۵ فبروری، ۱۶ دلو)، ساعت ده قبل از ظهر به وقت مسکو(۱۲:۳۰ به وقت کابل) در شهر مسکو، پایتخت روسیه آغاز به کار کرده است.

در این نشست، سیاسیون مطرح افغانستان و همچنان نمایندگان گروه طالبان حضور دارند.

به گزارش اسپوتنیک، این نشست توسط کمیته برگزارکننده “نشست بین‌الافغانی” با حضور نمایندگان اتحادیه‌های افغان‌ها از شهرهای مسکو، سنت پیترزبورگ، والگاگراد و دیگر شهرهای بزرگ روسیه، برای دو روز برگزار می‌گردد.

afg taibn

بر اساس خبرنامه‌اى که روز یک‌شنبه(۱۴ دلو) از سوی دفتر حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان پخش شده، هیأت سیاسیون افغانستان به رهبری حامد کرزی در نشست مسکو شرکت کرده است.

رهبری هیأت ده نفری طالبان را نیز عباس استانکزی، رییس پیشین دفتر سیاسی طالبان در قطر به عهده دارد.

این در حالی است که حکومت وحدت ملی افغانستان با برگزاری این نشست مخالفت کرده است.

صبغت‌الله احمدی، سخنگوی وزارت خارجه گفته است: “ما این نشست را به نفع صلح در افغانستان نمی‌دانیم، این نشست نمی تواند ما را به صلح برساند و خلاف تعهداتی است که روسیه به نفع صلح افغانستان کرده و کشور روسیه به عنوان دولت دوست افغانستان، باید به رهبری روند گفت‌وگو به مالکیت افغانستان به گونه کامل حرمت بگذارد”.

۱۶ / دلو ۱۳۹۷

استانکزی: خواهان تأسیس نظام اسلامی در افغانستان هستیم/ قانون اساسی از چالش‌های فرا راه صلح است

رییس هیأت اعزامی طالبان به نشست مسکو در سخنانی مهم‌ترین خواست‌ها و شروط خود را مطرح کرده است.

عباس استانکزی گفته است: ” طالبان در پی انحصار قدرت نیست، اما خواهان تأسیس نظام اسلامی در افغانستان هست”.

وی افزوده که قانون اساسی یکی از اصل‌های مهم افغانستان است، اما این قانون اساسی یکی از چالش‌های دیگر فراه راه صلح است، زیرا ساخته غرب است.

رییس هیأت اعزامی طالبان خاطرنشان کرده که “افغانستان اشغال شده” است و این جنگ بر “امارت اسلامی” تحمیل شده است.

abbas istanikzai Intra afghan talks in moscow

وی تصریح نموده که برای پی‌گیری گفت‌وگوهای صلح، باید اعضای طالبان از لیست سیاه آمریکا خارج شوند و سازمان ملل متحد و کشورهای اسلامی باید اجرای توافق‌نامه احتمالی صلح را تضمین کنند.

به گفته استانکزی، از بین بردن لیست سیاهی که اعضای گروه طالبان شامل آن می‌باشند، آزادی زندانیان طالبان، تعیین مکان معین برای دفتر طالبان و توقف تبلیغات علیه این گروه، از دیگر خواسته‌های آن‌هاست.

 وی افزود: طالبان خواهان ختم کشت کوکنار و دیگر مواد مخدر در کشور می‌باشد و اجازه نخواهد داد خاک افغانستان به مکانی برای حمله به کشورهای دیگر تبدیل شود.

این مقام طالبان در عین حال خاطرنشان کرده است: در این شک نیست که حقوق زنان در افغانستان متأثر از غرب است، اما طالبان تمام حقوق زنان را در قالب ارزش‌های اسلامی و افغانی قبول دارد.

۱۶ / دلو ۱۳۹۷

کوفی در نشست مسکو: آمده‌ام تا حقوق زنان تضمین شود

خانم فوزیه کوفی، فعال حقوق زن و یکی از اشتراک‌کنندگان نشست بین‌الافغانی مسکو می‌گوید که برای تضمین حقوق زنان و سهم‌شان در گفت‌وگوهای صلح به مسکو آمده است.

وی در پاسخ به یک سوال خبرنگار اسپوتنیک گفته است: “دلیل حضورم این است که اطمینان حاصل کنم تا حق زنان و سهم‌شان در گفتگوهای صلح و در حکومتی که با مشارکت طالبان بعدا تشکیل می‌شود، تضمین شود”.

آرشیف

آرشیف

وی افزود: افغانستان امروز افغانستان سال ۲۰۰۱ و سال ۱۹۹۹ و سال ۱۹۹۸ نیست، زمانی که طالبان زنان را مجبور می‌ساختند تا در خانه‌های‌شان بنشینند، امروز بسیار پیشرفت صورت گرفته، زنان از حقوق و امتیازات‌شان آگاه شده‌اند.

خانم کوفی خاطرنشان ساخت: “این یک آغاز است برای گفتگوهای بین‌الافغانی و من امیدوارم که این یک آغاز خوب باشد، مشروط بر این‌که طرفین به حقوق یکدیگر احترام بگذارند”.

۱۶ / دلو ۱۳۹۷

نور در نشست مسکو: در صورت توافق با طالبان، امکان دارد انتخابات ریاست جمهوری به تعویق بیافتد

عطامحمد نور، رئیس اجراییه حزب جمعیت اسلامی افغانستان و یکی از اشتراک‌کنندگان نشست بین‌الافغانی مسکو از فضای پیش‌آمده در نشست مسکو ابراز رضایت می‌کند و می‌گوید که در صورت توافق صلح با طالبان، امکان دارد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری  این کشور بار دیگر به تعویق بیافتد.

به گزارش اسپوتنیک، آقای نور قبل از آغاز این نشست در پاسخ به سوالات خبرنگاران گفته است: “من واقعا از فضای پیش‌آمده بسیار خرسند هستم، فضا کاملا صمیمی بود، افغانی و بین‌الافغانی بود، صحبت‌های هر دو طرف که صحبت‌های ابتدایی و تعارفی بود. من باور به این دارم که افکار برای آوردن صلح بسیار نزدیک است، یک ابتکار بسیار خوب و در تاریخ افغانستان یک نقطه عطف است”.

Atta mohammad noor

وی در جواب این‌که آیا در این نشست تعارفی در مورد ایجاد حکومت موقت صحبت شده یا خیر گفت: “نخیر، در مورد حکومت موقت یا انتقالی تا هنوز بحث نشده، کنفرانس اصلی پسان‌تر شروع می‌شود و در صورتی که ما به توافقی دست پیدا کنم که آن به صلح می‌انجامد و به جنگ نقطه پایان می‌گذارد، حکومت انتقالی که طالبان در قدرت سیاسی آن شریک شوند و جنگ ختم شود، به آن موافقه خواهیم کرد”.

رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان در عین حال در مورد برگزارای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه جولای سال جاری گفته است: “بستگی به نتیجه پروسه صلح دارد، اگر پروسه صلح نتیجه بدهد، ممکن انتخابات عقب برود”.

۱۶ / دلو ۱۳۹۷

برف‌باری‌های شدید و مسدود شدن راه‌های مواصلاتی در غزنی و دایکندی

در نتیجه برف‌باری‌های سنگین در مناطق مرکزی افغانستان، بسیاری از راه‌های مواصلاتی ولسوالی‌های مخالف بسته شده است.

انجینر آصف ذهین، رئیس فواید عامه غزنی صبح امروز سه‌شنبه(۱۶ دلو) به آوا گفت: بر اثر برف‌باری‌های دو روز گذشته در ولایت غزنی، تا فعلا مسیر ولسوالی‌های اجرستان، مالستان، ناهور و جاغوری مسدود شده که تلاش‌ها برای بازکردن مسیرهای مسدود شده ادامه دارد.

snow

مسوولان فواید عامه ولایت دایکندی نیز می‌گویند: در اثر برف‌باری و طوفان شدید تمامی راه‌های مواصلاتی به استثنای مسیر کوتل چبلک و سیاه بوغوندی که باز است، سایر راه‌های خدیر، اشترلی، سنگ تخت و بندر، کیتی و پاتو، تا زمانی که وضعیت هوا بهبود پیدا کند، مسدود می‌باشد.

به گفته انجنیر شریف، سرپرست فواید عامه ولایت دایکندی، برف‌باری و طوفان در کوتل قوناق که پر رفت‌وآمدترین راه  مواصلاتی در دایکندی است، ۵ موتر را زمین‌گیر نموده بود که نجات پیدا کرده و از این مسیر عبور کردند.

۱۶ / دلو ۱۳۹۷

وزارت مخابرات افغانستان: ۱۷۰۰ مکتب تا پایان سال آینده به اینترنت و کمپیوتر مجهز خواهد شد

وزیر مخابرات افغانستان با تاکید بر استفاده مصون از خدمات اینترنتی در این کشور گفته است که تا پایان سال ۱۳۹۸، نزدیک به ۱۷۰۰ مکتب در سراسر افغانستان با اینترنت و کمپیوتر مجهز خواهد شد.

شهزاد گل آریوبی که امروز سه شنبه (۱۶دلو) در نشستی به مناسبت روز جهانی اینترنت مصؤن در کابل سخن می‌گفت، خاطرنشان کرده که استفاده از این امکانات نیاز به آگاهی‌دهی برای ایجاد مصونیت بیشتر دارد.

afg kabul

در همین حال، میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف گفته است: “معارف در کنار آموزش و پرورش تلاش دارد تا دانش‌آموزان در جامعه مجازی نیز فعالیت داشته باشند و افغانستان از هیچ شاخص پیشرفت به دور نماند”.

وی افزوده که به زودی تمام لیسه‌های افغانستان به اینترنت و کمپیوتر مجهز می‌شوند ودر مراحل بعدی، این نوع خدمات به مکاتب متوسطه و ابتدایی نیز گسترش خواهد یافت.

بربنیاد آمار وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان، در حال حاضر ۹.۷ میلیون نفر در سراسر این کشور به خدمات اینترنتی دسترسی دارند که این آمار در مقایسه با یک و نیم سال گذشته، نزدیک به دو میلیون افزایش را نشان می‌دهد.