اشرف غنی: روند صلح در افغانستان زمان‌گیر و پیچیده است/ طالبان نمی‌توانند تقصیر حمله کابل را از گردن خود خلاص کنند |
اشرف غنی: روند صلح در افغانستان زمان‌گیر و پیچیده است/ طالبان نمی‌توانند تقصیر حمله کابل را از گردن خود خلاص کنند

بازتاب خبرهای 5 جدی

Image Title
۵ / جدی ۱۳۹۷

اشرف غنی: روند صلح در افغانستان زمان‌گیر و پیچیده است/ طالبان نمی‌توانند تقصیر حمله کابل را از گردن خود خلاص کنند

رییس‌جمهور افغانستان تأکید می‌کند که روند صلح در این کشور زمان‌گیر است، چون این روند پیچید‌‌گی‌های زیادی دارد.

محمد اشرف غنی که شب گذشته(سه‌شنبه، ۴ جدی) در مراسم معرفی اسدالله خالد و امرالله صالح به عنوان سرپرست‌های جدید وزارت‌های دفاع و داخله سخن می‌گفت، تأکید کرد: «تا زمانی که ما به صلح می‌رسیم، ما با یک جنگ ویران‌کننده و تحمیلی مواجه هستیم، مدیریت و رهبری این جنگ قاطعیت، تدبیر و جدیت بیشتر می‌خواهد».

moi and mod

اشرف غنی تصریح نمود: «رسیدن به صلح یک پروسه پیچیده است و این پیچیدگی را ما در نشست ابوظبی مشاهده کردیم، با این همه پیچیدگی و راه دشوار، بازهم تلاش می‌کنیم که به هدف برسیم».

وی با اشاره به حمله مرگ‌بار روز گذشته گفت طالبان با نپذیرفتن مسوولیت این حمله، نمی‌توانند تقصیر را از گردن‌شان خلاص کنند. طالبان حتی اگر به گونه مستقیم در حمله دخیل نبوده‌اند، ولی این گروه زمینه چنین حمله را برای دیگران فراهم کرده است.

۵ / جدی ۱۳۹۷

دیدار دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با رهبران حکومت افغانستان

رئیس‌جمهور افغانستان عصر امروز چهارشنبه(۵ جدی) با علی شمخانی، مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در ارگ ریاست جمهوری دیدار و گفت‌وگو کرده است.

در یک بیانیه ارگ ریاست جمهوری در این مورد آمده است: در این دیدار هر دو جانب روی توسعه هرچه بیشتر روابط و مناسبات میان افغانستان و ایران، اهمیت اجماع منطقه‌ای پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها و مبارزه مشترک علیه تروریزم، بحث و تبادل نظر نمودند.

afg iran

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت افغانستان نیز بعد از ظهر امروز(۵ جدی) با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در دفتر کارش در قصر سپیدار دیدار کرده است.

در این دیدار، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تأکید کرده که این کشور آماده است با افغانستان در حوزه امنیت،‌ امنیت مرزها، اتصال منطقه‌ای و دادوستد تجارتی همکاری نماید.

۵ / جدی ۱۳۹۷

سفیر جدید افغانستان اعتمادنامه خود را به رییس‌جمهور پاکستان تقدیم کرد

سفیر جدید افغانستان در پاکستان رسما اعتمادنامه خود را به رییس‌جمهور این کشور تقدیم کرد.

af pkistan 2

پس از استعفای عمر زاخیلوال از رهبری سفارت افغانستان در اسلام‌آباد، ریاست جمهوری این کشور، عاطف مشعل که پیشتر به عنوان ریس بورد کرکت افغانستان فعالیت کرده را به عنوان سفیر جدید افغانستان در پاکستان معرفی کرده است.

آقای مشعل امروز چهارشنبه(۵ قوس) با تقدیم اعتمادنامه خود به عارف علوی، رئیس‌جمهور پاکستان، رسما کارش را به عنوان سفیر افغانستان آغاز کرد.

۵ / جدی ۱۳۹۷

ادامه روند استیضاح وزرا در مجلس نمایندگان افغانستان/ وزاری ترانسپورت و مخابرات در سمت‌های خود باقی ماندند

وزرای ترانسپورت و مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان توانستند در نشست استیضاح امروز مجس نمایندگان این کشور، دوباره رأی اعتماد نمایندگان را به دست آورند و کماکان در مقام‌های خود باقی بمانند.

این وزرا در پیوند به مصرف کمتر از ۷۰ درصد بودجه توسعه‌‌ای ادارات‌شان در سال مالی ۱۳۹۶ استیضاح شدند.

به گزارش کمیسیون مالی و امور بودجه‌ی مجلس نمایندگان، وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در سال ۱۳۹۶ حدود ۵۹ درصد و وزارت ترانسپورت حدود ۲۴ درصد بودجه‌ی توسعه‌ای خود را به مصرف رسانیده‌اند، اما این دو وزارت در سال مالی ۱۳۹۷، به ترتیب حدود ۸۸ درصد و ۸۱ درصد بودجه‌ی توسعه‌ای خود را مصرف کرده‌اند.

photo_2018-12-26_17-09-35

هر دو وزیر دلایل عمده‌ی عدم مصرف بودجه‌ی توسعه‌ای‌شان را در سال ۱۳۹۶، روی کار آمدن در ربع چهارم این سال خواندند.

در پایان پس از صندوق‌گذاری برای وزرای مخابرات و ترانسپورت، هر دو وزیر در سمت‌های خود ابقا شدند.

شهزاد گل آریوبی با گرفتن ۷۰ رأی تأیید، ۵۷ رأی رد، ۳ رأی سفید و ۱ رأی باطل و حمید طهماسبی با گرفتن ۷۶ رأی تأیید، ۵۰ رأی رد، ۴ رأی سفید و ۱ رأی باطل در سمت‌های خود باقی ماندند.

۵ / جدی ۱۳۹۷

ایران: به گفت‌وگو با طالبان با اطلاع دولت افغانستان ادامه می‌دهیم

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران که به کابل سفر کرده، از گفت‌وگوهای این کشور با طالبان به منظور رفع مشکلات امنیتی موجود در افغانستان خبر داده است.

علی شمخانی صبح امروز چهارشنبه(۵ جدی) در دیدار با همتای افغان خود، خاطرنشان کرده که مجموعه ارتباطات و گفت‌وگوهای انجام شده با گروه طالبان با اطلاع دولت افغانستان بوده و این روند همچنان ادامه خواهد یافت.

وی خواستار ایجاد ساز و کارهای مبتنی بر گفت‌وگوی مستمر و مشارکت فعال کشورهای منطقه در فرآیندهای امنیتی شده و تأکید کرده که این گفت‌وگوها می‌تواند تضمین‌کننده ثبات و توسعه پایدار برای ملت‌های منطقه باشد.

photo_2018-12-26_17-04-38

دبیر شورای امنیت ملی ایران با جدی ارزیابی کردن خطر گسترش دامنه نفوذ داعش در افغانستان بر ضرورت اتخاذ اقدامات عملی برای مقابله با این نقشه شوم تأکید کرده است.

وی در عین حال تقویت و گسترش پاسگاه‌های مرزی را برای حفظ امنیت مرزهای دو کشور بسیار ضروری دانسته و خواستار همکاری بیش از بیش دو کشور در این زمینه گریده است.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور افغانستان نیز در این دیدار، گفت‌وگوهای نزدیک مقامات امنیت ملی دو کشور را در رفع برخی موانع در مسیر اجرای توافقات گذشته، تعیین‌کننده عنوان کرده است.

۵ / جدی ۱۳۹۷

غنی: به اندازه‌ای که بالای کرکت اجماع وجود دارد، در دیگر بخش‌ها وجود ندارد

رییس‌جمهور افغانستان از وجود اجماع بالای کرکت این کشور نسبت به دیگر بخش‌ها خبر داده است.

اشرف غنی صبح امروز چهارشنبه(۵ جدی) در جریان مراسمی به مناسبت آوردن کاپ جام جهانی کرکت به افغانستان، ابراز امیدواری کرده که تیم ملی کرکت افغانستان این جام را در کارنامه‌های‌شان به‌شکل دائمی به این کشور بیاورند.

afghanistan arg

وی در ادامه تاکید کرده است: “به اندازه‌ای که بالای کرکت اجماع وجود دارد، فکر نمی‌کنم در موارد دیگر وجود داشته باشد و حکومت از تسهیل هیچ نوع امکانات برای این قهرمانان، دریغ نخواهد کرد”.

این در حالی است که مسابقات جام جهانی کرکت با حضور ده کشور به شمول افغانستان در سال ۲۰۱۹ در انگلستان برگزار می‌شود.