عارف‌الرحمن علوی؛ نامزد حزب حاکم رئیس‌جمهور جدید پاکستان شد

بازتاب خبرهای 13 سنبله

۱۳ / سنبله ۱۳۹۷

عارف‌الرحمن علوی؛ نامزد حزب حاکم رئیس‌جمهور جدید پاکستان شد

رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که “عارف‌الرحمن علوی”، نامزد حزب حاکم، به عنوان سیزدهمین رئیس جمهوری پاکستان انتخاب شده است.

به این ترتیب، روند تغییر و تحولات سیاسی در پاکستان با انتخاب رئیس‌جمهور این کشور تکمیل شد.

“اعتزاز احسن” از حزب مردم، “عارف علوی” از حزب تحریک انصاف و مولانا فضل‌الرحمن به عنوان نماینده مشترک ۵ حزب، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ پاکستان بودند.

pak

این انتخابات با حضور نمایندگان مجلس فدرال، مجلس سنا و پارلمان‌های چهار ایالت پاکستان، از ساعت ۱۰ صبح امروز سه‌شنبه(۱۳ سنبله) آغاز و تا ساعت ۴ بعد از ظهر امروز ادامه داشت.

پست ریاست جمهوری در پاکستان یک مقام تشریفاتی است.

رییس جمهور پیشین پاکستان، ممنون حسین، از چهره‌های وابسته به حزب مسلم لیگ شاخه نوازشریف بود.

۱۳ / سنبله ۱۳۹۷

کشته شدن یک نیروی امریکا در شرق افغانستان

یک نیروی ایالات متحده در افغانستان، در شرق این کشور جان باخته است.

فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرده که این نیروی امریکا، امروز سه‌شنبه(۱۳ سنبله) در یک حادثه غیرمرتبط با جنگ کشته شده است.

ناتو در افغانستان گفته که این حادثه تحت بررسی است.

US marines

هنوز هیچ جزییاتی در مورد نوعیت این حادثه غیرمرتبط با جنگ در شرق افغانستان و چگونگی کشته شدن این نیروی امریکا منتشر نشده است.

ناتو گفته که نام این عضو نیروی امریکا ۲۴ ساعت پس از اعلان بعدی خانواده، منتشر خواهد شد.

۱۳ / سنبله ۱۳۹۷

مسئول یک شرکت خصوصی جنرال رازق را متهم به زورگیری کرد

ویس عزیزی، رئیس شرکت لوژستیکی علی محمد بافیض امروز سه‌شنبه (۱۳سنبله) در یک نشست خبری در کابل گفته است، که فرمانده پولیس قندهار ۱۰ موتر زرهی این شرکت را در سال ۱۳۹۴ به روز گرفته است.

رئیس این شرکت افزوده که در جریان سال ۱۳۹۴ این موترها از هرات به سوی کابل در حرکت بودند که در قندهار از طرف فرمانده پولیس این ولایت متوقف شده است.

به گفته وی، این موترها جمعا مبلغ ۱ میلیون ۲۰۰ هزار دالر قیمت دارند.

n00107929-b

عزیزی در این نشست خبری‌ افزود، به هر کجا که توانسته این موضوع را مطرح کرده، اما تا کنون از طرف هیچ یک از ادارات اقدامی برای پس گرفتن این موترها صورت نگرفته است.

ویس عزیزی به حکومت افغانستان ده روز فرصت داده تا به این زورگیری پایان دهد.

همچنان عزیزی گفته، در صورتی که حکومت بعد از مدت تعیین شده کاری نکند، این شرکت به دادگاه بین‌المللی شکایت خواهد کرد.

۱۳ / سنبله ۱۳۹۷

دهلیز راه لاجورد تا یک ماه دیگر راه‌اندازی می‌شود

مشاور ارشد رئیس جمهوری افغانستان در امور مالی و بانک‌داری از فعال شدن دهلیز راه لاجورد از ماه آینده و فرستادن کالا از این کشور به ترکیه و هالند خبر داده است.

اجمل محمدی با بیان این خبر در توییتر خود نوشته است: “ماه بعد اولین انتقال کالا از طریق دهلیز راه لاجورد که شامل فرش و سنگ‌های قیمتی می‌شود، به هالند و ترکیه فرستاده خواهد شد”.

lazuatd

به نوشته وی، از طریق این دهلیز، کالاهای افغانستان توسط راه‌آهن و موترهای باربری در طی ۶ روز به بنادر دریای سیاه خواهند رسید.

پیش از این در ماه عقرب سال گذشته، توافق‌نامه ایجاد دهلیز راه لاجورد میان کشورهای افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، ترکیه و گرجستان امضا شد.

سهولت‌های ترانزیتی‌ و گمرکی و ایجاد زیربناهای حمل ونقل میان کشورها شامل راه لاجورد، بهبود خدمات حمل و نقل در این کشورها و نیز حل مشکلات در بندرهای آبی و خشکه، از مواردی اند که در این موافقت‌نامه ترانزیتی و بازرگانی گنجانیده شده است.

۱۳ / سنبله ۱۳۹۷

حکومت افغانستان از تلاش گروه‌هایی که به روند مذاکرات صلح کمک کنند، استقبال می‌کند!

ریاست اجراییه افغانستان می‌گوید، هر گروهی که توانایی تشویق طالبان به صلح را داشته باشد، در این راستا صادقانه گام بردارد، اما در این زمینه باید با شورای عالی صلح هماهنگ باشد.

این در حالی است که در اوایل هفته جاری یک عضو ائتلاف بزرگ ملی افغانستان گفت بود که احزاب سیاسی در نظر دارند تا مذاکرات صلح با طالبان را در هر کشوری که ممکن باشد، آغاز کنند.

omid-maisam

در واکنش به این موضوع، سخنگوی رئیس اجراییه گفت است، هر گروهی که می‌تواند طالبان را به صلح تشویق کند، صادقانه در این راستا گام بردارد و دولت افغانستان از آن‌ها استقبال می‌کند.

امید مثیم، معاون سخنگوی ریاست اجراییه گفته است، دولت افغنستان با این موضوع مشکل ندارد، اما باید این روند با هماهنگی شورای عالی صلح انجام شود.

وی افزوده که روند مذاکرات صلح متعلق به شورای عالی صلح است.