روسیه و تاجیکستان گزارش‌های عملیات هوایی در خاک افغانستان را رد کردند |
روسیه و تاجیکستان گزارش‌های عملیات هوایی در خاک افغانستان را رد کردند

بازتاب خبرهای 5 سنبله

Image Title
۵ / سنبله ۱۳۹۷

روسیه و تاجیکستان گزارش‌های عملیات هوایی در خاک افغانستان را رد کردند

روسیه و تاجیکستان دست‌داشتن در بمباران مناطقی در شهرستان درقد ولایت تخار افغانستان را رد کردند.

صبح امروز دوشنبه(۵ سنبله)، گزارش‌هایی مبنی بر بمباران قسمتی از خاک افغانستان توسط جنگنده‌های روسی یا تاجیکستانی منتشر شد.

در این مورد، مقامات محلی تخار گفته‌اند که هواپیماهای جنگی روسی یا تاجیکستانی ساحاتی از شهرستان درقد ولایت تخار را بمباران کرده‌اند.

rosia

اما مقام‌های تاجستانی می‌گویند که چند تن از جنگجویان افراطی افغان وارد خاک این کشور شده و دو جنگل‌بان را کشته و یک تن دیگر را زخمی ساخته‌اند.

کمیته امنیت ملی تاجیکستان گفت است، نیروهای سرحدی این کشور عملیاتی را در ساحات نزدیکی مز دو کشور انجام داده تا این ساحه را از دست افراط‌گرایان افغان پاک‌سازی کنند.

این مقام گفته است که تاجیکستان حق عملیات را در بیرون از مرزهای خود ندارد.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از مقامات امنیتی روسیه نگاشته که هواپیماهای جنگی این کشور در ساحات شهرستان درقد ولایت تخار افغانستان، عملیاتی نداشته است.

۵ / سنبله ۱۳۹۷

دو کارمند هوانیروی افغانستان در شهر کابل ترور شدند

مقام‌های پولیس کابل تأیید کرده‌اند که دو عضو هوانیروی افغانستان در حوزه پنجم امنیتی شهر کابل ترور شده‌اند.

حشمت‌الله استانکزی، سخنگوی پولیس کابل در این مورد گفته که این کارمندان صبح امروز دوشنبه(۵ سنبله) توسط افراد ناشناس ترور شده و تروریستان نیز از محل حادثه متواری شده‌اند.

تاکنون جزییات بیشتری درباره هویت افراد ترور شده و عاملین این رویداد در دست نیست.

In this photograph taken on September 29, 2016, an Afghan pilot stands next to a line of US-made MD-530 Helicopters in Kabul.  Under pressure from the Taliban, Afghanistan's military is increasingly relying on the country's young air force, and, together with Western allies, is speeding up its training of pilots and ground controllers in order to strike the enemy. / AFP PHOTO / SHAH MARAI

۵ / سنبله ۱۳۹۷

رهبران حکومت وحدت ملی میزبان وزیر خارجه ازبکستان بودند

عبدالعزیز کاملوف، وزیر خارجه ازبکستان در بازدید امروزش از کابل روی پروژه های اقتصادی، مبارزه با تروریزم و گفتگوهای صلح با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار و گفتگو کرده است.

در این دیدار رییس جمهور افغانستان هدایت داده تا هیئت های مشترک جهت امضا تفاهم نامه های دوجانبه بلندمدت میان افغانستان و ازبکستان تشکیل شود.

arg 2

همزمان با این آقای کاملوف در دیدار با رییس اجرایی افغانستان از افزایش دادوستد بازرگانی میان دو کشور خبر داد و تأکید نموده که تاشکند برای ادامه و توسعه همکاری‌ها با افغانستان آمادگی جدی دارد.

۵ / سنبله ۱۳۹۷

فوری/ نشست مسکو حول محور مصالحه در افغانستان به تعویق افتاد

نشست مسکو روی مصالحه در افغانستان که قرار بود با شرکت طالبان به تاریخ ۴ سپتامبر سال جاری میلادی برگزار شود برای مدت نامعلومی به تعویق افتاد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه ای اعلام داشته که در گفتگوی تلیفونی میان رییس جمعهور غنی و سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه این موضوع به توافق انجامیده است.

Breaking-3-1

در این بیانیه ارگ ریاست جمهوری آمده است که به خاطر آمادگی ها و موثریت بیشتر و در عین حال حاکمیت افغان ها بر روندهای مصالحه نشست مسکو به تعویق افتاده است.

پیش از این دولت افغانستان و حکومت آمریکا اعلام کرده بودند که در این نشست شرکت نخواهند کرد.

۵ / سنبله ۱۳۹۷

حمله بر کاروان نیروهای اردوی ملی در شهرستان غورماچ عقب زده شد

مقام‌های امنیتی از عقب زدن حمله هراس‌افگنان بر کاروان نیروهای اردوی ملی در ولایت فاریاب خبر داده‌اند.

وزارت دفاع ملی افغانستان در یک اعلامیه گفته است، حوالی ساعت ۹:۱۵ صبح امروز دوشنبه(۵ سنبله) یک کاروان نیروهای اردوی ملی در ساحه چهل‌گزی شهرستان غورماچ ولایت فاریاب با کمین دشمن روبه‌رو شدند.

conva

در این نبرد، نیروهای هوایی کاروان اردوی ملی را حمایت کرده و خساراتی بر دشمن وارد شده است.

وزارت دفاع گفته که فعلا کاروان از ساحه تهدید بیرون شده و به شهرستان قیصار ولایت فاریاب رسیده است.

اما به تلفات وارده شده بر دشمن و نیروهای امنیتی در این اعلامیه اشاره‌ای نشده است.