آغاز انتخابات پارلمانی در پاکستان/ پیش‌بینی‌ها در مورد پیروزی عمران خان و حزب تحریک انصاف |
آغاز انتخابات پارلمانی در پاکستان/ پیش‌بینی‌ها در مورد پیروزی عمران خان و حزب تحریک انصاف

بازتاب خبرهای 3 اسد

Image Title
۳ / اسد ۱۳۹۷

آغاز انتخابات پارلمانی در پاکستان/ پیش‌بینی‌ها در مورد پیروزی عمران خان و حزب تحریک انصاف

بیش از ۱۰۵ میلیون پاکستانی برای انتخاب اعضای پارلمان این کشور و دولت آینده، از صبح امروز چهارشنبه(۳ اسد)، تحت تدابیر شدید امنیتی به پای صندوق‌های رأی‌ رفته‌اند. در این انتخابات بیش از ۴۵۰ هزار نیروی ارتش و ۳۵۰ هزار نیروی پولیس، برای تأمین امنیت انتخابات موظف شده‌اند.

رسانه معتبر اکسپرس نیوز پاکستان در یک گزارش مهم اعلام کرده که بررسی‌های دقیق، کارشناسان سیاسی را به این نتیجه می‌رساند که شمارش معکوس برای تکیه زدن «عمران خان» بر کرسی نخست‌وزیری این کشور آغاز شده است.

این خبرگزاری پیش‌بینی کرده است: عمران خان و حزب او، تحریک انصاف، اکثر آرا را در ایالت‌های خیبرپختونخوا و پنجاب به دست می‌آورند و علاوه بر این در منطقه ویژه وفاق (اسلام آباد) نیز پیروز خواهند بود.

omrn khan

در این گزارش آمده است: پس از حزب تحریک انصاف، حزب نواز، علی‌رغم تمام فشارها می‌تواند نمایندگان زیادی در پارلمان داشته باشد و به احتمال قوی «شهباز شریف» رئیس حزب نواز، رهبر اپوزیسیون در پارلمان پاکستان خواهد شد.

این رسانه تأکید کرد: صبح روز ۲۶ جولای(فردا پنج‌شنبه) مردم شاهد پیروزی تحریک انصاف در سراسر پاکستان خواهد بود و کاروان‌های شادی این حزب در تمام پاکستان به حرکت خواهد آمد.

پیروزی حزب تحریک انصاف از دید شرکت کنندگان در نظر سنجی‌های مختلف، به پیروزی در ایالت پنجاب بستگی دارد و مردم معتقدند این حزب به خصوص در شهر لاهور اقبال بسیار زیادی برای پیروزی خواهد داشت.

۳ / اسد ۱۳۹۷

98 میلیون یورو کمک اتحادیه اروپا، چک سفید نیست

اتحادیه اروپا برای برنامه پیمان دولت سازی ۹۸ میلیون یورو کمک کرد.

محمد همایون قیومی سرپرست وزارت مالیه گفته است که اتحادیه اروپا پروژه دولت سازی را با این بزرگی در هیچ کشور دیگر نداشته است.

jj

از سوی هم سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان ادامه کمک ها را به افغانستان مشورط به عملی سازی تعهدات حکومت افغانستان می گوید.

طلوع نیوز، به بقل از گفت های پیییر مایدون، سفیر اتحادیه اروپا گفته است که پارسال صد میلیون پورو و امسال نود هشت میلیون یورو به حکومت افغانستان در این بخش چک های سفید نیستند.

۳ / اسد ۱۳۹۷

پیشنهاد به تعویق افتادن انتخابات ولایت غزنی

کمیسیون مستقل انتخابات به تعویق افتادن انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی به کمیته تعین شده پیشنهاد کرده است.

IEC

طلوع نیوز، گزارش داده است که  کمیسیون مستقل انتخابات به تعویق افتادن انتخابات ولایت غزنی را توسط ماده ۱۰۴ قانون انتخابات پیشنهاد کرده است.

۳ / اسد ۱۳۹۷

در انتقاد از عملکرد پاکستان؛ صلح‌خواهان هلمندی نامه‌ای را با خون خود امضا کردند

صلح‌خواهان هلمندی پس از تحصن خود در مقابل سفارت پاکستان، نامه‌ای را در انتقاد از عمل‌کرد این کشور، با خون خود امضا کرده و به سازمان ملل فرستادند.

اقبال خیبر، رئیس کاروان صلح‌خواهان هلمندی به آریانا نیوز گفته است: «در کاغذ سفید فقط یک جمله می‌نویسیم که از دست حکومت شما، از دست استخبارات شما و از دست ارتش شما، ما خو‌ آلود هستیم و در خون غرق هستیم»

به گفته کاروان صلح‌خواهان هلمندی، به جز از سفارت پاکستان، همه سفارت‌های دیگر کشورها تعهد همکاری برای صلح داده‌اند.

Helmand peace marchers

آقای خیبر افزود: «آن‌قدر بد اخلاق هستند که خوش آمدید نگفتند، نه پرسیدن، حتی بیرون نشدند. این خاموشی آنان دلالت می‌کند که هر ادعای افغان‌ها حقیقت دارد».

قرار است کاروان صلح‌خواهان هلمندی، پس از پایان تحصن در برابر سفارت‌ها در کبال، به سوی مزارشریف، هرات و شماری دیگر از ولایت‌ها حرکت کنند.

این حرکت تا هنوز در برابر دفتر سازمان ملل متحد، سفارت‌های امریکا، روسیه و پاکستان خیمه دادخواهی برپا کرده‌اند.

۳ / اسد ۱۳۹۷

در انتظار طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی در چند قرن اخیر

جمعه‌شب آینده(۵ اسد) جهان شاهد یکی از طولانی‌ترین ماه‌گرفتی‌‌‌ها یا خسوف در طول چند قرن اخیر است.

منجم عبدالله قندهارى، منجم و ستاره‌شناس افغانستان می‌گوید که این ماه‌گرفتگى، به شکل ضعیف از حوالى ساعت ۹:۴۴ جمعه‌شب آغاز، ۱۲:۵۱ شب تکمیل و تا ۳:۵۸ صبح روز شنبه(۶ اسد) ادامه پیدا مى‌کند.

او به آژانس خبری پژواک گفته که این ماه‌گرفتگی، در بسیاری کشورها به شمول افغانستان قابل دید است.

esclips

این ستاره‌شناس توصیه کرده که در هنگام ماه‌گرفتگى و آفتاب‌گرفتگى، کودکان در اتاق‌ها نگهدارى شوند و خانم‌هاى حامله نباید بدن‌هاى‌شان بخارند، حمام نکنند و چاقو در دست‌شان نباشد.

همچنان قندهارى گفت که از دهم تا شانزدهم اسد، درجه حرارت هوا در افغانستان پایین مى‌آید و در این روزها، امکان بارندگى و حتى سرازیر شدن سیلاب‌ها در مناطق مختلف کشور، وجود دارد.

۳ / اسد ۱۳۹۷

تا دو روز آینده نتایج بررسی‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی در مورد فهرست ابتدایی نامزدان اعلام می‌شود

 کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان می‌گوید که فردا پنج‌شنبه(۴ اسد) نتایج بررسی وزارت‌ها و نهادهای مختلف در مورد ۲۰۰ شکایت انتخاباتی به این کمیسیون می‌رسد و آن کمیسیون پس از ۲۴ ساعت، برآیند بررسی‌ها را اعلام خواهد کرد.

عبدالعزیز آریایی، رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی که امروز چهارشنبه(۳ اسد) در یک نشست خبری در کابل سخن می‌گفت، افزود: چندی قبل یک کمیسیون تخصصی که در آن نمانیدگان وزارت‌های داخله و دفاع، ریاست امنیت ملی و ادارۀ ارگان محلی حضور دارند، زیر رهبری وی تأسیس شده که وظیفه‌اش بررسی شکایات انتخاباتی است.

وی گفت که تا هنوز در کمیسیون شکایات انتخاباتی، ۲۰۰ قضیۀ شکایت دربارۀ نامزدان انتخابات پارلمانی ثبت شده و افزود که نام‌های آنان به‌خاطر بررسی به وزارت‌های ذی‌ربط  فرستاده شده‌ است.

ICC

آقای آریایی اضافه کرد که فردا نتایج بررسی نهاد ذی‌ربط به کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌رسد و آن کمیسیون نیز پس از ۲۴ ساعت، برآیند بررسی‌ها را همگانی خواهد کرد.

او علاوه کرد، نام‌های افرادی که دارای پرونده‌های خلاف‌کاری، فساد، غصب زمین و در عین حال عضو گروه‌های مسلح غیرقانونی باشند، از فهرست نهایی نامزدان انتخاباتی حذف می‌گردد.

رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی تاکید کرد که هدف آنان شناسایی افراد وابسته به گروه‌های مسلح غیرقانونی‌است و اطمینان داد که هیچ‌گاه کمیسیون از شکایت‌های جمع‌شده، به منظور شخصیت‌کشی و سوءاستفاده، استفاده نمی‌کند.