جلوگیری از فروش گوشت اسپ به جای گوشت گاو در ولایت قندز

بازتاب خبرهای 13 جوزا

۱۳ / جوزا ۱۳۹۷

جلوگیری از فروش گوشت اسپ به جای گوشت گاو در ولایت قندز

وزارت زراعت و مالداری افغانستان اعلام کرده که ریاست زراعت و مالداری ولایت قندز از فروش گوشت اسپ در قراردادی‌های خوابگاه دانشگاه این ولایت جلوگیری کرده است.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت و مالداری افغانستان در صفحه فیسبوک خود نوشته که تیم فنی و مسلکی ریاست زراعت و مالداری ولایت قندز از فروش گوشت اسپ به جای گوشت گاو در خوابگاه دانشگاه این ولایت جلوگیری کرده است.

آقای رستمی به نقل از مسوولان ریاست زراعت و مالداری ولایت قندز نوشته: « این اداره از قبل گزارش‌های مبنی بر فروش گوشت اسپ به جای گوشت گاو را دریافت کرده بودند و زمانی که هیأت بررسی کننده به قصابی‌ها می‌روند، می‌بینند که به جای گوشت گاو، گوشت اسپ فروخته می شود.»

House Meat

مسوولان ریاست زراعت قندز گفته که این ریاست گوشت ظبط شده را قرنطین کرده و مسوول فروش این گوشت‌ها نیز به نهادها عدلی و قضایی فرستاده شده است.

این در حالی است که هفته گذشته فرمانده پولیس ولایت بادغیس نیز اعلام کرد که در ۱۰ سال گذشته کارمندان و سربازان پولیس در این ولایت گوشت فاسد شده خورده اند.

۱۳ / جوزا ۱۳۹۷

جان باختن دست‌کم 9 مهاجر در پی واژگون شدن یک قایق در دریای مدیترانه

دست کم ۹ تن در پی واژگون شدن قایق مهاجران در دریای مدیترانه جان باختند.

این قایق که پس از حرکت از ساحل آنتالیای ترکیه غرق شد، حامل ۱۵ مهاجری بود که تلاش می کردند خود شان را از ترکیه به اروپا برسانند.

گزارش شده که از میان سرنشینان این قایق تنها یک تن نجات داده شده و ۵ تن نیز ناپدید شده‌اند.

kayak ship exploded

در مورد این که این مهاجران از کدام کشور بودند گزارشی منتشر نشده اما معمولا مهاجرانی از کشورهای سوریه، اریتره، عراق و افغانستان این مسیر را برای رسیدن به اروپا انتخاب می‌کنند.

این در حالی است که بر اساس گزارش سازمان بین المللی مهاجرت در ۵ ماه نخست سال جاری میلادی نزدیک به ۱۱ هزار تن با گذر از دریای مدیترانه خود را از ترکیه به یونان رسانده‌اند.

۱۳ / جوزا ۱۳۹۷

بشار اسد: به دیدار کیم جونگ اون به کره شمالی می روم

قرار است بشار اسد، رئیس جمهور سوریه با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی دیدار کند.

رسانه‌های دولتی کره شمالی این خبر را تأیید کرده اما به زمان مشخص دیدار دو طرف اشاره‌ای نکرده است.

این رسانه‌ها به نقل از بشار اسد گفته اند: «من به جمهوری دموکراتیک خلق کره خواهم رفت و با کیم جونگ اون دیدار می‌کنم.»

bashar asad

گزارش شده که این دیدار احتمالا در پیونگ یان، پایتخت کره شمالی انجام می شود.

دفتر رئیس جمهور سوریه تاکنون در این مورد چیزی نگفته است.

دیدار احتمالی بشار اسد با کیم جونگ اون در حالی در رسانه‌ها مطرح شده که قرار است کیم جونگ اون و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به تاریخ ۱۲ جون در سنگاپور با هم دیدار کنند.

۱۳ / جوزا ۱۳۹۷

نگرانی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از توزیع شناسنامه‌های جعلی

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات امروز یکشنبه، (۱۳ جوزا) در یک نشست مشترک با ارگان‌های امنیتی از وضعیت مراکز ناامن ثبت‌نام رأی‌دهندگان و توزیع شناسنامه‌های جعلی ابراز نگرانی کرده و از نهادهای امنیتی خواسته که این موضوع را جدی پیگیری کنند.

در یک خبرنامه کمیسیون مستقل انتخابات آمده که جنرال اختر ابراهیمی، معین ارشد امور امنیتی وزارت امور داخله در این نشست به مسوولان کمیسیون انتخابات اطمینان داده که امنیت مراکز ناامن تأمین و جلوی اشخاص غیرمسوول و سوء استفاده کننده گرفته خواهد شد.

IEC commisoners

با این حال کمیسیون انتخابات اعلام کرده که شمار ثبت نام رأی دهندگان به ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن رسیده و نام ۵ هزار تن به عنوان نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای شهرستان در این کمیسیون به ثبت رسیده است.

۱۳ / جوزا ۱۳۹۷

آغاز عملیات ایثار 5 در ولایت‌های جوزجان و فاریاب

مقام های ارتش در شمال افغانستان از آغاز عملیات بزرگ زیرنام ایثار ۵ در ولایت های جوزجان و فاریاب خبر داده اند.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین با نشر خبرنامه‌ای گفته که این عملیات بزرگ به دستور رئیس جمهور غنی و با تلاش مشترک نیروهای امنیتی زون شمال، نیروهای کماندو، کندک اعزامی فرقه ۱۱۱ کابل و نیروهای هوایی افغان راه اندازی شده است.

در خبرنامه گفته شده که این عملیات به منظور پاکسازی شهرستان‌های قرمقول، دولت آباد، شیرین تگاب و خواجه سبزپوش ولایت فاریاب راه اندازی شده است.

براساس معلومات این خبرنامه، این عملیات محدودیت زمانی مشخص نداشته و الی پاکسازی کامل شهرستان های یادشده از وجود گروه‌های تروریستی ادامه خواهد داشت.

Army

۱۳ / جوزا ۱۳۹۷

بیش از 110 تن در درگیری‌های اخیر در نیکاراگوئه کشته شده اند

سازمان صلیب سرخ اعلام کرده که از ماه اپریل سال جاری میلادی تاکنون در جریان درگیری‌های خشونت‌بار میان معترضان خشمگین و نیروهای پولیس در نیکاراگوئه، بیش از ۱۱۰ تن کشته شده اند.

معترضان در نیکاراگوئه خواستار برکناری دانیل اورتگا، رئیس جمهور آن کشور شده اند اما دانیل اورتگا که از سال ۲۰۰۷ میلادی بر جایگاه ریاست جمهوری تکیه زده، انتخابات آیندۀ این کشور را برای سال ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی کرده است.

اقای اورتگا در ماه اپریل فرمان کاهش حقوق و دستمزدهاو همچنان تغییر سیستم تامین اجتماعی را امضا کرد و تنها ساعاتی پس از آن بود که بازنشستگان و دانشجویان معترض به خیابان‌ها آمدند.

nikaragoa