تنها نابودکننده پلاستیک؛ ۵ نکته در مورد کرم‌هایی که به کمک بشر آمده‌اند

تنها نابودکننده پلاستیک؛ ۵ نکته در مورد کرم‌هایی که به کمک بشر آمده‌اند

خبرنگار خبرنامه

مانی مشکین‌قلم
خبرنگار خبرنامه

۷ / جوزا ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

به تازگی محققان چینی و آمریکایی دریافته‌اند کرم‌های خوراکی می‌توانند پلاستیکی موسوم به «پلی‌استایرن» را هضم کرده و آن را به دی‌اکسید کربن تبدیل کنند.

پلی استایرن چیست؟

پلی‌استایرن نوعی پلیمر است که از آن برای تولید ظروف یک بار مصرف، وسایل الکترونیکی، بدنه ساعت، تلویزیون، رادیو، لوازم ورزشی، اسباب بازی، عایق‌های سرما در بدنه یخچال‌ها و وسایل خانگی استفاده می‌شود؛ پسمانده‌های پلی‌استایرن برای هزاران سال در طبیعت باقی می‌ماند و تجزیه نمی‌شوند.

خوراکی در آسیا

بسیاری از مردم آسیای جنوب شرقی از کرم‌های خوراکی که پروتئین بالایی دارند، تغذیه می‌کنند. این کرم‌ها معمولا به صورت ترکیب با غلات و سبزیجات به عنوان میان‌وعده سرو می‌شوند.

worms

به تازگی محققان چینی و آمریکایی دریافته‌اند کرم‌های خوراکی می‌توانند پلاستیکی موسوم به «پلی‌استایرن» را هضم کرده و آن را به دی‌اکسید کربن تبدیل کنند

یافته‌های پزشکی

پژوهشگران دریافتند که این کرم‌ها درصورتی که مواد غذایی دیگری مانند انواع سبزیجات در دسترس نباشد، قادرند از ترکیبات پلی‌استایرن تغذیه کنند و بعد از ۱۶ روز حدود ۴۸٪ از این ترکیب شیمیایی را به دی‌اکسید کربن و باقی مانده را به صورت دیگر ترکیبات شیمیایی در قالب مدفوع دفع کنند.

آزمایش محققان

پژوهشگران باکتری‌های درون لوله گوارشی این کرم‌ها را بر روی لایه‌های نازک پلی‌استایرن کشت کردند و بعد از دو ماه متوجه شدند که بر روی این صفحات سوراخ‌هایی ایجاد شده است.

worms-2

پژوهشگران دریافتند که این کرم‌ها درصورتی که مواد غذایی دیگری مانند انواع سبزیجات در دسترس نباشد، قادرند از ترکیبات پلی‌استایرن تغذیه کنند

با این حال به نظر می‌رسد تجزیه این ترکیبات شیمیایی در لوله گوارشی کرم‌های خوراکی در مقایسه با حالت آزمایشگاه سریع‌تر صورت می‌گیرد.

نتایج تحقیقات

رامنی نارایان، متخصص تجزیه بیولوژیکی پلاستیک دانشگاه ایالتی میشیگان درباره این یافته گفت: «گرچه این کشف بسیار جالب است و می‌تواند راه‌گشای مبارزه با آلودگی‌های پلاستیکی در آینده شود، اما طرح آن‌ها هنوز برای کاربرد عملی آماده نیست».

worms-3

پژوهشگران باکتری‌های درون لوله گوارشی این کرم‌ها را بر روی لایه‌های نازک پلی‌استایرن کشت کردند

وی می‌افزاید: «تنها نیمی از ترکیبات پلی‌استایرن به صورت گاز دی اکسید کربن دفع می‌شوند و باقی آن به صورت ترکیباتی درمی‌آید که مشخص نیست در صورت رهایی در طبیعت چه ضررهایی به محیط زیست وارد می‌کنند. به همین علت این کشف باید با دقت بیشتری بررسی شود».

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید