تلفات حمله انتحاری بر یک مرکز توزیع تذکره در کابل به ۶۹ کشته افزایش یافته است

بازتاب خبرهای 3 ثور

Image Title
۳ / ثور ۱۳۹۷

تلفات حمله انتحاری بر یک مرکز توزیع تذکره در کابل به ۶۹ کشته افزایش یافته است

برخی منابع خبری از افزایش تلفات حمله انتحاری روز یک‌شنبه(۲ ثور) بر یک مرکز توزیع تذکره در  غرب کابل خبر می‌دهد.

بی.بی.سی به نقل از مقام‌های امنیتی افغانستان گزارش داده که شمار تلفات حمله انتحاری روز یک‌شنبه(۲ ثور) در کابل به ۶۹ کشته افزایش یافته و در این حمله نزدیک به ۱۲۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

این حمله انتحاری هنگامی در مقابل دروازه ورودی یک مرکز توزیع تذکره در عقب مکتب مایل هروی در قلعه ناظر غرب شهر کابل صورت گرفته که گروهی از مردم برای گرفتن تذکره و هم‌چنین شماری از کودکان مکتب در این ساحه حضور داشتند.

kabul explosion

این دومین حمله انتحاری گروه داعش در یک ماه گذشته در کابل است. حمله اول در روز اول نوروز در میان غیرنظامیانی که به هدف گرامی‌داشت از نوروز به کارته سخی شهر کابل می‌رفتند، صورت گرفت که ۳۵ شهید و ۶۵ زخمی برجای گذاشت.

هر دوی این حملات انتحاری گروه داعش، گروه قومی و مذهبی خاصی را در ادامه حملات سال‌های گذشته در کابل هدف قرار داده است.

۳ / ثور ۱۳۹۷

صرف نظر کردن رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان از کوچک کردن حوزه‌های انتخاباتی

در حالی که پیش از این کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان طرحی را برای کوچک کردن حوزه‌های انتخاباتی انتخابات پارلمانی و شوراهای شهرستان‌ها در ۱۲ ولایت به حکومت ارائه کرده بود، برخی منابع می‌گویند که رهبران حکومت با رد این طرح، توافق کرده‌اند هر ولایت همانند انتخابات‌های گذشته، یک حوزه انتخاباتی باشد.

منابع‌ حکومتی به تلویزیون ۱ گفته‌اند که رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان توافق کرده‌اند هر ولایت یک حوزه‌ انتخاباتی باشد.

حکومت وحدت ملی افغانستان در چند ماه گذشته درباره‌ این طرح، پاسخی رسمی به کمیسیون مستقل انتخابات نداده بود.

این منابع افزوده‌اند که رهبران حکومت به علت ضعف مدیریتی در کمیسیون مستقل انتخابات و زمان باقی‌مانده‌ کم تا برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان، با کوچک کردن حوزه‌های انتخاباتی مخالفت کرده‌اند.

election

این در حالی است که بر بنیاد قانون جدید انتخابات، کمیسیون مستقل انتخابات مکلف به کوچک کردن حوزه‌های انتخاباتی شده است.

اما نهادهای ناظر انتخاباتی نیز می‌گویند با توجه به فرصت اندک تا برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای شهرستان‌ها، کوچک کردن حوزه‌های انتخاباتی امکان‌پذیر نیست.

۳ / ثور ۱۳۹۷

بازدید وزیر دفاع افغانستان از محل درگیری نظامیان افغانستان و پاکستان در ولایت پکتیا

وزیر دفاع افغانستان امروز دوشنبه(۳ ثور) در سفری به ولایت پکتیا، از شهرستان مرزی دند پتان و محل درگیری هفته گذشته نیروهای مرزی این کشور و نظامیان پاکستانی دیدار کرده است.

روز یک‌شنبه هفته گذشته نظامیان پاکستانی دست به برخی تحرکات نظامی و پیش‌روی در شهرستان زازی میدان ولایت خوست زدند که با واکنش شدید نیروهای مرزی افغانستان مواجه شدند. روز پس از آن، درگیری میان نیروهای مرزی دو کشور در شهرستان دند پتان ولایت پکتیا آغاز شد، اما دو کشور در نهایت با آتش بس توافق کردند.

جنرال طارق شاه بهرامی در مورد این درگیری‌ها می‌گوید: «رویداد هفتۀ گذشته نشان داد که اگر پاکستانی‌ها باردیگر دست به این گونه اقدام‌ها بزنند، جواب دندان‌شکن خواهند گرفت».

Afghanistan and Pakistan

ویاز پاکستان خواست تا پناه‌گاه‌های امن هراس‌افگنان را در خاک آن کشور، نابود سازد.

در همین حال، شماری از مقام‌های محلی پکتیا و سربازان مرزی افغانستان از وزیر دفاع این کشور خواستند که برای اداره بهتر مرز، نیاز است تا جنگ‌افزارهای سنگین در اختیار نیروهای دولتی قرارداده شود.

۳ / ثور ۱۳۹۷

سفیر جدید هند اعتمادنامه خود را به رییس‌جمهور افغانستان تقدیم کرد

«وینی کومار»، سفیر جدید هند در افغانستان با تقدیم اعتمادنامه‌اش به محمداشرف غنی، رییس‌جمهور کارش را افغانستان آغاز کرد.

در یک خبرنامه‌ ارگ ریاست جمهوری افغانستان آمده است که رییس‌جمهور غنی، پیش از ظهر امروز دوشنبه(۳ ثور)، اعتمادنامه آقای کومار را پذیرفته است.

در این دیدار، دوطرف در خصوص گسترش روابط و همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف میان افغانستان و هند گفت‌وگو کرده‌اند.

ghani

سفیر جدید هند در افغانستان گفته است که تلاش خواهد کرد روابط میان افغانستان و هند را مستحکم‌تر سازد.

پیش از این دیدار، سفیر جدید هند با حکمت خلیل کرزی، معین سیاسی و سرپرست وزارت امورخارجه افغانستان نیز دیدار و گفت‌وگو کرد و بر توسعه روابط میان دو کشور تأکید نمود.

پس از نقش هند در ساخت و تکمیل بند برق سلما، وزارت انرژی و آب به تازگی اعلام کرده که هند علاقمند است در بندهای برق باغ دره ولایت کاپیسا و سروبی ـ۲ بر دریای کابل سرمایه گذاری کند.

۳ / ثور ۱۳۹۷

تکمیلی/ کشته و زخمی شدن 23 سرباز امنیتی در سه حمله طالبان بر ولایت بادغیس

بر اساس آخرین گزارش‌ها، در سه حمله طالبان بر ولایت بادغیس ۲۳ سرباز امنیتی کشته و زخمی شده‌اند.

در اولین رویداد، طالبان مسلح شب گذشته در بر پوسته امنیتی یک مرکز ثبت نام رأی‌دهندگان انتخابات در منطقه باغبانان قلعه نو حمله کردند.

شورای ولایتی بادغیس می‌گوید که دراین حمله شش سرباز اردوی ملی کشته شده و سه تن دیگر مجروح شده‌اند.

badghis

این در حالی است که بعد از این حمله، شمارى از نیروهای دولتی مفقود اند.

از سوی دیگر، طالبان شب گذشته به منطقه لنگر شریف شهرستان قادس ولایت بادغیس حمله کرده و کنترول شش پاسگاه امنیتی را به دست آوردند.

میرزاعلی، ولسوال قادس به پژواک گفت که شش پاسگاه پولیس و نیروهای خیزش‌های مردمی در این منطقه افراز شده بود، اما شب گذشته به تصرف طالبان درآمد.

به گفته وی، در این حمله، سه سرباز کشته شده و دو تن دیگر مجروح شده‌اند.

و در سومین مورد، طالبان شب گذشته بر یک پاسگاه پولیس منطقه جوالق شهرستان قادس حمله کرده که در نتیجه، سه پولیس کشته و شش تن دیگر زخمى شده‌اند.

۳ / ثور ۱۳۹۷

تلاش ناکام دو سرباز پولیس در غزنی برای فروش پاسگاه خود به طالبان

فرماندهی پولیس ولایت غزنی از بازداشت دو سرباز پولیس محلی در این ولایت به اتهام فروش پاسگاه امنیتی به طالبان خبر می‌دهد.

مل پاسوال محمدزمان، فرمانده پولیس ولایت غزنی امروز دوشنبه(۳ ثور)، ضمن تأیید این خبر به رسانه‌ها، گفت که این سرباز پولیس محلی باشندگان ولایت لغمان هسند که در پاسگاه امین قلعه شهرستان اندر این ولایت ایفای وظیفه می‌نمودند.

arrested

به گفته وی، این دو سرباز پولیس محلی می‌خواستند پاسگاه امنیتی خود را با تمام سلاح و مهمات، در بدل پول به طالبان تسلیم نمایند.

فرمانده پولیس ولایت غزنی می‌گوید که عبدالمتین و سید ولی، سربازان بازداشت شده در تحقیقات ابتدایی گفته‌‌اند که با طالبان ولایت لغمان در تماس شده و تصمیم داشتند که پاسگاه خود را در بدل ۳۰۰ هزار کلدار پاکستانی به طالبان در غزنی بفروشند.