جنرال رازق: اخذ کارت رأی‌دهی پیش‌شرط پذیرش درخواست مردم قندهار در ادارات دولتی است |
جنرال رازق: اخذ کارت رأی‌دهی پیش‌شرط پذیرش درخواست مردم قندهار در ادارات دولتی است

بازتاب خبرهای 29 حمل

Image Title
۲۹ / حمل ۱۳۹۷

جنرال رازق: اخذ کارت رأی‌دهی پیش‌شرط پذیرش درخواست مردم قندهار در ادارات دولتی است

جنرال عبدالرازق، فرمانده پولیس ولایت قندهار گفته که اخذ کارت رأی‌دهی پیش‌شرط اساسی برای پذیرش درخواست شهروندان این ولایت در ادارات دولتی است.

او روز گذشته (سه شنبه، ۲۸ حمل) همراه با خانمش به منظور ثبت‌نام و اخذ کارت رأی‌دهی به یکی از مراکز ثبت‌نام رأی‌دهندگان در شهر قندهار رفت.

جنرال رازق به ادارات دولتی دستور داده که هیچ درخواستی را بدون کاپی تذکره و کاپی کارت رأی‌دهی نپذیرند.

فرمانده پولیس قندهار تأکید کرده که اخذ کارت رأی‌دهی برای افراد واجد شرایط، نقش کلیدی را در انتخابات ایفا می‌کند.

general raziq

جنرال رازق هم‌چنان ادعای طالبان که گفته است خارجی‌ها در انتخابات افغانستان تصمیم می‌گیرند را رد کرده و آن‌را بی‌اساس خوانده است.

این در حالی است که ۴ روز از آغاز روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان گذشته و قرار است انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای شهرستان به تاریخ ۲۸ ماه میزان سال جاری برگزار شود.

۲۹ / حمل ۱۳۹۷

علاقمندی هند به سرمایه‌گذاری در بندهای برق باغ‌دره و سروبی2

مسئولان در وزارت انرژی و آب افغانستان گفته‌اند که هند از حکومت افغانستان خواهان دریافت مشخصات بندهای برق باغ‌دره و سروبی-۲ شده تا در این بخش‌ها سرمایه‌گذاری کند.

آصف غفوری، مسئول روابط عمومی وزارت انرژی و آب با تأیید این خبر گفته که هنوز نوعیت سرمایه‌گذاری هند در این بندها مشخص نشده‌است.

dam

براساس گزارش‌ها، بند برق باغ‌دره که روی دریای پنجشیر و غوربند ساخته خواهد شد، دست‌کم ۳۰۰میگاوات برق تولید خواهد کرد و یکی از بندهای بزرگ برق در منطقه خواهد بود.

همچنان بند برق سروبی-۲ نزدیک به ۱۰۰میگاوات برق تولید خواهد کرد.

این درحالی است که هند پیش از این بند برق سلما در ولایت هرات را ساخته که ضمن استفاده از انرژی برق آن، در آینده‌ نزدیک زمینه آبیاری هزاران هکتار زمین را نیز فراهم خواهد کرد.

۲۹ / حمل ۱۳۹۷

تصویب ساحه بدیل در بدل جایدادهای سرک‌های اتصالی دشت برچی

مسئولان در شهرداری کابل گفته‌اند که ساحه بدیل برای جایدادهایی که در سرک‌های اتصالی دشت برچی قرار دارد، در جلسه امروز(چهارشنبه، ۲۹ حمل) کابینه تصویب شده است.

شمس‌الله نجفی، یک تن از مسئولان شهرداری کابل گفته که ساحه بدیل در ناحیه سیزدهم شهر کابل موقعیت داشته که روز گذشته(سه شنبه، ۲۸ حمل) در ادامه جلسات پیرامون سرک‌های اتصالی دشت برچی در دفتر سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، با حضور عبدالله حبیب‌زی شهردار کابل، سید سعادت منصور نادری وزیر امورشهرسازی، روی آن بحث صورت گرفته و در آجندای جلسه کابینه گرفته شد.

گفته شده که در بدل جایدادهای استملاک شده افراد، زمین با قباله شرعی و سند شهرداری در منطقه‌ دشت برچی توزیع می‌شود.

habibzai

۲۹ / حمل ۱۳۹۷

حنیف اتمر در یک سفر رسمی عازم چین شد

مشاور امنیت ملی افغانستان به منظور گفتگو در مورد مبارزه مشترک با تروریزم به چین سفر کرد.

دفتر رسانه‌های شورای امنیت ملی با نشر خبرنامه‌یی گفته که آقای اتمر پس از چاشت امروز (چهارشنبه، ۲۹ حمل) به دعوت رسمی «وان کیشن»، معاون رئیس‌جمهور چین به آن کشور سفر کرده است.

در این خبرنامه گفته شده که مشاور امنیت ملی افغانستان در جریان این سفر، با مقام‌های بلندرتبه چین دیدار و گفتگو می‌کند.

او در این سفر سه روزه با مقام‌های چینی در مورد مبارزه مشترک با تروریزم، توسعه همکاری‌های منطقه‌یی و بهبود روابط اقتصادی بحث و گفتگو خواهد کرد.

۲۹ / حمل ۱۳۹۷

ثبت‌نام 76هزار واجد شرایط رأی‌دهی تا پایان چهارمین روز ثبت‌نام

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده که در چهارمین روز ثبت‌نام رأی‌دهندگان، ۷۶ هزار واجد شرایط رأی‌دهی ثبت‌نام کرده‌اند.

سید حفیظ‌الله هاشمی، یک عضو این کمیسیون گفته که از این میان ۱۸ هزار و ۴۵۰ تن‌شان را زنان تشکیل می‌دهند.

او همچنان گفته که دیدگاه‌های منفی درباره روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان خلاف منافع ملی بوده و خواستار اجتناب از اظهار چنین دیدگاه‌ها شد.

saeed hafiz hashimi

آقای هاشمی تأکید کرد که یک هزار و ۲۵۰ نامزد نیز در چهارمین روز ثبت‌نام، ثبت‌نام کرده‌اند.

روند ثبت‌نام رأی دهندگان پنج روز پیش (شنبه، ۲۵ حمل) آغاز شد. محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهور و داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان اولین کسانی بودند که در روز اول ثبت‌نام کرده و از مردم نیز خواستند تا در این روند شرکت کنند.

قرار است انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای شهرستان‌ها به تاریخ ۲۸ میزان سال جاری خورشیدی برگزار شود.

۲۹ / حمل ۱۳۹۷

تیراندازی به سوی بازرسان تسلیحات شیمیایی در دومای سوریه

تیراندازی به تیم امنیتی سازمان ملل متحد، آغاز به کار بازرسان تسلیحات شیمیایی در شهر دومای سوریه را به تأخیر انداخته است.

قرار بود بازرسان تسلیحات شیمیایی کارشان را امروز (چهارشنبه، ۲۹ حمل) آغاز کنند و از مکان احتمالی استفاده از سلاح‌های شیمیایی بازرسی و نمونه‌برداری کنند.

UN

حمله احتمالی دولت اسد در دوما که آمریکا، فرانسه و بریتانیا آن را حمله شیمیایی خوانده‌اند، ده‌ها کشته برجای گذاشته است. یک هفته پس از این حمله، آمریکا، فرانسه و بریتانیا در پاسخ به آن چندین مرکز نظامی و تحقیقاتی را در ولایات دمشق و حمص موشک‌باران کردند.

این در حالی است که رسانه‌های سوریه امروز اعلام کردند که کارشناسان یگان محافظت از تسلیحات شیمیایی ارتش این کشور، گاز کلر و عناصر لازم برای تولید گاز خردل را در یک آزمایشگاه افراد مسلح در دوما یافتند.