تصمیم حکومت برای توزیع زمین‌های «کوه قروغ» در غرب کابل به‌ نام حزب اسلامی/ هشدار در مورد ایجاد تنش‌های قومی |
تصمیم حکومت برای توزیع زمین‌های «کوه قروغ» در غرب کابل به‌ نام حزب اسلامی/ هشدار در مورد ایجاد تنش‌های قومی

بازتاب خبرهای 23 حمل

Image Title
۲۳ / حمل ۱۳۹۷

تصمیم حکومت برای توزیع زمین‌های «کوه قروغ» در غرب کابل به‌ نام حزب اسلامی/ هشدار در مورد ایجاد تنش‌های قومی

در روزهای گذشته مدارکی در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته که نشان می‌دهد ریاست جمهوری و شورای امنیت ملی افغانستان در جلسه‌یی تصمیم گرفته‌اند که زمین‌های منطقه‌ «کوه قروغ» در غرب کابل به‌ نام حزب اسلامی ترتیب شود.

مدارکی به دست «سلام وطندار» رسیده، نشان می‌دهد که این جلسه محرمانه به تاریخ ۱۵ حوت ۱۳۹۶ و با حضور نمایندگانی از ارگان‌های محل، وزارت دفاع، وزارت مهاجرین، وزارت کار و اموراجتماعی، اداره‌ انکشاف زون پایتخت، اداره‌ اراضی افغانستان، شهرداری کابل و وزارت شهرسازی و مسکن برگزار شده است.

بر اساس این مدارک، در مکتوب شماره ۱۸۶۹ تاریخ ۱۳ حوت ۱۳۹۶ ریاست جمهوری افغانستان، عنوانی شورای امنیت ملی که توسط اداره‌ زون پایتخت به این شورا ارسال شده، چنین آمده است: «بخشی از هدایت مقام عالی ریاست جمهوری درمورد زمین‌های کوه قروغ چنین صراحت دارد: لطفا هیأت با صلاحیتی را از وزارت شهرسازی، اداره‌ زون پایتخت و شهرداری کابل تعیین نمائید تا ساحه متذکره را بررسی نمایند… و به اعضای حزب اسلامی زمین توزیع نمایند تا از آن زمین مستفید شوند».

ghazni

با این حال، شماری از اعضای مجلس نمایندگان توزیع زمین به حزب اسلامی را خلاف قانون اساسی دانسته، می‌گویند که توزیع زمین در غرب کابل، تنش‌های قومی را افزایش می‌دهد.

جفعر مهدوی، نماینده‌ مجلس می‌گوید: «این اقدام ماجراجویانه و سیاسی با هدف اعمال فشار روانی بر میلیون‌ها باشنده غرب کابل، تغییر بافت جمعیتی منطقه، ناامن‌سازی بیشتر دشت برچی و در نهایت کوچاندن ساکنان آن طراحی شده است».

آقای مهدوی خاطرنشان کرده که به باور او، این توطئه بسیار خطرناک‌تر از تغییر مسیر لین ۵۰۰ کیلوولت است.

همایون همایون معاون اول مجلس نیز به سلام وطندار گفته توزیع زمین به یک حزب در یک منطقه خاص، مشکلات قومی را به وجود می‌آورد. او از رئیس‌جمهور می‌خواهد که جلوی توزیع زمین مردم و دولت را به احزاب و افراد بگیرد.

۲۳ / حمل ۱۳۹۷

گزارش تازه یوناما؛ تلفات 2258 غیرنظامی در سه ماه نخست 2018 در افغانستان

هیأت معاون سازمان ملل در افغانستان(یوناما) تازه‌ترین گزارش خود در مورد تلفات غیرنظامیان در افغانستان را منتشر کرد.

این گزارش تلفات غیرنظامیان را در سه ماه نخست سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد.

این گزارش نشان می‌دهد که حملات انتحاری با مواد انفجاری از قبل جاسازی شده و حملات پیچیده تروریستی به عنوان عامل اصلی تلفات غیرنظامیان، روند جدیدی است که در سال  ۲۰۱۸ مشاهده شده است.

بر اساس این گزارش، از اول جنوری تا ۳۱ مارچ سال ۲۰۱۸، یوناما تلفات ۲۲۵۸ غیرنظامی (۷۶۳ کشته و  ۱۴۹۵ زخمی) ثبت شده که نشان‌دهنده میزان مشابه سه ماه اول سال‌های ۲۰۱۶ و  ۲۰۱۷ است.

Kabul blast

این گزارش با ابراز نگرانی از افزایش شمار تلفات غیرنظامیان در حملات مخالفین دولت گفته است که طی سه ماه نخست سال  ۲۰۱۸، عناصر مخالف دولت سبب تلفات ۱۵۰۰ غیرنظامی(۵۱۱ کشته و ۹۸۹ زخمی) گردیده‌اند که در مقایسه به مدت مشابه سال گذشته(۲۰۱۷) ۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

اما در مقابل، تلفات غیرنظامیان توسط نیروهای طرفدار حکومت در ربع اول سال  ۲۰۱۸، ۱۳ درصد نسبت به سال ۲۰۱۷ کاهش یافته است. در این مدت ۴۰۷ غیرنظامی به شمول ۱۷۶ کشته و  ۲۳۱ زخمی، توسط نیروهای طرفدار حکومت تلفات دیده‌اند.

با این وجود نیز نیروهای طرفدار حکومت در سه ماه نخست سال ۲۰۱۸، عامل ۱۸ درصد تلفات غیرنظامیان(۱۱ درصد توسط نیروهای امنیتی ملی افغانستان، ۲ درصد توسط نیروهای نظامی بین‌المللی،

۴ درصد توسط نیروهای نامشخص طرفدار حکومت و یک درصد توسط گروه‌های مسلح طرفدار حکومت) بوده‌اند.

بر اساس گزارش یوناما، در جریان سه ماه اول سال  ۲۰۱۸، ۱۴۲غیرنظامی به شمول ۶۷ کشته و ۷۵ زخمی در نتیجه حملات هوایی تلفات دیده‌اند که این آمار مشابه سه ماه اول سال  ۲۰۱۷ است.

۲۳ / حمل ۱۳۹۷

کشاورزان معترض در زرنج دروازه ریاست حوزه دریایی را جوش زدند

در دومین روز تحصن و اعتراض کشاورزان معترض به خشک‌سالی در ولایت نیمروز، این کشاورزان دروازه ریاست حوزه دریایی فرعی این ولایت را جوش(ولدینگ) زده و بستند.

با وجود آن‌که وزارت انرژی و آب از اتخاذ تدابیر جدی برای مقابله با خشک‌سالی و کم‌آبی بی‌پیشینه در حوزه غرب افغانستان سخن می‌گوید، اما خشک‌سالی بی سابقه در جنوب غرب این کشور، نگرانی‌ها و اعتراض‌های گسترده‌یی را به دنبال داشته است.

Farmers

معترضین نیمروزی ادعا می‌کنند که در ولایت هلمند آب وجود دارد، اما هلمندی‌ها دروازه‌های بند آب را مسدود کرده و مانع جاری شدن آب به طرف این ولایت شده‌اند.

حسین، یکی از کشاورزان ولایت نیمروز می‌گوید: «گندم و جوهای‌مان خشک شدند؛‌ تنها همین هندوانه و خربزه مانده که آن‌هم دارد از بین می‌رود».

۲۳ / حمل ۱۳۹۷

افتتاح نخستین توربین بند برق نغلو با حضور رییس اجرایی حکومت

شرکت برشنای افغانستان از افتتاح نخستین توربین بند برق نغلو خبر داده است.

بند برق نغلو یکی از بزرگ‌ترین بندهای برق در افغانستان بوده که نخستین توربین آن امروز پنج‌شنبه(۲۳ حمل) با حضور رئیس اجرایی حکومت و شماری از اعضای شورای ملی افتتاح شد.

شرکت برشنا با نشر خبرنامه‌یی گفته که این توربین ظرفیت تولید ۲۵ میگاوات برق را دارد، اما در حال حاضر به دلیل کمبود آب، ۱۵ میگاوات برق تولید می‌کند.

در این خبرنامه آمده که با فعال شدن این توربین، سطح تولید برق بند نغلو به ۴۰ میگاوات می‌رسد.

۲۳ / حمل ۱۳۹۷

معرفی معاون جدید والی بلخ از حزب جنبش اسلامی افغانستان

پس از به کرسی نشستن والی جدید ولایت بلخ در شروع سال جدید خورشیدی، حالا یکی از اعضای حزب جنبش اسلامی افغانستان به رهبری عبدالرشید دوستم به عنوان معاون جدید والی بلخ معرفی شده است.

شجاع‌الدین شجاع یکی از اعضای حزب جنبش اسلامی به عنوان معاون مالی و اداری محمد اسحاق رهگذر، والی بلخ و عضو ارشد حزب جمعیت اسلامی افغانستان تعیین شده است.

پیرامون این تغییر، سخنگوی ریاست ارگان‌های محل گفته که تشکیلات پنج ولایت درجه یک یعنی قندهار، بلخ، ننگرهاز، هلمند و هرات به دلیل بالا بودن حجم کاری از یک معاون، به دو معاون مالی و اداری و معاون اجتماعی تغییر کرده است.

 Islamic Movement of Afghanistan

بر این اساس، محمد بشیر توحیدی نیز همزمان با معرفی آقای شجاع، به عنوان معاون اجتماعی والی بلخ تعیین شده است.

۲۳ / حمل ۱۳۹۷

ترامپ: هیچ وقت نگفتم چه وقت به سوریه حمله می‌کنیم

یک روز پس از واکنش جدی دونالد ترامپ به اظهارات روسیه که گفته بود مسکو هر موشکی را که به سمت سوریه پرتاب شود، منهدم خواهد کرد، او به نوعی از هشداری که به روسیه داد، عقب‌نشینی کرد.

ترامپ پس از تویت هشدارآمیز روز گذشته(چهارشنبه ۲۲ حمل)، امروز در تویتی دیگر نوشت: «هیچ‌وقت نگفتم که چه وقت به سوریه حمله می‌کنیم، شاید خیلی زود، شاید هم اصلا به این زودی نباشد. به هر حال ایالات متحده در زمان حکومت من، با انجام کاری فوق‌العاده شر داعش را از منطقه کم کرد. “آمریکا متشکریم” ما کجا رفته؟»

روز گذشته دونالد ترامپ در تویتر خود نوشته بود: «روسیه ادعا می‌کند همه موشک‌های شلیک شده در سوریه را سرنگون خواهد کرد. روسیه! آماده باش، موشک‌های ما خواهند آمد. آن‌‌ها زیبا، جدید و هوشمند هستند. نباید با یک قاتل حیوان شیمیایی که از کشتن مردم خودش لذت می‌برد، شریک می‌شدید».