برنامه امریکا برای تجهیز نیروی هوایی ارتش افغانستان با هواپیماهای AC-208

بازتاب خبرهای 23 حوت

۲۳ / حوت ۱۳۹۶

برنامه امریکا برای تجهیز نیروی هوایی ارتش افغانستان با هواپیماهای AC-208

نیروی هوایی امریکا در ادامه برنامه خود برای تجهیز نیروی هوایی ارتش افغانستان، تصمیم دارد تا در مرحله اول، هفت فروند از هواپیمای جنگی یک ماشینه AC-208 را در اختیار این نیروها قرار دهد.

قرار است این هواپیماها بر اساس یک قرارداد ۸۶ میلیون دالری با یک شرکت امریکایی، در اختیار نیروهای هوایی ارتش افغانستان قرار گیرد.

AC-208

این هواپیماها به گونۀ طراحی شده‌اند که علاوه بر مهماتی که به صورت دقیق هدایت می‌شود، دارای سیستم نظارتی نیز می‌باشند؛ سیستمی که به سادگی شورشیان را هدف قرار خواهد داد.

این هواپیما در یک زمان قادر به حمل چهار میزایل AGM-114 Hellfire و دو راکت ۷۰ میلی‌متری است که هر کدام آن قادر به نشانه‌گیری هدف به صورت دقیق است. این هواپیما در کنار هواپیماهای نوع A-29 Supter Tucano فعالیت خواهد کرد که خلبانان افغان چگونگی استفاده از آن را آموزش دیده‌اند.

۲۳ / حوت ۱۳۹۶

آغاز سخت‌ترین دوره نخست‌وزیری آنگلا مرکل

پس از یک بن‌بست شش ماهه در نتیجه انتخابات اخیر پارلمانی در آلمان برای تشکیل دولت جدید این کشور، سرانجام پارلمان آلمان برای چهارمین دوره متوالی، آنگلا مرکل را به عنوان نخست‌وزیر این کشور انتخاب کرد.

انتخابات پارلمانی اخیر آلمان برنده قطعی نداشت و تشکیل دولت ائتلافی را به یک بحرانی سیاسی بدل کرد. این وضعیت سرانجام با توافق دو حزب دموکرات مسیحی به رهبری خانم مرکل و حزب سوسیال دمکرات برای تشکیل دولت ائتلافی به پایان رسید.

angela merkel

پس از این توافق، نمایندگان بوندستاگ؛ مجلس سفلای آلمان امروز چهارشنبه(۲۳ حوت) با ۳۶۴ رأی موافق در برابر ۳۱۵ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع، به نخست‌وزیری آنگلا مرکل ۶۳ ساله رأی دادند و  خانم مرکل نیز در سخنانی در پارلمان، رسما نخست‌وزیری را پذیرفت.

او پیش از ادای سوگند در پارلمان، از سوی فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس‌جمهور آلمان رسما به این سمت منصوب شد.

به گفته ناظران، خانم مرکل با یکی از سخت‌ترین دوره‌های نخست‌وزیری خود روبرو است و احتمالا آخرین دوره او خواهد بود.

۲۳ / حوت ۱۳۹۶

بریتانیا 23 دیپلمات روس را اخراج می‌کند

پس از سوءقصد به جان یک جاسوس دوجانبه پیشین روسیه در بریتانیا و دخترش، روابط سیاسی دو کشور دچار بحران شده است.

«سرگی اسکریپال» و دخترش که هر دو ساکن بریتانیا بودند، سه‌شنبۀ گذشته به صورت بی‌هوش در یک فروشگاه واقع در شهر سالیسبوری بریتانیا پیدا شدند.

به دنبال آن، حکومت بریتانیا از مسکو خواست تا در مورد نوعی زهر اعصاب که در روسیه تولید می‌شود و از آن برای مسموم کردن اسکریپال ۶۶ ساله و دختر ۳۳ ساله‌اش استفاده شده، توضیح دهد. مهلت روسیه نیمه‌شب سه‌شنبه پایان یافت و نخست‌وزیر بریتانیا امروز(چهارشنبه ۲۳ حوت) اعلام کرد که ۲۳ دیپلومات روسی را از آن کشور اخراج می‌کند.

tersama

تریسا می

«تریسا می» همچنین از پارلمان بریتانیا خواست تا یک جنگ اقتصادی را ضد رئیس‌جمهور روسیه و مقامات ارشد کرملین، راه‌اندازی کند دارایی‌های آنان در لندن را منجمد سازد. خانم می از متحدین بین‌المللی خود نیز خواست با اقدامات مشابه، میلیاردها دالر سرمایه‌های مرتبط به کرملین را در سراسر جهان منجمد سازند.

این در حالی است که کاخ کرملین هر نوع دخالت در مسموم کردن اسکریپال و دخترش را تکذیب کرده و بریتانیا را به «شعله‌ور ساختن نفرت در برابر روسیه و روسیه‌ستیزی» متهم کرده است.

۲۳ / حوت ۱۳۹۶

حزب اسلامی ارغندیول: گلبدین حکمتیار نام دیگری برای حزب خود انتخاب کند

پس از این‌که حزب اسلامی افغانستان به رهبری گلبدین حکمتیار با انتشار اعلامیه‌ای، عبدالهادی ارغندیوال، انجنیر محمدخان، معاون نخست ریاست اجراییه حکومت و داکتر بصیر انور، وزیر عدلیه این کشور و از چهره‌های برجسته این حزب را اخراج کرد، شورای اجرایی حزب اسلامی افغانستان به رهبری عبدالهادی ارغندیوال می‌گوید که گلبدین حکمتیار صلاحیت برکناری اعضای این حزب را ندارد.

به گفته‌ این شورا، حزب اسلامی به رهبری عبدالهادی ارغندیوال ۹ سال پیش در وزارت عدلیه ثبت شده و کس دیگری نمی‌تواند ادعای رهبری این حزب را داشته باشد.

گل محمد گلزی، عضو شورای اجرایی حزب اسلامی به رهبری عبدالهادی ارغندیوال می‌گوید، اگر آقای حکمتیار می‌خواهد از طریق حزبی فعالیت سیاسی کند، باید نام دیگری را برای حزبش انتخاب کند.

حکمتیار-ارغندیوال

صبح امروز(چهارشنبه ۲۳ حوت)، عبدالهادی ارغندیوال، رییس حزب اسلامی ثبت شده در وزارت عدلیه نیز در واکنش به تصمیم حزب اسلامی شاخه حکمتیار گفت: «برای هیچ شخص و گروهی اجازه نخواهیم داد که به دستور بیگانگان میان اقوام اختلاف ایجاد کند و یک‌بار دیگر با بحران آفرینی، افغانستان را به گذشته تاریک ببرند که این ممکن هم نیست و برای هیچ‌کس هم اجازه نمی‌دهیم».

با این وجود، فضل غنی حقمل، رییس دفتر مطبوعاتی حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار تأکید می‌کند که نزدیک به ۵۰ سال است حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار فعالیت‌های سیاسی دارد. توافق‌نامه‌ صلح با حکومت نیز به نام حزب اسلامی امضا شده و اگر آقای ارغندیوال می‌خواهد فعالیت سیاسی کند، باید نام حزبش را تغییر دهد.

۲۳ / حوت ۱۳۹۶

محکومیت دو مقام ارشد پولیس افغانستان به سه سال زندان

دادگاه ابتدایی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری افغانستان دو مقام ارشد پولیس این کشور به اتهام سوءاستفاده از صلاحیت‌های خود به سه سال زندان محکوم کرد، اما یک مقام دیگر پولیس بی‌گناه شناخته شد.

دادستان این دادگاه علنی، پاسوال سید عمر نایب‌زاده، رییس پیشین تحقیقات جنایی زون ۶٠۶ انصار در هرات، سمونیار نجیب‌الرحمن، معاون پیشین تحقیقات جنایی زون ۶٠۶ انصار و دوم سارن عبدالرحمن، کارمند این ریاست را به سوءاستفاده از صلاحیت‌هاى کاری‌شان متهم نمود و گفت که متهمین در یک قضیه ربایندگی منجر به قتل، با آدم‌ربایان همکارى نموده‌اند.

court

اما وکلاى مدافع متهمین ادعاهای دادستان را رد کردند.

در نهایت، بر اساس حکم دادگاه، سید عمر نایب زاده و دوم سارن عبدالرحمن، هر کدام به سه سال زندان محکوم شدند، اما سمونیار عبدالرحمن معاون تحقیقات جنایی زون ۶٠۶ انصار، بی‌گناه شناخته شد.

این حکم قطعی نبوده و وکیل مدافع متهمین می‌توانند استیناف‌طلب شوند.