ایران کنترل بخشی از بندر چابهار را به هند واگذار کرد |
ایران کنترل بخشی از بندر چابهار را به هند واگذار کرد

ایران کنترل بخشی از بندر چابهار را به هند واگذار کرد

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۲۹ / دلو ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

حسن روحانی، ربیس‌جمهوری ایران در سفر سه‌روزه به هند چندین توافق‌نامه و سند همکاری تجاری را با دولت این کشور امضا کرد. طرح توسعه بندر چابهار در مرکز این توافق‌ها قرار دارد.

گفته می‌شود که این توافق‌نامه در مورد مدیریت فاز اول بندر اول چابهار در سواحل دریای عمان و در استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران است.

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که بر اساس این توافق، هند اجازه پیدا می‌کند به مدت ۱۸ ماه کنترل بخشی از بندر چابهار را به دست گیرد.

نارندرا مودی نخست‌وزیر هند در جریان امضای این توافق گفته است که کشورش به دنبال گسترش روابط به‌ویژه روابط اقتصادی با ایران است. آقای مودی بندر چابهار را دروازه طلایی خوانده و گفته هند می‌تواند از طریق آن به افغانستان و آسیای میانه متصل شود.

نخست‌وزیر هند گفته کشورش مصمم است به توسعه بندر چابهار کمک کند. دو کشور از سال‌ها پیش توافقی در این زمینه دارند و هند برای گسترش این بندر در ایران سرمایه‌گذاری کرده است.

گفته‌شده است که مهم‌ترین هدف روحانی در این سفر ترغیب هند به سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری در صنایع پتروشیمی و ایجاد مسیر ترانزیت کالا از هند به ایران و افغانستان با دور زدن پاکستان بوده است.

حسن روحانی در مراسم امضای توافق‌نامه «واگذاری بخش از بندر چابهار به هند» گفته است که سرمایه‌گذاری هند باعث تسریع در ساخت خط آهن چابهار به زاهدان و توسعه بندر چابهار می‌شود.

منافع هند

هند و ایران پیش‌ازاین بر سر تبدیل کردن چابهار به قطب تجاری و انرژی منطقه توافق کرده بودند. بااین‌حال هدف هند از سرمایه‌گذاری در چابهار و صنایع پتروشیمی ایران، دور زدن پاکستان، یکی از کشورهای رقیبش در منطقه می‌باشد.

هند هم‌اکنون در حال ارسال ۱.۱ میلیون تن گندم به افغانستان از طریق بندر چابهار و بدون عبور از خاک پاکستان است. پروژه ۸۵ میلیون دالری چابهار در ۹۰ کیلومتری بندر گوادر پاکستان در حال توسعه است که چین سرمایه‌گذاری آن را به‌عنوان بخشی از پروژه بزرگ‌تر احیای راه ابریشم برعهده‌گرفته است.

بر اساس قرارداد میان تهران و دهلی‌نو، هند می‌تواند در بدل ۸۵.۲۱ میلیون دالر سرمایه‌ای که برای توسعه بندر چابهار هزینه کرده از این بندر به مدت ۱۰ سال برای حمل‌ونقل کالا استفاده کند.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند گفته است: «با برداشته شدن بسیاری از موانع بر سر راه توسعه همکاری اقتصادی ایران و هند، بخش عمده سرمایه‌گذاری‌های دوجانبه به نتیجه رسیده و به روند توسعه مناسبات تهران – دهلی‌نو شتاب داده است.»

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
ایران بندر چابهار هند

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید