دومین محموله بازرگانی هند نیز به بندر چابهار ایران رسید |
دومین محموله بازرگانی هند نیز به بندر چابهار ایران رسید

دومین محموله بازرگانی هند نیز به بندر چابهار ایران رسید

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۲۱ / عقرب ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

مقام‌های هندی از رسیدن دومین محموله‌ی بازرگانی این کشور به بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان ایران خبر می‌دهند. این مقام‌ها تاکید دارند که تا ماه فبروری سال آینده میلادی، هفت محموله‌ی گندم از مسیر بندر چابهار ایران به افغانستان می‌رسد.

نخستین محموله گندم هند از طریق بندر چابهار ایران دیروز وارد ولایت نیمروز افغانستان شد. این محموله ۱۵ هزار ‌تُنی بر اساس همکاری‌های استراتژیک این سه کشور از بندر چابهار به افغانستان انتقال یافته است.

هدف از این همکاری دور زدن پاکستان، دسترسی هند به ‌بازار افغانستان و آسیای میانه و نزدیک شدن افغانستان به دریای هند خوانده شده است.

من‌پریت وهورا، سفیر هند دیروز شنبه در کابل گفت : ” ما متعهد به ارسال ۱.۱ میلیون تن گندم به افغانستان هستیم که اولین محموله‌ی این گندم امروز وارد خاک افغانستان شد و دومین محموله‌ی گندم هند به چابهار رسیده است.”

سفیر هند در کابل تاکید کرد که افغانستان با اتصال به منطقه می‌تواند به بازارهای جهانی وصل شود. او افزود که مسیر چابهار از هند تا افغانستان به گونه‌ی خودسرانه مسدود نخواهد شد.

هم‌گرایی منطقه‌ای

سال گذشته افغانستان، هند و ایران موافقت‌نامه سه جانبه چابهار را امضا کردند که بر مبنای آن افغانستان و هند می‌توانند مبادلات تجاری‌شان را از طریق این بندر انجام دهند.

با این وجود مقام‌های ایران می‌گویند که همکاری افغانستان، ایران و هند در بندر چابهار در رقابت با هیچ کشور دیگری نیست و هدف‌شان ایجاد همکاری‌های منطقه‌ای در عرصه‌ی اقتصادی می‌باشد.

محمدرضا بهرامی، سفیر ایران دیروز شنبه هنگام ورود این محموله بازرگانی به نیمروز گفت: “همکاری در بندر چابهار نشان داد که هم‌گرایی منطقه‌یی امکان‌پذیر است و کشورهای منطقه باید از ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود برای بهبود روابط منطقه‌ای استفاده کنند.”

از سویی هم مقام‌های افغان نیز شروع انتقالات از این بندر را فرصت تازه‌ای برای توسعه تجارت افغانستان می‌دانند.

نصیر احمد درانی، سرپرست وزارت زارعت و مالداری افغانستان نیز همکاری سه کشور در بندر چابهار را فرصت تازه‌ای در عرصه‌ی توسعه و تجارت دانست و گفت که این بندر سبب ایجاد نقطه‌ی مشترک منافع و همکاری‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای می‌شود.

آقای درانی تاکید کرد که اولین محموله، معادل ۱۴۸۳۲ تُن گندم در ۵۴۴ کانتینر بوده که در ذخیره‌گاه‌های هفت ولایت نگه‌داری خواهد شد.

سرپرست وزارت زراعت افغانستان می‌افزاید، حکومت افغانستان با رویکرد اقتصادی و تجارتی می‌کوشد تا فرصت‌های مهم را برای سرمایه‌گذاری در عرصه‌های تجارت و ترانزیت منطقه‌یی فراهم کند و این جغرافیا را به نقطۀ وصل منافع کشورهای منطقه تبدیل کند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان ایران بازرگانان افغان بندر چابهار تجارت افغانستان دوستی هند و افغانستان محموله گندم هند هند

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید