تازه‌ترین آمارها؛ زلزله قدرتمند در ایران و عراق بیش از ۳۰۰ کشته برجای گذاشت

تازه‌ترین آمارها؛ زلزله قدرتمند در ایران و عراق بیش از ۳۰۰ کشته برجای گذاشت

۲۲ / عقرب ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

مقام‌های ایرانی گفته‌اند که در زلزله‌ی شب گذشته در بخش‌هایی از غرب ایران، بیش از ۳۰۰ تن کشته و بیش از ۵۰۰۰ هزار تن دیگر زخمی شده‌اند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی یا ایرنا گزارش کرده است که در زلزله شب گذشته ۳۴۱ تن جان باخته و ۵ هزار و ۳۴۶ تن دیگر زخم برداشته‌اند و تاکنون ۲۰۷ جسد توسط پزشک قانونی کرمانشاه معاینه شده و برای آنان جواز دفن صادر شده است.

این زلزله ساعت ۹ و ۴۸ دقیقه شب گذشته به وقت ایران رخ داده و براساس منابع محلی ایران، ۱۵۰ میلیون نفر در ایران و عراق این زلزله را حس کرده‌اند.

بزرگی این زلزله ۷٫۳ درجه ریشتر گزارش شده و در بخش‌های شمال‌شرقی عراق نیز تلفاتی برجای گذاشته است. مرکز مطالعات زمین‌شناسی امریکا مرکز این زلزله را جنوب شهر حلبچه اعلام کرده و گفته است که عمق این زلزله در ۳۳٫۹ کیلومتری سطح زمین بوده است.

بیشترین قربانیان ناشی از این زلزله قدرتمند، در استان کرمانشاه ایران بوده است. با این حال امکان افزایش تلفات ناشی از این زلزله نیز وجود دارد.

earthquake6

براساس منابع محلی ایران، ۱۵۰ میلیون نفر در ایران و عراق این زلزله را حس کرده‌اند

بهنام سعیدی، سخنگوی ستاد مدیریت بحران کشور ایران در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفته است که زخمی‌ها پس از خروج از زیر آوار به نزدیک‌ترین مراکز درمانی منتقل شده‌اند. او گفته است که در همان ساعات اول پس از زلزله تعدادی از راه‌های روستایی مسدود و زیرساخت‌هایی مانند آب و برق قطع شده است.

‌رسانه‌های ایران گزارش کرده‌اند زلزله در استان‌های مرکزی، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، بوشهر، خوزستان و ایلام احساس شده و باعث وحشت مردم گردیده است.

مقام‌های ایرانی گفته‌اند که پس از زلزله اصلی شب گذشته ۱۱۸ پس لرزه تاکنون اتفاق افتاده که ۴۹ مورد آن بین ۳ تا ۴ ریشتر و ۱۷ مورد بین ۴ تا ۵ ریشتر بوده‌اند.

از سویی هم مقام‌های محلی کردستان عراق گفته‌اند دست‌کم ۶ تن در کردستان کشته شده و ۵۰ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

شبکه تلویزیونی کردستان ۲۴ عراق نیز خبر داده که با وقوع زلزله، مردم در شهرهای سلیمانیه، حلبچه، اربیل، و کرکوک شب گذشته را در خیابان‌ها گذراندند.

earthquake7

مقام‌های ایرانی گفته‌اند که پس از زلزله اصلی شب گذشته ۱۱۸ پس لرزه تاکنون اتفاق افتاده است

امداد‌رسانی

سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر ایران گفته است که تاکنون ۱۰ هزار دستگاه چادر امدادی و ۲۶ هزار پتو از سوی این نهاد برای آسیب‌دیدگان زلزله فرستاده شده است. ۲۱ چرخ‌بال، ۱۴۱ آمبولانس و ۲ فروند هواپیما نیز به زلزله‌زدگان کرمانشاه امدادرسانی می‌کنند و زخمیان را به مراکز درمانی انتقال می‌دهند.

زلزله ایران و عراق هم‌نوایی کشورهای مختلف را به همراه داشته است. محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان نیز در پیامی تأثر خود را بیان کرده وبرای خانواده‌های قربانیان این زلزله صبر و بردباری و برای زخمیان آن آرزوی سلامتی کرده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
24 ساعت در افغانستان اداره توزیع تذکره های الکترونیکی افغانستان زمین لرزه عراق قربانیان زلزله ایران مرز ایران و عراق

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید