سال ۱۳۹۵؛  نگرانی کمیسیون مستقل حقوق بشر از افزایش تلفات غیرنظامیان و سال خونین برای خبرنگاران افغانستان

سال ۱۳۹۵؛ نگرانی کمیسیون مستقل حقوق بشر از افزایش تلفات غیرنظامیان و سال خونین برای خبرنگاران افغانستان

خبرنگار

سرور سروش
خبرنگار

۱۵ / اسد ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در گزارش سالانه‌ی خود از ۱۶٫۷۶۵ مورد نقض حقوق بشری در سال ۱۳۹۵ خورشیدی خبر داده است.

در گزارش سالانه این کمیسیون که به تازگی منتشر شده ، به مواردی مانند تلفات غیرنظامیان، خشونت علیه زنان و کودکان و هم‌چنین خشونت علیه خبرنگاران به عنوان مواردی از نقض حقوق بشر در این کشور اشاره شده است.

افزایش تلفات غیرنظامیان

بر اساس گزارش کمیسون حقوق بشر افغانستان، در سال گذشته خورشیدی غیرنظامیان افغان قربانیان اصلی جنگ در این کشور بودند. یافته‌های این کمیسیون نشان می دهد که تلفات غیرنظامیان در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۹۴، بیش از ۱۲ درصد افزایش داشته است.

AIHRC

بر اساس گزارش کمیسون حقوق بشر افغانستان، در سال گذشته خورشیدی غیرنظامیان افغان قربانیان اصلی جنگ در این کشور بودند

 ۱۰،۶۰۸ غیرنظامی در سال گذشته قربانی جنگ میان نیروهای حکومت افغانستان و گروه‌های شورشی و تروریستی شده‌اند که از این میان، ۲۸۲۳ تن کشته و ۷۷۸۵ تن دیگر زخمی شده‌اند. کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفته است که ۵۶۸۱  مرد، ۱۱۳۷ زن و ۲۹۸۰ کودک قربانی این درگیری‌ها شده‌اند.

طالبان و داعش

براساس یافته‌های این گزارش، ۶۷٫۵۰ درصد از عاملان تلفات غیرنظامیان گروه‌های مخالف مسلح دولت بوده که نقش گروه طالبان ۶۱٫۲ و از گروه داعش ۶٫۲۳ درصد در این گزارش گفته شده است.

در این گزارش، بیش از ۶۷ درصد تلفات غیرنظامیان به گروه‌های مخالف مسلح دولت نسبت داده شده که نقش گروه طالبان ۶۱٫۲ و گروه داعش هم ۶٫۲۳ درصد بیان شده است.

ننگرهار یکی از پایگاه های مهم داعش در افغانستان به حساب می آمد

در این گزارش آمده است که ۶۷٫۵۰ درصد از عاملان تلفات غیرنظامیان گروه‌های مخالف مسلح دولت بوده اند

مسوولان کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفته‌اند که نیروهای حامی دولت ( نیروهای دولتی و نیروهای بین المللی)، عامل قربانی شدن ۱۴،۱۳ درصد غیرنظامیان بوده و ۱۸،۲ درصد دیگر تلفات نیز به “افراد نامعلوم” نسبت داده شده است.

حملات انتحاری

 یافته‌های گزارش کمیسیون حقوق بشر افغانستان نشان می‌دهد که بیشترین تلفات غیرنظامیان در سال ۱۳۹۵ در نتیجه حملات انتحاری بوده است. در این سال، ۲۵٫۶۱ درصد تلفات غیرنظامیان در اثر حملات انتحاری بوده که در مجموع ۲۷۱۷ تن کشته و مجروح شده اند.

پس از حملات انتحاری، ترور و قتل، ماین‌های کنار جاده، حملات هوایی و پرتاب راکت، به ترتیب بیشترین تلفات غیرنظامیان را در پی داشته است.

kabul-attack1

25.61 درصد تلفات غیرنظامیان بر اثر حملات انتحاری بوده که در مجموع ۲۷۱۷ تن کشته و مجروح شده اند

افزایش خشونت علیه زنان

در سال گذشته خورشیدی، ۵،۵۷۵ مورد خشونت علیه زنان به ثبت رسیده است که در مقایسه با سال ۹۴، بیش از ۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مجازات خودسرانه و محاکمه صحرایی از عوامل اصلی خشونت علیه زنان نام برده است.

در این گزارش هم چنین آمده است که از ۵۵۷۵ مورد خشونت ثبت شده در کمیسیون حقوق بشر، ۱۵۹۱ مورد آن را خشونت‌های فیزیکی ‌و ۳۶۱ مورد دیگر آن را انواع خشونت‌های جنسی تشکیل می‌دهد.

این نهاد از خشونت‌های لفظی، روانی و خشونت‌های اقتصادی یاد کرده است که به نحوی به عرف و سنت‌های ناپسند در افغانستان بستگی دارد.

violence

در سال گذشته خورشیدی، ۵،۵۷۵ مورد خشونت علیه زنان به ثبت رسیده است

تهدید زندگی

کمیسیون حقوق بشر افغانستان، وضعیت زندگی در این کشور را به دلیل ادامه جنگ و گسترش خشونت‌ها، به صورت جدی در معرض تهدید می‌داند.

در سال گذشته، ۲۱۲۹ مورد نقض حق زندگی در این کمیسیون  ثبت شده است که ۲۰۹۲ مورد آن شامل تلفات غیرنظامیان و ۳۷ مورد دیگر شامل اعدام‌های بدون محاکمه، ترور، قتل‌های ناموسی، محاکمه صحرایی و قتل‌هایی است که دولت طبق قانون به بررسی آن‌ها نپرداخته است.

این کمیسیون از نیروهای مسلح دولت، افراد قدرت‌مند محلی و مخالفین مسلح دولت به عنوان ناقضان حق آزادی و امنیت شخصی یاد کرده که “در جریان سه سال اخیر رو به افزایش بوده است.”

افزایش بیکاری

یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که دولت نه تنها پیشرفتی در زمینه‌ی ایجاد اشتغال نداشته بلکه نرخ بیکاری نسبت به دو سال گذشته ۲ درصد افزایش نیز داشته است.

unemployment1

این کمیسیون در گزارش سالانه خود گفته است که نرخ بیکاری نسبت به دو سال گذشته ۲ درصد افزایش داشته است

براساس یافته‌های این کمیسیون، درآمد مردم افغانستان از کشاورزی در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۴ دست‌کم، ۳ درصد کاهش یافته است و از میان افرادی که به شغل‌های دیگر می‌پردازند نیز، تنها ۱۴٫۷ درصد آنان وظیفه ثابتی داشته‌اند.

کودکان

این نهاد حقوق بشری همچنان از وضعیت کودکان افغان اظهار نگرانی کرده است.

مسوولان کمیسیون حقوق بشر می‌گویند که علاوه بر اینکه از این کودکان در پدیده شومِ بچه بازی استفاده شده، این کودکان از سوی گروه‌های تروریستی نیز برای انجام حملات انتحاری مورد سوء استفاده قرار گرفته‌اند.

یافته‌های این گزارش در مورد حق دسترسی کودکان به آموزش نشان می‌دهد که، ۷۰ درصد از کودکان به صورت منظم به مکتب می‌روند، ۲۰ درصد نمی‌توانند به مکتب بروند و ۱۰ درصد دیگر نیز نمی‌توانند به صورت منظم در مکتب حاضر باشند.

daikundi

این گزارش نشان می‌دهد که ۲۰ درصد از کودکان افغان نمی‌توانند به مکتب بروند

سال خونین

این کمیسیون همچنان سال ۱۳۹۵ را به عنوان سال خونین برای خبرنگاران یاد کرده و افزوده است که در این سال، ۱۴ کارمند رسانه‌ای جان داده ‌اند.

کمیسیون حقوق بشر معتقد است که ادامه این روند، ضربه جدی بر فعالیت رسانه‌ها و آزادی بیان در افغانستان می‌باشد.

این نهاد حقوق بشری به انفجار در تظاهرات جنبش روشنایی اشاره کرده و از حکومت افغانستان به دلیل تامین نشدن امنیت تظاهرات کنندگان انتقاد کرده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان بچه بازی جنایت جنگی حقوق بشر افغانستان حملات انتحاری خشونت علیه خبرنگار داعش طالبان غیرنظامیان افغان کمیسیون مستقل حقوق بشر نقض حقوق بشری

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید