روابط فرهنگی افغانستان–ایران؛ 5 نکته در باب نمایشگاه کتاب این هفته در کابل |
روابط فرهنگی افغانستان–ایران؛ ۵ نکته در باب نمایشگاه کتاب این هفته در کابل

روابط فرهنگی افغانستان–ایران؛ ۵ نکته در باب نمایشگاه کتاب این هفته در کابل

خبرنگار

سکینه امیری
خبرنگار

۲۸ / حمل ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

نمایشگاه مشترک کتاب افغانستان و ایران برای یک هفته در کابل در جریان است. این نمایشگاه چهارشنبه هفته گذشته آغاز به کار کرد.

۳۱ هزار عنوان کتاب

نمایشگاه علمی، فرهنگی، هنری و کتاب از سوی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران به همکاری وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان و نمایندگان بیش از ۹۰ انتشارات افغانستانی و ایرانی راه اندازی شده است. کارگزاران این نمایشگاه گفته اند که هدف از برگزاری این برنامه ترویج فرهنگ کتابخوانی و تامین روابط فرهنگی بین ایران و افغانستان می باشد.

فضای برگزاری نمایشگاه ۲۵۰۰متر مربع و تعداد غرفه های نمایشگاه ۱۱۰ غرفه می باشد. ۶ هزار عنوان کتاب در بخش های مختلف علمی، دانشگاهی، فرهنگی وهنری در آن به نمایش گذاشته شده است.

Afghanistan-Iran-book-fair5

فضای برگزاری این نمایشگاه ۲۵۰۰متر مربع و تعداد غرفه های نمایشگاه ۱۱۰ غرفه می باشد

۱۰۰ هزار جلد کتاب

در این نمایشگاه گفته شده که یکی از انتشارات ایرانی حدود ۱۰۰ هزار جلد کتاب های کمک آموزشی به مکاتب افغانستان اهدا خواهد کرد.

سخنگوی وزارت معارف افغانستان به خبرنامه گفت که اطلاعی ندارد که این کتاب‌ها در کدام بخش‌ها خواهد بود، اما اضافه کرد که بعد از بررسی این کتاب‌ها، آنها در مکاتب شهر کابل توزیع خواهد شد.

تنوع کتاب‌ها

این نمایشگاه بخش‌های متنوع را در خود دارد. به گفته‌ی مسوولان، در این نمایشگاه کتاب‌های فراوانی در حوزه‌های علوم انسانی، سیاست، فلسفه، اقتصاد، هنر، کاردستی، خطاطی، کودکان و حوزه‌های دیگر از ناشران ایران و افغانستان به نمایش گذاشته شده است.

Afghanistan-Iran-book-fair3

در این نمایشگاه کتاب‌های فراوانی در حوزه‌های علوم انسانی، سیاست، فلسفه، اقتصاد، هنر، کاردستی، خطاطی، کودکان و حوزه‌های دیگر از ناشران ایران و افغانستان به نمایش گذاشته شده است

علاوه بر آن بیش از ۳۰۰ اثر خطاطی و نقاشی هنرمندان افغانستان و ایران نیز در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است. در همین حال، یکی دیگر از بخش‌های این نمایشگاه  بررسی و نقد شعر  و داستان نویسی در افغانستان است.

بخش دیگر این نمایشگاه نحوه‌ی قصه گویی بهتر برای مسوولان مهد کودک آموزش داده می شود. یکی دیگر از بخش های آن، آشنایی با زنان موفق در عرصه ارتباطات و رسانه‌ ها می باشد.

نمایشگاه های متواتر

همه ساله نمایشگاه های کتاب در بزرگ شهر های افغانستان به گونه مشترک از سوی ایران و افغانستان برگزار می‌شود. از آن جمله در سال ۱۳۸۹ نمایشگاه کتاب دوستی ایران و افغانستان با حضور ۳۵۰ ناشر افغانستان و ایران، به منظور تقویت روابط فرهنگی میان دو کشور، درکابل برگزار شد.

همه ساله نمایشگاه های کتاب در بزرگ شهر های افغانستان به گونه مشترک از سوی ایران و افغانستان برگزار می‌شود / عکس: بی بی سی

در سال ۱۳۹۰ خورشیدی نمایشگاه کتاب “هفته‏‌ی کتاب و کتاب‌خوانی” از طرف ریاست اطلاعات و فرهنگ تخار به مدت یک هفته در تالار ستدیوم ورزشی شهرداری تالقان برگزار شده بود که در آن ۱۷ هزار جلد کتاب به نمایش گذاشته شد.

در سال ۱۳۹۱ خورشیدی در هفته کتاب‌خوانی، وزارت اطلاعات و فرهنگ، شهرداری کابل، اتحادیه سراسری ناشران و کتاب‌فروشان و همچنین بنیاد فرهنگی آغاخان نمایشگاه کتاب را در کابل راه‌اندازی کرده‌ بود که ۱۵ ناشر خصوصی و دولتی در آن ۱۰۰۰ عنوان کتاب را در بخش‌های مختلف به نمایش گذاشته ‌بودند.

برگزاری نمایشگاه بزرگ کتاب هرات با کتاب‌های چاپ ایران از پنج سال به این سو جریان دارد.

به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی، سومین نمایشگاه ملی کتاب تحت عنوان “کتاب و کتاب‌خوانی” در سال ۱۳۹۴ در کابل برگزار شد. در این نمایشگاه که با شرکت احمدضیا مسعود، نماینده خاص رییس‌جمهور، مشاور امنیت ملی و ناشران داخلی از سراسر افغانستان برگزار شده بود، بیش از ۱۰۰۰۰ عنوان کتاب با موضوعات مختلف به نمایش گذاشته بود.

در این نمایشگاه ریس جمهور افغانستان از خانواده‌های این کشور خواسته بود که به‌خاطر داشتن آینده بهتر فرزندان‌شان، فرهنگ کتاب‌خوانی را رشد دهند.

Afghanistan-Iran-book-fair

گوشه‌ای از این نمایشگاه

کتاب کودک

در سال گذشته نیز نمایشگاه کتاب کودک برگزار شد. برای نخستین‌بار سازمان بین‌المللی حمایت از کودکان در افغانستان، به منظور رشد مطالعه و تغییر ذهنیت کودکان ۱۶۰ عنوان کتاب داستان‌های کودکانه را به زبان‌های دری و پشتو به نمایش گذاشت.

همزمان با این، نخستین نمایشگاه تصویرسازی کتاب‌های کودکان و نوجوانان افغانستان در همکاری با خانه هنر افغانستان برگزار شد و برای نخستین بار آثاری در قالب نقاشی دیجیتال و اجرای دستی تصویرسازی که مخصوص کتاب‌های کودک و نوجوان است به نمایش درآمد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان ایران دوستی سازمان حمایت از کودکان کابل کتاب کودک نمایشگاه کتاب نویسنده های ایرانی

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید