۲۰۱۶ میلادی؛ جامعه رسانه‌یی افغانستان در یک سال ۱۴ خبرنگار را از دست داد

۲۰۱۶ میلادی؛ جامعه رسانه‌یی افغانستان در یک سال ۱۴ خبرنگار را از دست داد

۱ / جدی ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه

سال ۲۰۱۶، سال فاجعه بار برای جامعه خبرنگاری افغانستان خوانده شده است. در این سال در افغانستان، ۱۵ خبرنگار در رویدادهای مختلف کشته شدند. هر چند خبرنگاران در افغانستان در سال های پیش نیز روزگار خوبی نداشتند. از سال ۲۰۰۱ به این سو، حدود ۶۳ خبرنگار داخلی و خارجی در افغانستان کشته شده اند که یک آمار به شدت بالا است.

اما در این میان، ماه جنوری ۲۰۱۶، خونبار ترین ماه برای خبرنگاران افغانستان بود. در کنار کشته شدن ۱۵ خبرنگار در این سال، ۴۰۰ مورد تهدید علیه خبرنگاران در نی یا نهاد حمایت کننده رسانه های آزاد ثبت شده است.

امان الله عطایی

امان الله عطایی

امان الله عطایی

 سال ۲۰۱۶ در افغانستان، با کشته شدن امان الله عطایی، رییس تلویزیون آسیای هرات در کابل، آغاز شد. آقای عطایی در روز نخست سال ۲۰۱۶ زمانی که به سوی خانه اش در شهر کابل باز می گشت، از سوی افراد ناشناس، به ضرب گلوله کشته شد.

کارمندان موبی گروپ

در ۲۰‌م ماه جنوری، طالبان به یک موتر کارمندان موبی گروپ حمله کرده و هفت رسانه گر را کشتند. این حمله تکان دهنده‌ترین و فاجعه بارترین رویداد برای خبرنگاران افغانستان بود.

کارمندان گروه موبی

کارمندان گروه موبی

سید محمد جواد حسینی

 آقای حسین کارمند تلویزیون طلوع در بخش ویراستاری ویدیو (ویدیوادیتور) بود که در تاریخ ۲۰‌م جنوری سال ۲۰۱۶، در نتیجه حمله انتحاری بالای بس حامل تلویزیون طلوع کشته شد.

زینب میرزایی

زینب میرزایی نیز کارمند تلویزیون طلوع بود. خانم میرزایی در بخش دبلاژ فارسی در موبی گروپ کار می‌کرد و در تاریخ ۲۰‌م جنوری همین سال در حمله طالبان در سرک دارالامان کشته شد.

تصویر زینب در دستان اقارب اش

تصویر زینب در دستان اقارب اش

مهری عزیزی

خانم مهری یک گرافیک – خبرنگار بود که در ۲۰‌م جنوری کشته شد. مهری در تلویزیون طلوع کار می کرد و از کارمندان بخش تخنیک این رسانه بود. او نیز در یک حمله‌انتحاری در جاده دارالامان شهر کابل هدف قرار گرفت.

کارمندان موبی گروپ

هفت رسانه‌گر موبی که از سوی طالبان کشته شدند

مریم ابراهیمی

مریم ابراهیمی خبرنگار، فعال مدنی و رضا کار جوانی بود که در یک خانواده فقیر در غرب کابل زندگی می کرد، اما باهوش و زیرک بود. مریم کارمند طلوع در بخش دبلاژ فارسی بود و در جمع قربانیان حمله طالبان، به کارمندان تلویزیون طلوع بود. او نیز در ۲۰‌م جنوری کشته شد.

حسین امیری

حسین امیری خبرنگار دیگری بود که در ۲۰‌م جنوری سال ۲۰۱۶ کشته شد. او نیز کارمند تلویزیون طلوع بود. حسین امیری در بخش دیکور دست بالا داشت و در همین بخش نیز در طلوع مصروف کار بود. آقای امیر نیز شکار حمله موتربمب گروه طالبان به بس حامل کارمندان این رسانه شد.

تصویر محمد علی در دستان یکی از وابستگانش

تصویر محمد علی در دستان یکی از وابستگانش

محمد علی محمدی

ششمین خبرنگار از جمع کارمندان تلویزیون طلوع محمد علی محمدی است که او در ۲۰‌م جنوری همین سال در کابل کشته شد. آقای محمد علی محمدی کارمند طلوع در بخش دبلاژ فارسی بود و زمانی که با دیگر همکارانش به سمت خانه های شان در حرکت بودند، هدف حمله یک انتحار کننده در جاده دارالان کابل قرار گرفته و کشته شدند.

قاضی مدثر / عکس: رسانه‌های اجتماعی

قاضی مدثر / عکس: رسانه‌های اجتماعی

قاضی محمد نصیر مدثر

محمد نصیر مدثر، رییس رادیوی محلی پیغام ملی در ولایت لوگر بود. آقای مدثر چند روز پیش در تاریخ ۱۵ دسامبر در ولسوالی محمد آغه‌ی ولایت لوگر کشته شد. آقای مدثر در بیرون از خانه از سوی افراد مسلح ناشناس به شلیک گلوله جان داد.

ذبیر خاکسار

ذبیر خاکسار

زبیر خاکسار

خیلی وقت از کشته شدن هفت کارمند تلویزیون طلوع نگذشته بود که در ۲۹‌م جنوری ۲۰۱۶ خبرنگار سابقه دار تلویزیون ملی در ولایت ننگرهار کشته شد. آقای خاکسار زمانی که از ولسوالی سرخ رود این ولایت به سمت شهر جلال آباد در حرکت بود، در مسیر راه از سوی تفنگداران هدف شلیک گلوله قرار گرفته و کشته شد.

ذبیح الله تمنا

ذبیح الله تمنا از خبرنگاران برجسته افغانستان بود که در پنجم جون ۲۰۱۶ در ولایت هملند کشته شد. آقای تمنا خبرنگار رادیو ملی امریکا بود و همراه با دوید گلیکی، همکاری خارجی خود هدف شلیک راکت گروه طالبان قرار گرفت. تانک حامل این دو خبرنگار در نتیجه اصابت راکت طالبان از بین رفت و هر دو خبرنگار کشته شدند.

حسین محمدی

حسین

حسین محمدی

حسین محمدی قبلن با تلویزیون نگاه، خورشید و رادیو نی کار می کرد. از خبرنگاران متعهد و جوان در شهر کابل بود که در ۱۷‌م جولای ۲۰۱۶ در حمله انتحاری در دهمزنگ بر اعتراض کنندگان جنبش روشنایی کشته شد. محمدی در حمله‌ی که گروه داعش مسوولیت آن را بر عهده گرفت کشته شد.

یعقوب

یعقوب

محمد یعقوب شرافت

محمد یعقوب شرافت، خبرنگار تلویزیون ملی بود در ۱۶‌م اکتوبر ۲۰۱۶ در شهر قلات ولایت زابل کشته شد. او در نا امن ترین ولایت جنوبی افغانستان کار می کرد  و از سوی افراد ناشناس در ولایت زابل کشته شد.

محمد حسین

محمد حسین هفتمین کارمند تلویزیون طلوع است که در تاریخ ۲۰ جنوری در کابل کشته شد. محمد حسین در بخش ترانسپورت این رسانه کار می کرد که طعمه حمله انتحاری گروه طالبان قرار گرفت و جان داد.

نعمت الله

نعمت الله

نعمت الله زهیر

نعمت الله زهیر، خبرنگار محلی تلویزیون آریانانیوز در جنوب غرب افغانستان بود. او در هنگام پوشش جنگ هملند، در مربوطات شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند در چهارم نوامبر ۲۰۱۶ در نتیجه انفجار ماین کشته شد.

افغانستان بدترین کشور برای خبرنگار در جهان، پس از سوریه ثبت شده است؛ محل نا امن و غیر مطمین برای خبرنگاران داخلی و خارجی. تهدید به جان خبرنگاران در افغانستان از آدرس های مختلف وجود دارد. آمار دور و دراز کشته شدن خبرنگاران به ویژه در سال ۲۰۱۶ میلادی نشان می دهد که این گروه به شدت در معرض آسب و خطر قرار دارند.

در کنار این تهدید و لت و کوب به گونه‌ی سرسام آوری بلند است. گروه طالبان، گروه داعش و افراد مسلح ناشناس، عامل ترور و کشتار خبرنگاران در سال ۲۰۱۶ میلادی بوده اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
از دست دادن خبرنگاران افغانستان جامعه‌ی خبرنگاری خبرنگاران ترور شده ژورنالیستان کارمندان موبی

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید