ورود مسافران از گذرگاه های تورخم و اسپین بولدک آغاز شد | خبرنامه
ورود مسافران از گذرگاه های تورخم و اسپین بولدک آغاز شد

بازتاب خبرهای 18 حمل 1399

Image Title
۱۸ / فروردین ۱۳۹۹

ورود مسافران از گذرگاه های تورخم و اسپین بولدک آغاز شد

بر اساس توافق پاکستان ورود مسافران برای سه روز از گذرگاهای تورخم و اسپین بولدک از امروز آغاز شده است.

شاه‌محمود میاخیل، والی ننگرهار امروز دوشنبه(18حمل) گفته است که نخستین مسافرین افغانستان از گذرگاه تورخم وارد کشور شدند.

میاخیل افزوده: “اولین کار ما این است که مسافرین چگونه در قطار بایستند، فاصله و نظم را مراعات کنند.”

turkham

پیش از این والی ننگرهار گفته بود که مهاجرین ورودی از پاکستان به مدت 14 الی 21 روز برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در تورخم قرنطین می شوند.

میاخیل از شماری نمایندگان مجلس نیز انتقاد کرده که برای عدم قرنطین بعضی افراد که از پاکستان برگشته اند، واسطه می شوند.

این در حالی است که پیش از این سفارت افعانستان در پاکستان گفته بود که گذرگاه تورخم و اسپین بولدک برای سه روز به روی مسافران گیرمانده‌ افغانستان در پاکستان باز می شود و روزانه نزدیک به 1 هزار نفر از این گذرگاه ها عبور خواهد کرد.

این گذرگاه ها حدود یک ماه پیش به خاطر شیوع ویروس ‎کرونا بسته شده بود.

۱۸ / فروردین ۱۳۹۹

امریکا: حامیان بین‌المللی از برنامه‌های خصوصی در افغانستان خسته‌اند

سرپرست معینیت وزارت خارجه امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی می گوید که کمک کنندگان از برنامه ها و مسایل خصوصی که در برابر رفاه مردم افغانستان مطرح می شود، خسته و ناامید اند.

alice wells

الیس ویلز امروز دوشنبه(۱۸حمل) در صفحه توییترش نوشته است: “در حالی‌ که جهان از عواقب ویرانگر اقتصادی کووید-۱۹ ضربه می بیند، کمک‌کنند‌گان جهانی از این‌که به اجنداهای شخصی نسبت به رفاه مردم افغانستان اولویت داده می‌شود، ناامید و خسته‌اند.”

این در حالی است که تنش های سیاسی میان رییس جمهور غنی و رقیب سیاسی اش، عبدالله عبدالله، همچنان ادامه دارد.

خانم ولز روز گذشته هم گفته بود: “ادامه وضعیت به شکل موجود نمی‌تواند برای حامیان بین‌المللی افغانستان قابل قبول باشد. کمک‌های بین‌المللی نیازمند مشارکت با یک حکومت همه‌شمول است و همه ما باید رهبران افغان را به یک چهارچوب حکومت‌داری، حساب‌ده قرار دهیم.”

۱۸ / فروردین ۱۳۹۹

متین بیک: به والیان صلاحیت‌های استثنایی تفویض شده/ طالبان خواهان آزادسازی ۱۵ فرمانده کلیدی‌ است

رییس اداره مستقل ارگان‌های محلی می‌گوید که حکومت صلاحیت‌های استثنایی را در بخش‌های مالی، حکومت‌داری و پالیسی‌سازی به والیان تفویض کرده است.

عبدالمتین بیک، رییس اداره مستقل ارگان های محلی که امروز دوشنبه(۱۸حمل) در یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت صحبت می کرد، گفت: پس از این در هرجلسه کابینه یک آجندای مشخص از محلات نیز وجود خواهد داشت و والی ها از طریق ویدیو کنفرانس بخشی از کابینه خواهند بود.

او توضیح داد که صلاحیت‌های والیان در بخش‌های مالی، حکومت‌داری و پالیسی‌سازی به‌منظور مدیریت بهتر روند صلح، ویروس کرونا و جنگ، افزایش یافته است. به گفته او، تمام صلاحیت‌های رییس اداره‌ ارگان‌های محلی در حوزه‌ مالی به والیان تفویض شده است.

abdulmatin beik

رییس اداره مستقل ارگان‌های محل گفت، همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور، یک مبلغ مشخص برای اقدامات اولیه در مبارزه با ویروس کرونا اختصاص یافته و به ولایات فرستاده شده که برای مصرف آن نیز به والیان صلاحیت کامل تفویض شده است.

او همچنان گفت: “هیأت طالبان بر آزادی ۱۵ فرمانده‌ ارشد خود تأکید می‌کند؛ در حالی که این فرماندهان، کسانی اند که در حملات بزرگ انتحاری دست داشته‌اند؛ دولت افغانستان نمی‌تواند قاتلین مردم را آزاد سازد تا از این طریق، صفوف دشمن تقویت شود”.

بیک افزود که دولت افغانستان آماده‌ آزادسازی ۴۰۰ زندانی طالب برای نشان دادن حسن نیت است؛ اما گروه طالبان بر آزادی ۱۵ فرمانده‌ کلیدی خود تأکید می‌کند.

۱۸ / فروردین ۱۳۹۹

اشرف غنی فرمان خود مبنی بر تجزیه وزارت مالیه را لغو کرد

وزارت مالیه اعلام کرده است که فرمان ریاست‌جمهوری مبنی بر تجزیه این وزارت لغو شده است.

عبدالهادی ارغندیوال که به تاز‌گی از سوی اشرف غنی به عنوان نامزد وزیر و سرپرست وزارت مالیه تعیین شده، امروز دوشنبه(۱۸حمل) در یک نشست خبری گفت، رییس جمهور فرمانش در مورد انتقال صلاحیت‌های وزارت مالیه به ارگ ریاست جمهوری و تقسیم این وزارت به سه اداره را لغو کرده است.

به گفته او، محمد اشرف غنی روز گذشته با صدرو فرمانی حکم پیشین‌اش در مورد تغییرات در وزارت مالیه را لغو کرده است.

arghandiwal

سرپرست وزارت مالیه گفت: “رییس‌جمهور گفت که در آن زمان ضرورت احساس می‌شد که برخی بخش‌های وزارت مالیه مستقل شود، اما حالا نیاز نیست که این کار انجام شود”.

این در حالی است که محمد اشرف غنی، چند ماه پیش با صدور فرمانی، تأکید کرده بود که بخش‌های عواید، گمرگات و خزانه‌داری و بودجه، به عنوان واحدهای مستقل، از وزارت مالیه جدا شده و مستقیما به دفتر ریاست‌ جمهوری گزارش دهند.

از سویی هم دو روز پیش آلیس ویلز، معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی “تجزیه وزارت مالیه” افغانستان به سه اداره و انتقال صلاحیت‌های آن به ارگ ریاست جمهوری را نگران‌کننده خوانده، تأکید کرده بود که مردم افغانستان به حکومت پاسخ‌گو نیاز دارد.

۱۸ / فروردین ۱۳۹۹

پنج غیرنظامی در انفجار ماین در بلخ کشته و زخمی شدند

مسوولان امنیتی در ولایت بلخ می‌گویند که در نتیجه انفجار یک ماین در ولسوالی چمتال این ولایت، 5 غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

عادل شاه عادل، سخنگوی پولیس بلخ به خبرنامه گفت که این انفجار صبح امروز دوشنبه(۱۸حمل) زمانی رخ داد که چند باشنده ولسوالی دولت‌آباد سوار بر یک موتر نوع سراچه، به طرف ولسوالی چمتال در حرکت بودند.

عکس از آرشیف

عکس از آرشیف

این انفجار در روستای “بای ‌تیمور” رخ داده است.

به گفته او، در نتیجه این انفجار، سه تن از سرنشینان موتر کشته شده و دو تن دیگر زخمی گردیدند.

عادل خاطرنشان کرد که این غیرنظامیان، دام‌دار بودند.

او افزود که این ماین کنار جاده از طرف مخالفین مسلح دولت جاسازی شده بود.

۱۸ / فروردین ۱۳۹۹

حالت دفاع فعال؛ ۱۶ شورشی طالب در ارزگان کشته و زخمی شدند

وزارت دفاع می گوید که در نتیجه دو حمله هوایی جداگانه بر بخش‌هایی از ولایت ارزگان، ۱۶ شورشی طالب کشته و زخمی شدند.

در یک خبرنامه وزارت دفاع آمده است که روز گذشته(یک‌شنبه، ۱۷حمل) طالبان برنامه داشتند بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در بخش هایی از شهر ترینکوت، مرکز ولایت ارزگان حمله نمایند که پیش از عملی شدن این برنامه، نیروهای امنیتی در چارچوب حالت دفاع فعال؛ با اجرای ضربه هوایی به آن‌ها حمله کرده که ۶ طالب کشته شده و ۲ تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

photo_2020-04-06_13-22-32

در این خبرنامه آمده است، همچنان شب گذشته در یک ضربه هوایی دیگر بر بخش هایی از ولسوالی خاص ارزگان، ۶ طالب کشته و ۴ تن دیگر زخمی شدند. این حمله هوایی نیز زمانی انجام شده که طالبان برنامه اجرای حمله را داشتند.

در این حمله ۲ موضع طالبان کاملا تخریب شده است.