ویروس کرونا؛ 140 زندانی از زندان مرکزی پل‌چرخی رها شدند |
ویروس کرونا؛ ۱۴۰ زندانی از زندان مرکزی پل‌چرخی رها شدند

بازتاب خبرهای 16 حمل 1399

Image Title
۱۶ / حمل ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ ۱۴۰ زندانی از زندان مرکزی پل‌چرخی رها شدند

مسوولان محلی در کابل می‌گویند که بر اساس فرمان ریاست جمهوری و برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، ۱۴۰ زندانی از زندان مرکزی پل‌چرخی آزاد شدند.

دفتر مطبوعاتی مقام کابل با نشر یک خبرنامه گفته است، به تعداد ۱۴۰ تن زندانی بر اساس فرمان ریاست جمهوری، به منظور اتخاذ تدابیر احتیاطی جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، روز گذشته(جمعه، ۱۵حمل) از زندان مرکزی پل‌چرخی رها شدند.

coronavirus5

در این خبرنامه آمده است، مجازات افرادی که رها شدند، شامل جنحه بوده، یا مدت زندانی‌شان کمتر از پنج سال بوده که بعد از چک و معاینه از بند رها شدند.

قابل یادآوری است که بر اساس این خبرنامه، طی سه روز گذشته، ۱۱ زن، ۱۴۰ مرد و ۲۳ تن محجوزین که مجموع آن ۱۷۴ تن می‌شود، از زندان در کابل رها شده‌اند.

گفتنی است که روند رهایی زندانیان مطابق به فرمان محمد اشرف غنی در ولایات مختلف ادامه دارد.

۱۶ / حمل ۱۳۹۹

پنج تن در دایکندی در آب رودخانه غرق شدند

ریاست مبارزه با حوادث دایکندی اعلام کرده است که چهار سرنشین یک موترسایکل هنگام عبور از یک پل چوبی در مرکز این ولایت، به رودخانه افتاده و غرق شدند.

ریاست مبارزه با حوادث دایکندی با نشر یک خبرنامه گفته است که شخصی به نام رحمان‌علی، راننده یک موترسایکل با چهار همراه، روز گذشته(جمعه، ۱۵حمل) هنگام عبور از پل ساحه “سربندغدار” شهر نیلی، مرکز ولایت دایکندی، در آب سقوط کرده‌اند.

بر اساس این خبرنامه، فرد دیگری به نام رحمان که برای نجات این چهار نفر از آب رودخانه تلاش کرده، خودش نیز در آب ناپدید شده است.

Dikondi

این ریاست گفته است که تلاش تیم جست‌وجو با اهالی محل برای یافتن اجساد برخی از قربانیان ناکام شده، اما تنها جسد یکی از قربانیان از آب بیرون کشیده شده است.

در این میان، فردی که ۴ نفر را در موترسایکل سوار کرده بود، زنده نجات یافته است.

در میان قربانیان دو کودک و دو زن شامل هستند.

۱۶ / حمل ۱۳۹۹

رهبر شاخه خراسان داعش بازداشت شد

ریاست عمومی امنیت ملی اعلام کرده است که “اسلم فاروقی”، رهبر شاخه خراسان گروه تروریستی داعش با ۱۹ تن از همکاران نزدیکش، توسط نیروهای این ریاست بازداشت شده است.

دفتر مطبوعاتی ریاست عمومی امنیت ملی امروز شنبه(۱۶حمل) با نشر یک خبرنامه گفته است: “عبدالله اورکزی، مشهور به اسلم فاروقی، رهبر گروه تروریستی داعش، شاخه خراسان، با ۱۹ تن از همکاران نزدیکش به شمول قاری زاهد و سیف الله، مشهور به ابوطلحه‌ پاکستانی، طی یک عملیات هدفمند و پیچیده، توسط نیروهای قطعات خاص امنیت ملی دستگیر شدند.”

بر اساس این خبرنامه، “اسلم فاروقی در اعترافات اولیه خود از ارتباطات گسترده سازمان‌های استخباراتی منطقه‌ای با گروه داعش شاخه خراسان پرده برداشته است.”

photo_2020-04-04_19-18-14

در خبرنامه ریاست امنیت ملی آمده است که اسلم فاروقی، باشنده‌ اصلی قریه‌ آخندزاد‌گان منطقه‌ اورکزی اجنسی بوده است. وی قبلا به عنوان مسئول نظامی شهر پشاور، فرمانده گروه داعش مستقر در دره عبدالخیل ولسوالی اچین ولایت ننگرهار و مسئول عملیات‌های داعش در خیبر اجنسی فعالیت داشته که بعد از کشته شدن “ابوسعید باجوری”، به عنوان والی نام نهاد داعش در افغانستان تعیین شده است.

همچنان در این خبرنامه آمده است، او روابط تنگاتنگی با سایر شبکه‌های تروریستی مانند لشکر طیبه و شبکه‌ حقانی نیز داشت که این ارتباطات اکنون در سطوع مختلف گروه داعش شاخه خراسان گسترش یافته است. همچنان قاری زاهد مشهور به معاذ، مسئول نظامی داعش در افغانستان و سیف‌الله مشهور به ابوطلحه‌ پاکستانی، مسئول جلب و جذب و تنظیم افراد در کتیبه‌های مختلف داعش در ولایت ننگرهار بوده‌اند.

۱۶ / حمل ۱۳۹۹

ماهانه 120 غیرنظامی قربانی ماین های دست ساز می شوند

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث می گوید که ماهانه حدود ۱۲۰ غیرنظامی قربانی ماین ها و مهمات منفجر نشده می شوند.

این وزارت امروز شنبه(۱۶حمل) به مناسبت روز جهانی آگاهی از خطرات ماین و حمایت از برنامه ماین پاکی گفته است: “افزایش بی سابقه تلفات غیرنظامیان از بابت ماین های دست ساخت، باعث نگرانی است.”

mine

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث افزوده، در هر ماه حدود ۱۲۰ غیرنظامی در نتیجه ماین های زمینی و مهمات منفجرنشده باقی مانده از جنگ، به شمول ماین های دست ساخت، جان ها و اعضای بدن خود را از دست می دهند.

به گفته این وزارت، از این میان، بیش از ۶۰ درصد این تلفات ناشی از ماین های دست ساخت است.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث خاطرنشان کرده که عل‌یرغم چالش هایی چون عدم دسترسی به برخی مناطق و کمبود بودجه، با آن هم برنامه ماین پاکی افغانستان توانسته در ۱۱ ماه گذشته ۵۶ کیلومتر مربع را پاکسازی نماید.

۱۶ / حمل ۱۳۹۹

سیاف: «دعا کنید، گپ‌ها به‌طرف خیر روان است»!

عبدرب رسول سیاف، از رهبران سیاسی و جهادی کشور می‌گوید که در ادامه تلاش‌ها برای حل تنش‌های سیاسی؛ بار دیگر او، حامد کرزی، یونس قانونی و کریم خلیلی با عبدالله عبدالله دیدار کردند.

سیاف با نشر تصویری از ملاقات امروز(شنبه،۱۶حمل) خود با این چهره‌های سیاسی در صفحه فیس‌بوک خود، نگاشته است: “باز به سلسله تلاش‌ها جهت حل تنش‌های سیاسی روان در کشور با داکتر صاحب عبدالله در قصر سپیدار ملاقات صورت گرفت که در آن روی بیرون رفت از مشکلات بحث و تبادل نظر به عمل آمد. دعا کنید گپ‌ها به‌طرف خیر روان است.”

sayaf

سیاف و کرزی مدتی به این‌سو در حال میانجی گری بین عبدالله و غنی پیرامون حل تنش برخواسته از نتیجه انتخابات است.

این در حالی است که روز گذشته ریس جمهور غنی در ملاقات با تعدادی از وکلای پارلمان به عبدالله پیشنهاد رهبری روند صلح با طالبان را داد.