طالبان دو افسر پولیس را در بدخشان تیرباران کردند |
طالبان دو افسر پولیس را در بدخشان تیرباران کردند

بازتاب خبرهای 23 عقرب 1398

Image Title
۲۳ / عقرب ۱۳۹۸

طالبان دو افسر پولیس را در بدخشان تیرباران کردند

مسوولان امنیتی در ولایت بدخشان اعلام کرده اند که گروه طالبان دو افسر پولیس را در این‌ ولایت تیرباران کرده اند.

ثناءالله روحانی، سخنگوی فرماندهی پولیس بدخشان امروز پنج شنبه(۲۳عقرب) به خبرنامه گفت: “به تعداد ۸ تن از نظامیان قطعات مختلف امنیتی از ولایت کابل برای رخصتی به منطقه سینگان ولسوالی جرم آمده بودند”.

Badakhshan

اما روحانی افزود، دو شب قبل گروه طالبان به منطقه سینگان آمده و دو افسر نیروهای پولیس را از خانه شان بیرون کرده و تیرباران کردند.

 به گفته وی، ۶ نیروی امنیتی دیگر از ساحه فرار کرده اند.

۲۳ / عقرب ۱۳۹۸

اولین محموله‌ جدید گندم کمکی هند به افغانستان به بندر چابهار رسیده است

وزارت زراعت اعلام کرده است که اولین محموله‌ جدید گندم کمکی هندوستان به افغانستان به بندر چابهار رسیده است.

وزارت زراعت امروز پنج شنبه(۲۳عقرب) در یک‌ خبرنامه گفته است که نصیراحمد درانی، وزیر زراعت با وینی کمار، سفیر هند در کابل، در مورد کمک‌ جدید ۷۵ هزار تنی گندم آن کشور به افغانستان، فراهم‌سازی زمینه‌های آموزش عالی در بخش زراعت و نیاز هند به خرید پیاز افغانستان گفتگو کرده است.

india

در این دیدار وینی کمار گفته است که اولین محموله‌ جدید گندم کمکی هند به مردم افغانستان که جمعا ۷۵ هزار تن است، به بندر چابهار رسیده و به زودی به افغانستان می‌رسد.

سفیر هند افزوده است که این ‌کشور یه کمک های خود در بخش ظرفیت‌سازی و اعطای بورسیه‌های تحصیلی در بخش زراعت به افغانستان ادامه می‌دهد و در نظر دارد این زمینه‌ها را برای افغانستان بیش‌تر بسازد.

او همچنان از نیاز کشورش به پیاز افغانستان خبر داده و از صادرات پیاز افغانستان به هندوستان استقبال کرده است.

۲۳ / عقرب ۱۳۹۸

تسلیم شدن 40 جنگجوی داعش با اعضای خانواده به نیروهای امنیتی در ننگرهار

وزارت دفاع اعلام کرده است که ۴۰ جنگجوی داعش با اعضای خانواده خود به نیروهای امنیتی در ولایت ننگرهار تسلیم شده اند.

وزارت دفاع امروز پنج شنبه(۲۳عقرب) در یک خبرنامه گفته است، در ادامه عملیات نیروهای ملی دفاعی و امنیتی در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار، امروز ۴۰ جنگجوی داعشی با ۱۳ زن و ۲۳ کودک به نیروهای اردوی ملی تسلیم شدند.

ISIS

در این خبرنامه آمده است، فشارهای نظامی نیروهای ملی دفاعی و امنیتی بر تروریست ها به ویژه داعش در شرق افغانستان به شکل کم سابقه ای افزایش پیدا کرده که در اثر این فشارها و عملیات های کوبنده، تعداد زیادی از جنگجویان داعش به این نیروها تسلیم شده و ده ها تن دیگرشان کشته شدند.

به نقل از اعلامیه وزارت دفاع، در جریان دو هفته گذشته، بیش از ۳۰۰ داعشی با اعضای خانواده خود به نیروهای افغانستان تسلیم شده اند.

۲۳ / عقرب ۱۳۹۸

دیدار رییس جمهور با رهبری وزارت دفاع؛ اردوی ملی به یک نهاد ملی و غیرسیاسی تبدیل شده است

رییس جمهور غنی با رهبری وزارت دفاع ملی دیدار کرده است.

ریاست جمهوری در یک‌ خبرنامه گفته است، در این دیدار که قبل از ظهر امروز پنج شنبه(۲۳عقرب) صورت گرفته، رییس جمهور به رهبری نهادهای امنیتی گفته است که حمایت ملت و جامعه جهانی با نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان است.

غنی در این دیدار افزوده است که ترفیعات منسوبین وزارت دفاع ملی که پیشنهاد آن قبلا منظور شده، و قرار بود در ۲۸ اسد اعلان گردد، به دلیل مصروفیت رهبری و پرسونل وزارت دفاع ملی در عملیات ها علیه طالبان، معطل شده بود.

ghani

او ضمن قدردانی از تلاش های اردوی ملی در تامین امنیت انتخابات و عدم مداخله منسوبین این وزارت در امور انتخاباتی تاکید کرده که اردوی افغانستان به یک نهاد ملی و غیر سیاسی مبدل شده و در چارچوب قوانین از منافع ملی کشور حفاظت می کند.

رییس جمهور خاطرنشان کرده که در پنج سال گذشته تغییرات بنیادی در ظرفیت های اردوی ملی به میان آمده و اردوی ملی با خطراتی که متوجه کشور و مردم است، با قوت مبارزه می کند.

اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع نیز در این دیدار دیدگاه دفاعی رئیس جمهور را یک رهنمای استراتژیک برای اردوی ملی خوانده، تاکید کرده است که در روشنایی آن، اردوی ملی کشور توانسته است دست آوردهای بزرگی داشته و به اهداف مهمی نایل آید.

۲۳ / عقرب ۱۳۹۸

کشته شدن مسوول انتحار و انفجار طالبان در هملند

مقام های های ارتش اعلام کرده اند که مسوول انتحار و انفجار گروه طالبان در ولایت هملند همراه با دو فرد انتحاری کشته شده اند.

قول اردوی ۲۱۵ میوند امروز پنج شنبه(۲۳عقرب) با نشر یک خبرنامه گفته است که در نتیجه یک عملیات هوایی در ساحه کاریز سادت ولسوالی نهر سراج ولایت هلمند، ۳ تن به شمول مولوی شریف، مسول انتحار و انفجار طالبان در ولایت هلمند، همراه با دو فرد انتحاری کشته شده اند.

mod-3-4

در این خبرنامه آمده است که در این عملیات یک عراده موتر نوع لوکسل عامل این افراد نیز منهدم شده است.

این قول اردو همچنان در یک خبرنامه دیگر گفته است که در نتیجه عملیات هوایی در ساحه شندک مانده در شاهراه ۶۰۱ شهر لشکرگاه، ۲ شورشی طالب کشته شده اند.