شورای نرس‌ها و قابله‌های افغانستان ایجاد می‌شود |
شورای نرس‌ها و قابله‌های افغانستان ایجاد می‌شود

بازتاب خبر های 6 قوس

Image Title
۶ / قوس ۱۳۹۷

شورای نرس‌ها و قابله‌های افغانستان ایجاد می‌شود

وزارت صحت عامه افغانستان از ایجاد شورای نرس‌ها و قابله‌های این کشور پس از تأیید آن توسط رییس جمهوری خبر داده است.

(SEHAT) System Enhancement for Health Action in Transition
در یک اعلامیه صحت عامه آمده که نشست آمادگی برای برگزاری این شورا امروز سه‌شنبه(۶ قوس) در دفتر معین مالی و اداری این وزارت برگزار شده است.
ایجاد این شورا روز شنبه(دوم سرطان) توسط رییس‌جمهور و شورای کابینه مورد تایید قرار گرفته است.
قرار است شورای نرس‌ها و قابله‌ها به روز دهم قوس سال جاری برگزار گردد.

۶ / قوس ۱۳۹۷

در سه سال اخیر 274 قاضی و منسوب قوه قضائیه افغانستان محاکمه شده‌اند

دادگاه عالی افغانستان از محاکمه ۲۷۴ تن از قضات و منسوبین قضای این کشور در سه سال اخیر خبر داده است.
امان‌الله ایمان، سخنگوی دادگاه عالی در یک نشست خبری در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت گفت که به‌گونه مجموعی دوسیه‌ها و قضایای بررسی‌شده طی سال‌های ۱۳۹۴-۱۳۹۶ به ۲۸۱ هزار و ۵۴۹ جلد می‌رسد.

GMEC
ایمان در ادامه تاکید کرد که در سه سال اخیر، حدود ۲۷۴ تن از قضات و منسوبین قضا، محررین، وکلای مدافع، مامورین و سایر افراد بازداشت و به جرم فساد و دریافت رشوت، به پنجه عدالت سپرده و محاکمه شده‌اند.
وی در ادامه گفت که ۲۰۵۱ تن از قضات و ۴۷۶۰ تن از محررین و کارکنان اداری، خدماتی و اجیران قوه قضاییه نیز تغییر و تبدیل گردیده‌اند.
سخنگوی دادده عالی خاطرنشان کرد، این عمل نتایج فوق‌العاده ملموسی را در راستای بهبود اجراآت قضایی و کاهش مبارزه علیه فساد اداری و کسب اعتماد مردم در پی داشته است.

۶ / قوس ۱۳۹۷

استانکزی: فرمانده علی‌پور تا روز تشکیل محکمه آزاد شده است/ نیروهای امنیتی حتی یک فیر نکردند!

با وجود تلاش‌های معاون دوم ریاست جمهوری و بزرگان قومی برای رهایی فرمانده علی‌پور و تعهدی که او سپرده، رییس امنیت ملی افغانستان می‌گوید که آقای علی‌پور بر اساس قانون و پس از انجام تحقیقات اولیه تا روز تشکیل محکمه آزاد شده است.
معصوم استانکزی که در نشست امروز سه‌شنبه(۶ قوس) مجلس سنا سخن می‌گفت، تأکید کرد: یقین داشته باشید که علی‌پور برای اتهامات وارده محاکمه می‌شود و تصمیم و فیصله نهایی با مراجع عدلی و قضایی می باشد.
وی از دستگیری علی‌پور دفاع کرد و گفت: نیروهای امنیتی بر اساس تحقیقات، معلومات کشفی و در چارچوب و تطبیق قانون، وی را دستگیر کردند.

nds
استانکزی از صدور اعلامیه‌ها در حمایت از فرمانده علی‌پور انتقاد کرد و گفت: در این اعلامیه از این فرد یک قهرمان و فرزند نستوه ساخته‌اند. در این گونه مسائل، موج‌سواری صورت می‌گیرد و کسانی با سوار شدن بر موج احساسات مردم، به دنبال این هستند که از خود یک قهرمان بسازند.
وی خواستار به محاکمه کشاندن کسانی شد که با سوء استفاده از احساسات مردم ، شرایط اخیر را رقم زدند و گفت: به جای علی‌پور باید این چند نفر که با پول مردم اقدام به حرکت‌های غیرقانونی می‌کنند، محاکمه شوند.
این مقام امنیتی خواستار تشکیل یک هیات متشکل از نمایندگان شورای ملی، مقامات امنیتی و نهادهای عدلی قضایی برای بررسی زوایای مختلف مسائل اخیر شد و گفت که این موضوع را با رئیس‌جمهور مطرح می‌کند.
این در حالی است که با وجود انتقال ده‌ها کشته و زخمی به مراکز درمانی و صحی در کابل و بامیان، به دنبال اعتراض‌های اخیر به دستگیری فرمانده علی‌پور، رئیس عمومی امنیت ملی نیز مدعی است؛ با وجود این‌که نیروهای امنیتی زخمی شدند و مردم سلاح‌شان را گرفتند، اما یک فیر نکردند!

۶ / قوس ۱۳۹۷

ربوده شدن 25 مسافر توسط یک فرمانده محلی طالبان در مسیر ولسوالی بلخاب ـ مزارشریف

گزارش‌ها از ولایت سرپل حاکی از آن است که طالبان ۲۵ مسافر را که از ولسوالی بلخاب به طرف شهر مزارشریف در حرکت بودند، با خود برده‌اند.
منیراحمد فرهاد، سخنگوی والی بلخ به تأیید این خبر به طلوع‌نیوز گفته است که طالبان ۲۵ تن از مسافران را که از ولسوالی بلخاب ولایت سرپل به مزارشریف می‌آمدند، با خود بردند.

police
اما اسالله خرم، یک عضو شورای ولایتی سرپل به آریانا نیوز گفته که این مسافران از ولایت بلخ به سوی ولسوالی بلخاب سرپل در حرکت بودند که از سوی یک فرمانده طالبان به نام مهدی مجاهد ربوده شده و اکنون در منطقه کندلیک سانچارک نگهداری می‌شوند.
از سویی هم فرمانده پولیس ولایت سرپل می‌گوید که این ۲۵ مسافر در ساحه ولسوالی زارع و امرخ ولایت بلخ ربوده شده‌اند.
تا هنوز گروه طالبان در این مورد چیزی نگفته است.

۶ / قوس ۱۳۹۷

کشته‌شدن 5 هراس‌افگن در ولایت غزنی

در نتیجه کمین مشترک پولیس ملی و محلی در منطقه چیرلی ولسوالی گیلان ولایت غزنی، ۵ هراس‌افگن کشته شدند.

ghanzi police
در یک اعلامیه دفتر مقام ولایت غزنی آمده است، در این عملیات که ظهر امروز(سه‌شنبه، ۶ قوس) انجام شده، دو میل سلاح با دو پایه مخابره و دو موترسایکل به دست نیروهای دولتی افتاده است.
در این نبرد، دو جسد این هراس‌افگنان در میدان نبرد باقی مانده است.