هیپنوتراپی برای لاغری

 

هیپنوتراپی برای لاغری  مفهومی است که در سال‌های اخیر بسیار باب شده‌است. هیپنوتیزم ابزاری است که برخی درمانگران از آن برای کمک به افراد برای رسیدن به حالت آرامش کامل استفاده می‌کنند. انجام‌دهندگان بر این باورند که در طول یک جلسه هیپنوتیزم، ذهن خودآگاه و ناخودآگاه قادر به تمرکز بر تکرار کلامی ‌و تصویرسازی ذهنی هستند. در نتیجه ذهن آماده تغییر در رابطه با رفتارها، عواطف و عادات می‌شود.

اشکال متفاوت این درمان جایگزین از سال 1700 برای کمک به افراد در هر چیزی از خیس کردن تخت گرفته تا جویدن ناخن و سیگار کشیدن استفاده شده است. تحقیقات در مورد هیپنوتیزم نیز نویدهایی را برای درمان چاقی نشان داده است، چیزی که در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

آیا هیپنوتراپی برای کاهش وزن موثر است؟

هیپنوتیزم ممکن است موثرتر از رژیم غذایی و ورزشِ صرف برای افرادی باشد که به دنبال کاهش وزن هستند. ایده  پشت این روش این است که می‌توان ذهن را تحت تأثیر قرار داد تا عادت‌هایی مانند پرخوری را تغییر دهد. با این حال، اینکه دقیقا چقدر ممکن است موثر باشد هنوز مورد بحث است.

یک کارآزمایی کنترل شده که قبلا انجام شده بود، استفاده از هیپنوتراپی را برای کاهش وزن در افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب بررسی کرد. این مطالعه به دو شکل خاص هیپنوتراپی در مقابل توصیه‌های ساده رژیم غذایی برای کاهش وزن و آپنه خواب پرداخت. همه 60 شرکت کننده 2 تا 3 درصد از وزن بدن خود را طی ۳ ماه از دست دادند.

در پیگیری 18 ماهه، گروه هیپنوتراپی به طور متوسط ​​۳ کیلو و ۶۰۰ گرم وزن کم کرده بودند. محققان به این نتیجه رسیدند که در حالی که این کاهش وزن قابل توجه نبود، هیپنوتراپی تحقیقات بیشتری به عنوان درمانی برای چاقی نیاز دارد.

یک تجزیه و تحلیل که شامل هیپنوتراپی برای لاغری بود، نشان داد که این روش منجر به کاهش اندکی در وزن بدن در مقایسه با گروه دارونما شد. محققان به این نتیجه رسیدند که در حالی که هیپنوتیزم ممکن است کاهش وزن را افزایش دهد، تحقیقات کافی برای قانع کننده بودن آن وجود ندارد.

توجه به این نکته مهم است که تحقیقات زیادی در حمایت از هیپنوتیزم به تنهایی برای کاهش وزن وجود ندارد. بسیاری از چیزهایی که خواهید یافت در مورد هیپنوتراپی در ترکیب با رژیم غذایی و ورزش یا مشاوره است.

مطلب مرتبط: لاغری در خواب؛ ۷ راهکار که شب‌ها هم وزن کم کنید

 

از هیپنوتراپی چه انتظاری باید داشت

در طول هیپنوتراپی، احتمالاً درمانگر جلسه شما را با توضیح نحوه عملکرد هیپنوتیزم آغاز می‌کند. سپس اهداف شخصی شما را بررسی خواهد کرد. و بعد، درمانگر ممکن است شروع به صحبت با صدای آرام و ملایم کند تا به شما کمک کند آرامش و احساس امنیت به دست بیاورید.

هنگامی ‌که به وضعیت ذهنی پذیرنده‌تری رسیدید، درمانگرتان ممکن است راه‌هایی را برای کمک به تغییر عادات غذایی یا ورزش یا راه‌های دیگر برای رسیدن به اهداف کاهش وزن پیشنهاد دهد.

مطلب مرتبط: ۹ شیوه که انگیزه ورزش کردن را در خود تقویت کنید

برخی از کلمات یا تکرار عبارات خاص ممکن است به این مرحله کمک کند. درمانگر همچنین ممکن است به شما کمک کند تا از طریق به اشتراک گذاشتن تصاویر ذهنی واضح، خود را در راه رسیدن به اهداف تجسم کنید.

در پایان جلسه، درمانگر به شما کمک می‌کند تا از هیپنوتیزم خارج شوید و به حالت اولیه بازگردید.

طول جلسه هیپنوتیزم و تعداد کل جلساتی که ممکن است نیاز داشته باشید به اهداف فردی شما بستگی دارد. برخی از افراد ممکن است نتایج را در کمتر از یک تا سه جلسه هیپنوتراپی برای لاغری ببینند.

انواع هیپنوتراپی

انواع مختلفی از هیپنوتراپی وجود دارد. این روش بیشتر برای عاداتی مانند سیگار کشیدن، ناخن جویدن و اختلالات خوردن استفاده می‌شود.

درمانگر شما همچنین ممکن است از هیپنوتراپی همراه با درمان‌های دیگر مانند توصیه‌های تغذیه یا CBT استفاده کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری ارتشی؛ کاهش وزن ۵ کیلو در هفته

مزایای هیپنوتراپی برای لاغری

مزیت اصلی هیپنوتراپی این است که به افراد این امکان را می‌دهد که وارد یک حالت ذهنی آرام شوند، حالتی که در آن ممکن است برای تغییر عادات خاص، در برابر پیشنهادات پذیراتر باشند. برای برخی، این شیوه ممکن است به معنای رسیدن سریع‌تر به نتیجه باشد – اما این در مورد همه صادق نیست.

مطالعات نشان می‌دهند که برخی از افراد ممکن است نسبت به اثرات هیپنوتیزم واکنش بیشتری نشان دهند و بنابراین احتمال بیشتری دارد که از آن سود ببرند. به عنوان مثال، برخی از ویژگی‌های شخصیتی، مانند از خودگذشتگی و گشودگی، ممکن است فرد را مستعد هیپنوتیزم کند.

مطالعات همچنین نشان داده‌اند که پذیراگری نسبت یه هیپنوتیزم بعد از 40 سالگی افزایش می‌یابد و زنان، صرف نظر از سن، بیشتر مستعد پذیرش هیپنوتیزم هستند.

در صورتی که هیپنوتیزم تحت راهنمایی یک درمانگر آموزش دیده انجام شود، برای غالب افراد بی خطر تلقی می‌شود. هیپنوتیزم شیوه‌ای برای شستشوی مغزی یا کنترل ذهن نیست. یک درمانگر نمی‌تواند فرد را تا حدی کنترل کند که کاری شرم آور یا کاری برخلاف میل او انجام دهد.

مطلب مرتبط: زنجبیل برای لاغری؛ ۵ ترکیب و شیوه مصرف زنجبیل برای کاهش وزن

خطرات هیپنوتراپی

باز هم باید اشاره کنیم که هیپنوتیزم برای اکثر مردم بدون خطر است و عوارض جانبی نادر دارد.

خطرات بالقوه هیپنوتراپی برای لاغری عبارتند از:

سردرد

سرگیجه

– خواب آلودگی

– اضطراب

مطلب مرتبط: این ۸ ماده غذایی می‌توانند به کاهش اضطراب کمک کنند

– پریشانی

– ایجاد حافظه کاذب

افرادی که دچار توهم یا هذیان می‌شوند باید قبل از هیپنوتراپی با پزشک خود صحبت کنند.

هیپنوتیزم نباید روی فردی که مواد مخدر یا الکل مصرف می‌کند، انجام شود.

نکات بیشتر برای کاهش وزن

در اینجا مواردی می‌بینید که می‌توانید در خانه انجام دهید تا به کاهش وزن خود کمک کنید:

 

– بیشتر روزهای هفته بدن خود را حرکت دهید. سعی کنید هر هفته 150 دقیقه فعالیت متوسط ​​(مانند پیاده روی، ایروبیک در آب، باغبانی) یا 75 دقیقه تمرینات شدیدتر (مانند دویدن، شنا، کوهنوردی) داشته باشید.

– یک دفتر ثبت غذایی داشته باشید. پیگیری کنید که چقدر می‌خورید، چه زمانی می‌خورید، و اینکه آیا از گرسنگی غذا می‌خورید یا نه. انجام این کار ممکن است به شما کمک کند عادت‌هایی را که باید تغییر دهید را شناسایی کنید، مانند خوردن میان وعده از روی کسالت.

– میوه و سبزیجات فراوان بخورید. هر روز پنج وعده میوه و سبزی مصرف کنید. همچنین باید فیبر بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید – بین 25 تا 30 گرم در روز – تا اشتهای خود را کاهش دهید.

– روزانه شش تا هشت لیوان آب بنوشید. هیدراته بودن به جلوگیری از پرخوری کمک می‌کند.

آیا می‌دانید دهیدراته شدن چه بلایی سر ارگان‌های بدن می‌آورد؟

– در برابر میل به حذف وعده‌های غذایی مقاومت کنید. خوردن در طول روز به قوی ماندن متابولیسم شما کمک می‌کند.

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *