تفنگ صحنه

 

الک بالدوین، بازیگر آمریکایی روز پنجشنبه سر صحنه فیلم “Rust” با شلیک اسلحه باعث مرگ ‌هالینا ‌هاچینز فیلمبردار و زخمی‌ شدن کارگردان فیلم جوئل سوزا شد. این حادثه اولین فاجعه‌ای نیست که شامل یک تفنگ صحنه می‌شود. پیش از این نیز‌، براندون لی‌، پسر بروس لی‌، در 28 سالگی پس از تیراندازی مرگبار با تفنگ صحنه جان خود را از دست داد. به همین ترتیب‌، در سال 1984‌، جان اریک هگزام، بازیگر، بر اثر یک اشتباه جان خود را از دست داده بود.

بسیاری از جزئیات مربوط به فیلمبرداری در صحنه “Rust” هنوز فاش نشده است. به گفته بخشدار سانتافه‌، این حادثه در حال حاضر در دست بررسی است و هنوز هم هیچ گونه اتهامی‌ در این زمینه مطرح نشده است.

اسناد منتشر شده دادگاه و به دست آمده توسط آسوشیتدپرس نشان می‌دهد که دستیار کارگردان به بالدوین اسلحه ای تحویل داده که ظاهرا استفاده از آن بی خطر بوده است. بر اساس گزارش دادگاه سانتافه‌، دستیار کارگردان نمی‌دانست که اسلحه پر است.

تفنگ صحنه چیست و چطور می‌تواند منجر به کشته شدن کسی شود؟

تفنگ صحنه (Prop gun) می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد. این اصطلاح می‌تواند به تفنگ‌های جعلی و همچنین سلاح‌های واقعی که به عنوان تفنگ صحنه استفاده می‌شود اما خالی از گلوله هستند اشاره کند.

در صنعت سینما معمولا از تفنگ‌های دارای پوکه خالی استفاده می‌شود. دلیل واقعی به نظر رسیدن صحنه‌ها این است که فشنگ خالی مانند گلوله واقعی به نظر می‌رسد اما در حقیقت مشقی است.

گلوله ‌های جدید از یک فشنگ فلزی تشکیل شده و دور ماده انفجاری یا باروت را می‌گیرد. وقتی تفنگ شلیک می‌شود ماشه باروت را منفجر می‌کند و گلوله‌ای که سر فشنگ است به سمت هدف حرکت می‌کند.

در فشنگ‌ های صحنه به جای فلز برای گلوله سر فشنگ که کشنده است، معمولا از مواد دیگر مانند کتان یا کاغذ استفاده می‌کنند.

ترکیب همه موارد به این منظور است که شعله مورد انتظار ایجاد شود، دست بازیگر با یک ضربه ناگهانی تکان بخورد و صدای بلندی شنیده شود.

واقعیت این است که سلاح‌های گرم حتی زمانی که خالی هستند، می‌توانند کشنده باشد. چنین اتفاقی در مورد جان اریک هگزام سر صحنه “Cover Up” رخ داد و موجب جان باختن او شد.

فیلمسازان، کریستوفر گیست و سارا میبری، در مقاله ای برای “The Conversation” ، شیوه مرگ هگزام را توضیح دادند.

آنها نوشتند: “به جای استفاده از گلوله‌، کاغذ‌، پلاستیک‌، نمد یا پنبه استفاده می‌شود تا تضمین شود که سطح قابل قبولی از شعله از اسلحه خارج می‌شود.”

فشار حاصل از شلیک تفنگ به حدی زیاد بود که جمجمه‌ هگزام را شکست و موجب مرگ او شد.

“اگرچه گلوله از لوله تفنگ شلیک نمی‌شود‌، اما هنوز هم انفجار قدرتمندی رخ می‌دهد که می‌تواند منجر به آسیب یا مرگ شود.”

در وب سایت  RJR Props and Set Dressing Services‌، شرکتی که اسلحه‌های صحنه را برای استفاده در فیلم‌، تلویزیون و ویدئو اجاره می‌دهد، به وضوح بیان شده است که اسلحه‌های آنها “خطرناک هستند و نیاز به مجوز دارند.”

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *