۳۷ درصد مبتلایان کووید-۱۹، یک نشانه طولانی مدت از این بیماری را تجربه می کنند

خبرنامه
خبرنامه

نویسنده

۲۹ سپتامبر (رویترز) -یک مطالعه بزرگ از دانشگاه آکسفورد و موسسه ملی تحقیقات سلامت انگلستان نشان داد حداقل یک علامت طولانی مدت کووید-۱۹ در 37 درصد از بیماران سه تا شش ماه پس از آلوده شدن به این ویروس دیده می‌شود.

دانشگاه آکسفورد پس از بررسی علائم در بیش از 270،000 نفر که از کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند، گفت: شایع ترین علائم عبارتند از مشکلات تنفسی، خستگی، درد و اضطراب است.

بر اساس این مطالعه، این علائم و نشانه‌ها در افرادی که قبلاً به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان بستری شده بودند شایع تر بود و در بین زنان شیوع بیشتری داشت.

این مطالعه هیچ دلیل دقیقی برای علائم طولانی مدت کووید، شدت آنها یا مدت زمان دوام آنها ارائه نکرده است.

با این حال، مردان و افراد مسن مشکلات تنفسی و مشکلات شناختی بیشتری را تجربه کردند، در حالی که جوانان و زنان سردرد، علائم شکمی و اضطراب یا افسردگی بیشتری را نشان دادند.

پل هریسون، استاد دانشگاه آکسفورد و سرپرست این مطالعه گفت: “ما باید مکانیسم های زیر بنای علائم متنوعی را که بر بهبودیافتگان کووید-۱۹ تأثیر می گذارد شناسایی کنیم.”

هریسون اضافه کرد: “اگر قرار است که از پیامدهای طولانی مدت بیماری کووید-۱۹ جلوگیری شود یا این نشانه های طولانی مدت به طور موثر درمان شود، این اطلاعات ضروری خواهد بود.”

8 / میزان 1400