کابل: محمد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور، طالبان را به نادیده گرفتن فتوای علمای دینی جهان، که جنگ افغانستان را نامشروع توصیف کرده‌اند، متهم کرد.

دانش روز چهارشنبه خطاب به خبرنگاران در مرکز رسانه‌های حکومت (GMIC) گفت که طالبان به شرع متعهد نیستند. دانش افزود که این جنگ ماهیت خارجی دارد، زیرا مقامات ارشد خارجی کشورهای همسایه اخیراً اعتراف کرده اند که طالبان مجروحان خود را کجا می‌برند و رهبران آنها کجا هستند.

دانش ادعا کرد که طالبان از صلح سو استفاده کرده و توافق خود را با آمریکا نقض کرده‌اند، زیرا این گروه باید آتش بس را اجرا و مطابق توافق نامه مذاکره می‌کرد، اما از میز مذاکره دور مانده است. دانش همچنین گفت که هدف طالبان به دست گرفتن قدرت با زور است، و با وجود حسن نیت حکومت نسبت به صلح، این گروه خشونت را تشدید کرده است.

دانش اظهار داشت، “این جنگ فقط علیه حکومت نیست، طالبان دشمن تمام ملت افغانستان، طرف‌ها، گروه‌های قومی و جامعه مدنی هستند و تعلق به هیچ قومیتی را نشان نمی‌‌دهند”، زیرا این گروه طی ۲۷ سال گذشته با همه گروه‌های قومی جنگیده و زیرساخت‌های افغانستان را نابود کرده است.

دانش همچنین اضافه کرد که جنگ در حال انجام علیه همه ارزش‌های حقوق بشر است، طالبان تغییری نکرده است و دموکراسی، انتخابات و آزادی بیان، حقوق بشر، حقوق اقلیت‌ها و حقوق زنان را مغایر با قوانین شرع می‌داند. دانش گفت که در این زمان حساس همه مسئول پشتیبانی از سیستم و نیروهای امنیتی افغانستان هستند.

دانش همچنین صندوق ملی حمایت از روزنامه نگاران و کارکنان رسانه را با اعضای جدید و مکانیسم دوبار راه‌اندازی کرد. وی بر اهمیت این صندوق تأکید کرده، افزود هیئت رهبری آن شامل نمایندگان آکادمی علوم افغانستان، دانشکده روزنامه نگاری دانشگاه کابل، روزنامه نگاران، رسانه‌های غیردولتی و تعدادی از سازمان‌های حمایت‌کننده رسانه است که به مدت 2 سال،  بدون پرداخت دستمزد کار خواهند کرد.

وی افزود که این صندوق ملی و غیردولتی است، و در حالی که حکومت نقش ناظر بر آن را دارد، از همه روزنامه نگاران و رسانه‌ها پشتیبانی می‌کند. دولت هفت سال پیش صندوق حمایت مالی از روزنامه نگاران افغانستان را راه اندازی کرد، اما این صندوق طی دو سال گذشته غیرفعال بوده است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *