کابل: عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان روز سه شنبه در بیانیه‌ای اظهار داشت که طالبان به روند صلح در افغانستان متعهد نیستند.

عبدالله عبدالله با تاکاشی اوکادا، سفیر جاپان در کابل، دیدار و گفتگو کرد تا در مورد مسائل مربوطه و روند صلح در افغانستان گفتگو کند. عبدالله در این دیدار به تحولات اخیر و اوضاع امنیتی در افغانستان اشاره و بار دیگر تأکید کرد که طالبان به روند صلح در این کشور پایبند نیستند.

او گفت که : طالبان در پی یک راه حل نظامی برای مسئله افغانستان هستند. اگر این گروه به دنبال پیروزی از طریق یک راه حل نظامی باشند، کاملا اشتباه است. با توجه به چهار دهه گذشته، هیچ گروهی در افغانستان نتوانسته است قدرت را به زور تصاحب کند.

نماینده جاپان در کابل، ضمن تأکید بر ادامه کمک‌های کشورش به افغانستان، گفت که پیام جاپان به طالبان این است که جنگ راه حل پایان دادن به بحران افغانستان نیست. وی افزود، اگر طالبان به شیوه نظامی به قدرت برسند، مشروعیتی نخواهند داشت.

در همین حال، دیمیتری ژیرنوف، سفیر روسیه در افغانستان گفت که هیچ تهدید مستقیمی از جانب طالبان برای روسیه وجود ندارد. وی در مصاحبه ای با کانال تلویزیونی روسیه-۲۴ در پاسخ به این سوال که آیا فعالیت‌های طالبان می‌تواند مستقیماً روسیه را تهدید کند یا نه، گفت: “هیچ تهدید جدی از طرف طالبان برای روسیه وجود ندارد.”

به گفته این دیپلمات روسی، شورشیان طالب آنقدر قدرت ندارند که بتوانند پایتخت و دیگر شهرهای بزرگ این کشور را تصرف کنند. ژیرنوف خاطرنشان کرد: “در اینجا یک تهدید تروریستی افزایش یافته وجود دارد، و واضح است که این شهر پایتخت کشوری است که در شرایط جنگی قرار دارد. با این وجود، از ماه می تاکنون هیچ تغییر جدی که شرایط را در کابل بدتر کند، مشاهده نشده است.” نمایندگان روسیه، آمریکا، چین و پاکستان در حال حل و فصل اوضاع در این کشور از طریق استراتژی تروئیکای گسترده هستند. وی تأکید کرد: “ما در حال پیگیری سیاستی هستیم که طرفین درگیری را برای انجام گفتگوهای نتیجه‌گرا که به جنگ داخلی خاتمه می‌دهد، تحت فشار قرار دهیم.”

از سوی دیگر، جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا (گفت که پاکستان مسئول مستقیم بازگشت طالبان به قدرت است. بولتون در مصاحبه خود با صدای آمریکا (صدای آمریکا)، اسلام آباد را مقصر حمایت از طالبان و تهیه پناهگاه امن طی دو دهه گذشته در این کشور دانست. بولتون گفت: “بخش‌هایی از دولت پاکستان مستقیماً مسئول بازگشت طالبان به قدرت هستند.”

بولتون افزود، اطلاعات پاکستان و سایر محافل داخلی از چند دهه پیش با طالبان در تماس بوده‌اند. وی گفت: “من نگران پیامدهای آینده هستم.”

در همین حال، بولتون به پاکستان هشدار داد که “اگر طالبان قدرت را در افغانستان به دست بگیرند، با افزایش فشارهای تروریستی علیه دولت پاکستان، تهدیدی برای پاکستان نیز وجود خواهد داشت”. وقتی از وی در مورد دیدار اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان با جو بایدن سوال شد، وی گفت که “این سفر آخرین فرصت برای حکومت افغانستان خواهد بود تا بکوشد رئیس جمهور بایدن را ترغیب کند که اگر تصمیم خود را برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تغییر ندهد، به تدریج زمان بیشتری را سایر نشانه‌های ادامه حمایت ایالات متحده فراهم کند. “

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *