روز گذشته (دوشنبه) کانادا نیز به جمع انگلیس و ایالات متحده پیوست و واکسیناسیون شهروندان خود را در برابر ویروس کرونا کرد.

چهارده مرکز توزیع در سراسر این کشور یکشنبه شب دریافت دوز واکسن فایزر- بیوان‌تک را که در بلژیک ساخته شده بود، آغاز کردند. ساکنان خانه‌های سالمندان در کِبک و کارکنان مراقبت‌های بهداشتی در تورنتو از اولین کسانی هستند که می‌توانند واکسن کرونا را دریافت کنند.

نخست وزیر جاستین ترودو روز یکشنبه در توییتر خود نوشت: “این خبر خوبی است. اما مبارزه ما علیه کووید-۱۹ هنوز تمام نشده است. اکنون باید بیش از هر زمان دیگری هوشیاری خود را حفظ کنیم. “

ویروس کرونا بیش از 460،000 نفر را در کانادا آلوده کرده و مسبب مرگ 13431 نفر بوده است. واقعیتی که نشان می‌دهد، یک کشور با سیستم بهداشت خوب، جمعیت پایبند به قوانین و تسلیم در برابر علم، نسبت به ویروس کرونا آسیب پذیر بوده‌است.

ژنرال دنی فورتین، افسر نظامی کانادایی که ناظر بر توزیع واکسن در سیستم‌های بهداشتی است، به سی‌بی‌سی، از بزرگ‌ترین رسانه‌های این کشور گفت که اولین محموله تقریباً 30،000 دوز خواهد بود. مقامات گفته‌اند که این رقم در پایان ماه به حدود 249،000 دوز می‌رسد.

کانادا که 38 میلیون نفر جمعیت دارد، توافق کرده است که حداکثر 76 میلیون دوز از فایزر و ۴۱۴ میلیون دوز دیگر از واکسن‌های احتمالی از شرکت‌های دیگر خریداری کند. به همین ترتیب، انگلیس هم دوز بسیار بیشتر از مقدار مورد نیاز خود را سفارش داده‌است، به این دلیل که ممکن است در آماده‌سازی برخی از واکسن‌ها تاخیر رخ دهد.

مقادیر اولیه در مقایسه با میلیون‌ها دوزی که انتظار می‌رود در سال جدید برسد، اندک خواهد بود.

طرح کلی این است که فقط گروه‌های دارای اولویت اصلی تا پایان ماه مارچ واکسینه شوند. دولت فدرال انتظار دارد چهار میلیون دوز از فایزر و با فرض تأیید آن، دو میلیون دوز واکسن از مدرنا دریافت کند.

مقامات گفته‌اند که کانادا در زمره کشورهایی است که بیشترین دوزها را برای سرانه سفارش می‌دهد و به این ترتیب می‌تواند مازاد واکسن را برای کشورهایی که ثروت کمتری دارند، اختصاص دهد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *