کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که تلفات افراد ملکی در سه روز آتش بس نزدیک به ۸۰ درصد کاهش یافته است. این کمیسیون امروز (چهارشنبه،۷ جوزا) با نشر یک خبرنامه تصریح کرده‌است که در ماه رمضان به طور میانگین هر روز ۳۰ تن ملکی کشته و زخمی می‌شدند؛ اما در این سه روز عید، این رقم به ۶ تن کشته و زخمی در هر روز کاهش یافته بود.

براساس یافته‌های کمیسیون حقوق بشر در این سه روز آتش‌ بس، در دو رویداد حمله با هاوان در ولایات غزنی و لغمان و انفجار ماین در ولسوالی میانشین کندهار ۱۴ تن به شمول ۳ زن و ۸ طفل زخمی و ۶ تن دیگر به شمول ۱ زن و ۱ طفل کشته شدند.

سه روز آتش بس

این یافته های کمیسیون در حالی است که سه روز عید (۴ تا۶ جوزا) ابتدا از سوی گروه طالبان و سپس از طرف حکومت افغانستان آتش بس اعلام شد. این آتش بس درحالی بود که گروه طالبان خواست حکومت افغانستان مبنی بر آتش‌بس در جریان ماه رمضان را رد کرده بودند.

آتش‌بس سه روزه طالبان و حکومت افغانستان با استقبال گسترده شماری از کشورها و مقامات خارجی روبه‌رو شد. این آتش بس روز گذشته به پایان رسید. همچنان شماری از کشورها به شمول کمیسیون حقوق بشر افغانستان خواهان تداوم این آتش‌بس شدند که ظاهرا از سوی گروه طالبان پذیرفته نشده است.

گفتنی است که حکومت افغانستان در جریان این سه روز آتش‌بس به منظور اعتماد سازی و تمدید آتش بس حدود 900 زندانی طالبان را از  زندان های کشور رها کردند. از سویی هم گروه طالبان در واکنش به آزادی 900 زندانی این گروه از سوی حکومت  گفته است که به زودی رقم خوبی از زندانیان حکومت را رها می کنند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *