وزارت داخله افغانستان اعلام داشته که با توجه به وخامت وضعیت امنیتی بلخ، عبدالرقیب مبارز به حیث فرمانده پولیس این ولایت گماشته شده است.

جنرال خوشحال سعادت معین ارشد امنیتی وزارت داخله در تویتی گفته که پیش از این آقای مبارز فرماندهی نیروهای خاص 222 پولیس را برعهده داشت.

آقای سعادت در عین حال تاکید کرده که فرمانده تازه برکنار شده ولایت بلخ حاضر به کناره گیری از مقامش نیست.

او گفته است که فرمانده تازه گماشته شده بلخ را نیروهای قطعات خاص همراهی می کند و فرمان رییس جمهور بدون تاخیر اجرا خواهد شد.

او در عین حال تاکید کرده که نیروهای بیشتری نیز بزودی به بلخ می رسد.

در همین حال عطا محمد نور والی سابق ولایت بلخ و رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان در حساب کاربری فیس بوک خود واکنش نشان داده و شب گذشته اعلام داشته که امروز همه دکان ها تعطیل می باشد و مارکیت ها باز نمی باشد. آقای نور نگاشته است که “ارگ توطیه‌های تازه‌ای را برای برهم زدن آرامش و‌ امنیت مردم روی دست گرفته است. ارگ از تفاهمی که اخیرا میان آنها و بلخ صورت گرفته بود دارد تخطی می کند و برنامه های شومی را در قبال مردم ما روی دست دارد.”

همزمان با این این ارتش افغانستان در شمال نیز واکنش نشان داده و اعلام داشته که در این قبال موضعی اتخاذ نکرده است. فرماندهی قول اردوی ۲۰۹ شاهین تاکید کرده که در رابطه به رویدادهای سیاسی ولایت بلخ تاکنون موقف اساسی اتخاذ نکرده چرا که به گفته این قول اردو موضوعاتی که ریشه در سیاست دارد مربوط سیاسیون کشور است نه بخشهای نظامی.

همزمان با این برخی از رسانه ها به نقل از عادل‌شاه عادل سخنگوی پولیس بلخ می‌گوید که قرار است امروز (پنج‌شنبه ۲۳ حوت) عبدالرقیب مبارز به حیث فرمانده پولیس ولایت بلخ، معرفی شود، اما عطامحمد نور می‌گوید که مانع این کار خواهد شد.