به دنبال تصمیم پارلمان پاکستان برای ادغام مناطق قبایلی با ایالت خیبرپشتون‌خواه این کشور، ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز گفته که با درک «سیستم غیرانسانی حاکم در مناطق قبایلی»، تصمیم یک‌جانبه درباره سلب خودمختاری مناطق قبایلی را که بدون مشوره مردم آن منطقه و مقامات افغانستان صورت گرفته است، راه‌حل مشکل نمی‌داند.

بر اساس توافق صورت گرفته میان حاکمان وقت هند بریتانوی و افغانستان در معاهده دیورند، هفت قبایل اجنسی در تنظیم امور خویش باید تا اندازه‌یی مستقل باشند و حکومت با استفاده از نظام فدرالی، این مناطق را اداره می‌کند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌یی در واکنش به این تصمیم روز پنجشنبه پارلمان پاکستان، گفته است که کابل همواره به خاطر مداخله‌های نظامی پاکستان و تصمیم یک‌جانبه آن کشور به منظور تغییرات وضعیت سیاسی مردم قبایلی ساکن در امتداد خط دیورند، نگرانی خود را از طرق دیپلماتیک با مقامات اسلام‌آباد و جامعه بین‌المللی مطرح کرده است.

afghanistan

در این خبرنامه آمده است که پارلمان پاکستان تصمیم ادغام مناطق قبایلی را با ایالت خیبر پشتون‌خواه در حالی اتخاذ کرده است که وضعیت نظامی در آن مناطق حاکم بوده و هرگونه تصمیم در مناطق قبایلی باید در روشنی اجماع مردم صورت گیرد تا از اراده آنان نمایندگی کند.

هم‌زمان با این تحولات جدید، بنابر دعوت نخست‌وزیر پاکستان، امروز یک هیأت بلندپایه نظامی به ریاست محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور افغانستان برای انجام گفت‌وگوهای امنیتی و نظامی با مقام‌های پاکستانی و در رأس آن، رییس ستاد ارتش پاکستان، عازم اسلام‌آباد خواهد شد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *