نبود پارکینگ یکی از مشکلات عمده شهروندان در شهر کابل است. سید باری سادات یکی از هزاران شهروند پایتخت است که روزانه برای یافتن جایی برای پارک نمودن موترهای شان با مشکلات و محدودیت‌های جدی روبرو هستند.

او می‌گوید که در این شهر جایی برای پارک موترها در نظر گرفته نشده و این مشکل بزرگی برای اوست. به گفته او تابحال چندین بار پولیس لاستیک‌های موترش را پنچر کرده است. نبودن پارکینگ و هم‌چنین ترافیک سنگین در شهر کابل حالا موجب شده تا او کمتر از موتر شخصی خود برای بیرون رفتن استفاده کند چرا که به باور او، یافتن جای پارک موتر یکی از مهم‌ترین مشکلات شهروندان در مناطق مختلف شهر کابل است.

سادات می‌گوید که برای رانندگان در کابل، پیدا کردن جای پارک موتر یکی از سخت‌ترین کارهاست.

شهری بدون پارکینگ

افزایش جمعیت و هم چنین افزایش موتر در شهر کابل در سال‌های اخیر، به مشکلات شهری پایتخت افزوده است. شهروندان می‌گویند که از گذشته، از سوی حکومت به مساله پارکینگ موترها توجه نشده و حالا این مورد به مساله‌ای جدی برای آنان تبدیل شده است.

از یک سو پارک کردن موترها در جاده‌ها و کوچه‌ها منجر به ایجاد مشکل برای رفت و آمد شده و از سوی دیگر در بسیاری مناطق مرکزی شهر و جاده‌های اصلی امکان پارک کردن نیست و یا جای مشخصی هم برای پارک نمودن موترها در نظر گرفته نشده است.

parking6
افزایش جمعیت و هم چنین افزایش موتر در شهر کابل در سال‌های اخیر، به مشکلات شهری پایتخت افزوده است

ساختمان‌های غیر معیاری

یکی از چالش‌های دیگر در این راستا، ساخت و ساز آپارتمان‌ها، مراکز تجاری و یا هتل‌هایی است که بدون نظارت از سوی نهادهای مربوطه و بدون داشتن پارکینگ ساخته می‌شوند.

برخی شهروندان کابل می‌گویند که شهرداری باید در نحوه ساخت این مناطق از ابتدا توجه می‌کرد تا هیچ ساختمانی بدون پارکینگ ساخته نمی‌شد.

جلیل سلطانی سخنگوی شهرداری کابل به خبرنامه می‌گوید که از سال 1395 به این سو، ساخت ساختمان‌ها بر اساس معیارهایی است که از سوی شهرداری به مالکان داده می‌شود تا مطابق با نقشه ساخته شود.

جاده‌های ناامن

نبود پارکینگ در سطح شهر کابل باعث شده است که شهروندان موتر‌های خود را در جاده‌ها پارک کنند. این مساله علاوه بر ایجاد ازدحام در جاده‌ها، مشکلاتی را نیز برای مالکان این موترها بوجود آورده است.

parking0
در سال‌های گذشته مساله سرقت موترها و بخصوص سرقت پلاک موترها در شهر کابل افزایش یافته بود

در سال‌های گذشته مساله سرقت موترها و بخصوص سرقت پلاک موترها در شهر کابل افزایش یافته بود. بسیاری از افراد فرصت طلب، با استفاده از چنین شرایطی دست به دزدی پلاک موترهایی می‌زدند که در کوچه‌ها پارک بود. این افراد پس از درخواست مبلغی پول پلاک موترها را به مالکان‌شان بر می‌گرداندند. ناامنی در شهر نیز از دیگر مشکلاتی است که برای رانندگان وجود دارد.

پارکینگ‌های شخصی

در نبود مناطق مشخص و کافی برای انبوه موترهای سرگردان در شهر کابل، پارکینگ‌های کوچک و شخصی از سوی برخی شهروندان ایجاد شده تا مالکان موترها بتوانند از آن برای پارک نمودن وسایط نقلیه‌شان استفاده کنند.

این پارکینگ‌ها که در بدل دریافت پول اجازه پارک موتر را به شهروندان می‌دهند تنها می‌تواند تنها بخش کوچکی از سنگینی این سرگردانی شهروندان را کاهش دهد.

parking
پارکینگ‌های شخصی که در بدل دریافت پول اجازه پارک موتر را به شهروندان می‌دهند تنها می‌تواند بخش کوچکی از سرگردانی رانندگان را کاهش دهد

دستگاه‌ پارکومتر

با این حال مسوولان شهرداری کابل می‌گویند که برای حل این مشکل در نظر دارند تا با نصب دستگاه‌های هوشمند پارکو‌متر در 520 نقطه شهر کابل، مشکل پارکینگ در این شهر را کاهش دهند.

دستگاه پارکومتر یک دستگاه هوشمند است که می‌تواند با دریافت مبلغی، رانندگان را به مناطقی برای پارک راهنمایی کند که از قبل به این منظور مشخص شده است.

مسوولان شهرداری می‌گویند که این برنامه در چند مرحله انجام خواهد شد تا از میزان مشکلات شهروندان برای پارک نمودن موترهای‌شان کاسته شود.