دختران روبات ساز افغانستان با دستاورد بزرگ از مسابقات جهانی روباتیک در واشنگتن، امروز به کابل بازگشتند.

بازگشت این دانش آموزان روبات ساز پس از کسب مدال نقره، در فرودگاه کابل با استقبال گرم شماری از مقام‌های ارشد حکومت افغانستان و شهروندان این کشور روبرو شده است.

افغانستان با اشتراک این دختران در مسابقات جهانی روبات‌ها توانست در بخش “دست آوردهای شجاعانه” جایگاه دوم و شاگردان سودان جنوبی، مقام اول را به دست آوردند.

دختران روبات ساز افغانستان، برای اولین بار به نمایندگی از این کشور در رقابت جهانی روباتیک در واشنگتن  شرکت نمودند. در این رقابت‌ها که نمایندگان بیش از 160 کشور اشتراک داشتند، این روبات سازان جوان افغان توانستند در بخش خود جایگاه دوم را به دست آورند.

دختران روبات ساز افغانستان، در ابتدا زمانی خبر ساز شد که خبر رد در خواست ویزای آنها، از سوی سفارت آمریکا پخش شد. در عین حال، آنها حتی حاضر شدند در شرایطی که خودشان نمی توانستند شرکت کنند روبات شان را برای مسابقات غیرحضوری به آمریکا بفرستند.

دخالت دونالد ترامپ و شماری از سناتوران به نام امریکا با چراغ سبز وزارت خارجه آن کشور، زمینه ساز ورود ده روزه بدون ویزا این دختران را به آمریکا فراهم ساخت.

رسانه ها سفر آنان را از هرات تا کابل و بعد تا واشنگتن و برگشت آنان به کابل، به صورت گسترده پوشش دادند و در یک ماه اخیر این دختران افغان، یکی از خبرسازترین گروه ها، در سطح جهان بوده است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *