آنتونیوگوتیرش، دبیرکل سازمان ملل امروز در یک سفر یک روزه به کابل با برخی از خانواده‌های 800 هزار بیجاشده داخلی، در یکی از حومه های پایتخت افغانستان دیدار کرد.

دبیرکل سازمان ملل گفت که “امروز با کسانی یکجا شدم که روزه داشتند، به منظور همبستگی با تمام مسلمانان جهان من برای صلح و شکیبایی همه را فرا می‌خوانم.”

یوناما یا نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان اعلام داشته که “سفر آقای گوتیرش به افغانستان نشان دهنده همبستگی با مردم افغانستان و حمایت روند صلح به رهبری افغان ها و خانواده های که بیشتر از جنگ آسیب دیده، می‌باشد.”

در همین حال، دبیر کل سازمان ملل تاکید کرده که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد و گفته است که “ما دنبال حل سیاسی هستیم، و ما خواهان صلح هستیم”

guoterris
دبیر کل سازمان ملل متحد در سفر امروزش به کابل با شماری از بیجاشدگان داخلی در حومه‌ی شهر کابل دیدار کرد

دبیرکل سازمان ملل در این سفر با تدامیچی یاماموتو نماینده ویژه این سازمان برای افغانستان نیز دیدار کرده است. نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان گفته که این سازمان از پروسه صلح به رهبری افغان ها و حفاظت از آسیب پذیرترین افراد و مناطق محروم حمایت می کند. یاماموتو افزوده که این سازمان در پی یافتن راه هایی برای کمک به تامین آینده‌ای مرفه و با ثبات برای مردم افغانستان می باشد.

این نخستین سفر دبیرکل جدید سازمان ملل به افغانستان است. این سفر در حالی انجام می شود که خشونت‌ها در پایتخت افغانستان، در هفته های اخیر جان بیش از 200 تن را گرفته و حدود 500 تن دیگر را زخمی کرده است.