دادستانی کل اعلام کرده است که در چند سال پسین، 60 قضیه خشونت علیه خبرنگاران را بررسی کرده است.

دادستانی کل امروز سه‌شنبه(13عقرب) در یک خبرنامه گفته است که 60 قضیه بررسی شده شامل قتل، لت و کوب، توهین، تهدید، بازداشت‌ غیرقانونی، خودکشی و حمله مسلحانه بوده و در پیوند به آن، 83 تن به جریمه نقدی،  زندان طولانی مدت و حتا اعدام محکوم شده اند.

به گفته دادستانی کل، این قضایای خشونت علیه خبرنگاران در ولایت‌های کابل، ننگرهار، هرات، غور، نیمروز، فراه، قندز، قندهار، بلخ، بادغیس، زابل، خوست، فاریاب، پروان، کاپیسا و بغلان اتفاق افتاده است.

Prosecutor General's Office

دادستانی کل افزوده است که از میان این قضایا، 33 قضیه آن قبل از ایجاد کمیته امنیت و مصونیت خبرنگاران و 27 مورد دیگر، پس از ایجاد این کمیته به دادستانی رسیده است. قضایایی که قبل از ایجاد کمیته امنیت و مصونیت خبرنگاران به این نهاد رسیده، نهایی شده که در پیوند به آن 38 تن محکوم به مجازات شده اند.

دادستانی تاکید کرده، از مجموع 27  قضیه‌ای که پس از ایجاد کمیته امنیت و مصونیت خبرنگاران به دادستانی رسیده نیز 12 مورد نهایی و 15 مورد دیگر زیر کار قرار دارد.

این در حالی است که چندی قبل مرکز خبرنگاران افغانستان در گزارشی اعلام‌ کرد که در 20 سال گذشته بیش از 109 خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در کشور کشته شده و بررسی‌های این نهاد نشان می‌دهد که از این میان، عدالت به طور کامل و یا نسبی تنها در شش قضیه تامین شده است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *