مسوولین وزارت صحت عامه می‌گویند، افغانستان در مرحله محو بیماری ملاریا قرار دارد و ابتلا به این بیماری نسبت به سه سال قبل، 98 درصد کاهش یافته است.

photo_2019-07-07_17-48-07

داکتر ماموسی زیور، معین مالی و اداری وزارت صحت عامه، امروز پنج‌شنبه(13سرطان) در نشست “محو ملاریا را من آغاز می‌کنم”  در هرات گفت: “جای مسرت است که امروز افغانستان در مرحله محو بیماری ملاریا قرار گرفته و این بیماری نسبت به سه سال قبل 98 درصد کاهش یافته است”.

به گفته وی، درسال گذشته تنها یک واقعه فوتی از اثر این بیماری در سطح کشور گزارش شده است.

این مقام وزارت صحت عامه در ادامه افزود، این وزارت در سال گذشته بیش از 200 هزار واقعه ملاریا را کشف و به موقع زیر درمان قرار داده است.

خانم زیور تاکید کرد، امروز واقعات ملاریا در ولایت‌های قندز، جوزجان، فاریاب، هرات، نیمروز و فراه که در گذشته به طور گسترده وجود داشت، به صفر رسیده است.

گفتنی است وزارت صحت به منظور کنترول، پیش‌گیری و نابودی بیماری ملاریا، برنامه‌های مشخصی مانند توزیع رایگان پشه‌خانه‌های مشبوع شده را در تمام ولسوالی‌های ولایت‌های ننگرهار، لغمان، کنر، نورستان، خوست، پکتیا و ولسوالی سروبی ولایت کابل آغاز کرده و نیز چاپ و توزیع رهنمودهای درمان ملاریا را در پلان استراتژیک سال‌های 2018 الی 2022 گنجانیده است.

این در حالی است که افغانستان اخیرا شامل شبکه محو ملاریا در کشورهای حوزه جنوب شرق آسیا گردیده است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *