اداره ملی احصاییه ومعلومات با نشر گزارش فقر چند بعدی افغانستان برای اولین بار دریافته که ۵۸ درصد مجموع فقرای چند بعدی را کودکان زیر سن ۱۸ سال تشکیل می دهند.

jawid rasoole

احمد جاوید رسولی، رییس این اداره امروز یک‌شنبه در مراسم رونمایی از شاخص فقر چند بعدی افغانستان در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت گفته که شاخص فقر چند بعدی در بیش از یک صد کشور مورد استفاده قرار می گیرد و میزان محرومیت های افراد جامعه از امکانات اولیه زندگی را نشان می دهد.

آقای رسولی تاکید کرده که از آنجایی که فقر افغانستان چند بعدی است و محو فقر هدف اول اهداف انکشاف پایدار واولویت کلیدی حکومت افغانستان را تشکیل می دهد، میزان نیازمندی برای به کارگیری از شاخص فقر چند بعدی را بیشتر می سازد.

آقای رسولی همچنان تاکید کرده که نتایج شاخص فقر چند بعدی افغانستان در سال ۱۳۹۵ نشان می دهد که بیش از ۵۱ درصد مردم از نگاه این شاخص به طور سرانه فقیر اند. در همین حال بیشتر از ۵۲ درصد این افراد فقیر به طور اوسط در بیشتر از نیمی شاخص ها محروم می باشند.

براساس گزارش فقر چند بعدی افغانستان، ۵۸ درصد مجموع فقرای چند بعدی را اطفال زیر سن ۱۸ سال تشکیل می دهند وبیش از ۵۶ درصد این کودکان در فقر چند بعدی بسر می برند.

شاخص فقر چند بعدی میزان فقر چند بعدی را به تفکیک ساحات شهری، دهاتی وکوچی مورد بررسی قرار داده و نشان می دهد که میزان فقر چند بعدی در شهرها بیش از ۱۸ درصد، دردهات بیش از ۶۰ درصد ودر مناطق کوچی نشین بیش از ۸۹ درصد است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *