پس از وقوع چندین حمله تروریستی بر مساجد و مکان‌های مذهبی در شهر کابل و سایر ولایات افغانستان و هم‌چنین همزمان با نزدیک شدن ماه محرم، نگرانی‌ها در مورد تامین امنیت اجتماعات مردمی در اماکن مذهبی و مساجد افزایش یافته است.

در جلسه‌ای که به همین منظور، شب گذشته به ریاست سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان برگزار شده بود، روند تطبیق برنامه‌ی حکومت برای تامین امنیت مراکز دینی اهل تشیع توضیح داده شده است.

هم‌کاری مردم

سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری افغانستان در این جلسه، هم‌کاری مردم با نهادهای امنیتی در تامین امنیت مسجدها و تکیه‌خانه‌ها را یکی از ویژگی‌های مهم این برنامه دانسته و از آن به عنوان یک الگوی مثبت در زمینه‌ی هم‌کاری بین حکومت و مردم یاد کرده است. آقای دانش هم‌چنان گفته که اجرایی شدن این برنامه باعث تقویت اعتماد مردم به دولت خواهد شد.

آقای دانش گفته که مردم تنها منتظر تامین امنیت از طرف نیروهای امنیتی نباشند بلکه خودشان نیز به ویژه جوانان مناطق مربوطه با نیروهای امنیتی در تامین امنیت مراسم مذهبی کمک کنند.

مکلفیت ارگان‌های امنیتی

معاون رییس‌جمهور گفته تصویب و تطبیق این برنامه هرگز از مکلفیت ارگان‌های امنیتی، به ویژه پولیس برای تامین امنیت مردم به صورت کُل و تامین امنیت مسجد‌ها، تکیه‌خانه‌ها و دیگر مراسم مذهبی و دینی نمی‌کاهد.

برنامه‌ای برای دوسال

به گفته‌ی آقای دانش، این برنامه تنها به دهه‌ی محرم و روز عاشورا مربوط نشده، بلکه با توجه به شرایط امنیتی برای دوسال آینده در نظر گرفته شده است. او گفته که این برنامه‌ی میان مدت در تمام کشور اجرا خواهد شد.

danish
آقای دانش گفته است که مردم تنها منتظر تامین امنیت از طرف نیروهای امنیتی نباشند

توزیع اسلحه و مکلفیت حکومت

سرور دانش در این جلسه گفته که بر اساس این برنامه، افراد قابل اعتماد مردم برای تامین امنیت مسجد‌ها و تکیه‌خانه‌ها از سوی مراکز دینی به وزارت داخله معرفی می شوند. به گفته‌ی آقای دانش، توزیع اسلحه، تجهیزات و پرداخت معاش این افراد وظیفه حکومت است.

مقام‌های امنیتی افغانستان نیز که در این جلسه حضور داشتند، بر ضرورت همکاری مردم در تامین امنیت مسجدها و تکیه‌خانه‌ها و دیگر مراسم مذهبی تاکید کردند و از آمادگی‌های لازم برای تامین امنیت مردم در روزهای محرم خبر دادند.

این در حالی است که، در یک سال اخیر حملات هدفمند تروریستی بر مراکز مذهبی و تجمعات شیعیان افغانستان افزایش یافته و تبدیل به یکی از نگرانی‌های جدی در این کشور شده است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *