برگزاری اولین جشنواره سراسری شعر و نقاشی صلح در کابل |
برگزاری اولین جشنواره سراسری شعر و نقاشی صلح در کابل

بازتاب خبرهای 7 قوس 1398

Image Title
۷ / قوس ۱۳۹۸

برگزاری اولین جشنواره سراسری شعر و نقاشی صلح در کابل

اولین جشنواره سراسری “شعر و نقاشی صلح” در کابل آغاز به کار کرده است.

هدف از این جشنواره که امروز پنج شنبه(۷قوس) در دانشگاه کابل و با ابتکار شماری از جوانان و فرهنگیان آغاز به کار‌ کرده، حمایت از دست آوردهای ۱۹ ساله کشور و صلح خوانده شده است.

peace

این همایش در حالی برگزار می شود که در این اواخر تلاش ها برای ازسرگیری دوباره گفتگوهای صلح در افغانستان شدت یافته است.

۷ / قوس ۱۳۹۸

میلی: امریکا تا وقت ضرورت به حضور خود در افغانستان ادامه می‌دهد!

مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا می گوید، حکومت امریکا و ارتش این کشور برای حضور در افغانستان، ادامه کمک‌ها و مبارزه با تهدیدهای ناشی از دهشت‌افکنی متعهد است و به حضور خود در افغانستان تا وقت نیاز و ضرورت ادامه می‌دهد.

ریاست اجرایی حکومت امروز پنج شنبه(۷قوس) در یک‌ خبرنامه گفته است که رییس مشترک ستاد ارتش امریکا این اظهارات را در دیدار با عبدالله عبدالله بیان کرده است.

میلی در این دیدار با اشاره به گزارش رسانه ها مبنی بر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، گفته است که “حکومت ایالات متحده و ارتش این کشور برای حضور در افغانستان، ادامه کمک‌ها و مبارزه با تهدیدهای ناشی از دهشت‌افکنی متعهد است و ما به حضور خود در کنار شما تا وقتی که نیاز و ضرورت باشد، ادامه می‌دهیم.”

milly and abdullah

این نظامی بلندپایه امریکایی افزوده است که ایالات متحده از تلاش‌های صلح در افغانستان حمایت می‌کند و امیدوار است این تلاش‌ها برای دست‌یافتن به صلح دایمی و ثبات کمک نماید.

او همچنان ابراز امیدواری کرده که انتخابات ریاست جمهوری منتج به شکل‌گیری یک حکومت مشروع در افغانستان گردد و طرف‌ها روی ادامه‌ روند سیاسی توافق نمایند.

عبدالله عبدالله نیز در این دیدار ضمن قدردانی از کمک های امریکا تاکید کرده است: “جنگ در افغانستان ادامه دارد، اما طالبان و گروه‌های دهشت‌افکن به دلیل قوت و توانایی نیروهای مسلح کشور و همکاری قوای حمایت قاطع، نتوانستند به اهداف و برنامه‌های خود دست یابند.”

رییس اجرایی حکومت خاطرنشان کرده که طالبان و داعش در بخش‌های مختلف افغانستان متحمل تلفات سنگینی شده‌اند، اما صلح از اولویت‌های حکومت افغانستان به شمار می رود.

عبدالله شفافیت در روند انتخابات را ضامن مشروعیت حکومت آینده افغانستان خوانده، تاکید کرده که کمیسیون‌های انتخاباتی وظایف خود را مسوولانه انجام دهند.

۷ / قوس ۱۳۹۸

نگرانی کمیسیون مستقل حقوق بشر از افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان

کمیسیون مستقل حقوق بشر از افزایش تلفات غیرنظامیان در کشور ابراز نگرانی کرده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر امروز پنج شنبه(۷قوس) در دو اعلامیه جداگانه گفته است: “شام روز شنبه(۲ قوس) سال جاری‌ در حمله هوایی نیروهای بین‌المللی در قریه گنج‌آباد ولسوالی پشت‌رود ولایت فراه‌، ۷ غیرنظامی شامل دو طفل کشته و شش تن دیگر به شمول یک طفل زخمی شده اند”.

AIHRC

کمیسیون حقوق بشر افزوده است که بر بنیاد اسناد بین‌المللی حقوق بشری و اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه‌، طرف‌های درگیر جنگ‌های بین‌المللی و داخلی موظف و مکلف به رعایت قواعد حقوق بشر‌دوستانه‌ اند و در هیچ شرایطی نباید از آن تخطی کنند.

از سویی هم این کمیسیون کشته شدن ۱۷ تن در انفجار یک ماین کنار جاده ای در ولسوالی امام صاحب ولایت قندز را از  مصداق‌های جنایت جنگی و در تضاد با اصول و قواعد حقوق بین‌الملل بشردوستانه دانسته، از طرف‌های درگیر خواسته است از حمله‌هایی که سبب تلفات غیرنظامی می‌شود، خودداری کنند.

۷ / قوس ۱۳۹۸

وحید عمر: آزار کودکان غیرقابل انکار است/ گزارش نشر شده از لوگر غیر حرفه ای بود

مشاور رییس جمهور در روابط عامه و امور استراتژیک می گوید که آزا و اذیت کودکان و زن ها در افغانستان یک پدیده غیرقابل انکار است، اما گزارش نشر شده از ولایت لوگر غیرحرفه ای بوده است.

وحید عمر امروز پنجشنبه(۷قوس) در یک نشست خبری گفت: “اگر در تمام ولایت افغانستان ۱۰ شاگرد هم مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته باشند، این یک مشکل است و ما متعهدیم به آن رسیدگی کنیم.”

اما او افزود: “گزارشی که یک هفته قبل ارایه شد، نواقص خود را داشت؛ گزارشی با چنین دریافت تکان دهنده، متود بهتر می خواست تا قبل از شریک آن با مردم، این دریافت ها بهتر ترتیب می شد”.

wahid omar

عمر در مورد بازداشت دوفعال مدنی ولایت لوگر در پیوند به این گزارش از سوی امنیت ملی خاطرنشان کرد: “تقاضای این شده بود که این دو تن در فضای امن برده شوند، اما آن برخورد که با دو تن از فعالان مدنی صورت گرفته بود،  دوباره اصلاح شد”.

مشاور رییس جمهور در روابط عامه و امور استراتژیک در مورد روند صلح بیان داشت: “وقتی‌ ما به ترکیب هیات گفتگوکننده‌ طالبان اعتراض نمی‌کنیم، گروه طالبان هم نباید به چگونگی ترکیب هیات ما اعتراض کنند.”

عمر در مورد گزارش حقوق بشر از افزایش خشونت علیه زنان نیز تاکید کرد که خشونت علیه زنان امسال افزایش نیافته، بلکه میزان گزارش دهی نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

وحید عمر در حالی از اصلاح برخورد امنیت ملی با فعالین مدنی سخن می گوید که بازداشت دو فعال مدنی با واکنش گسترده مدافعان حقوق بشری و سفارت های کشورهای خارجی در افغانستان همراه شده است.

۷ / قوس ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن 19 نیروی امنیتی در حمله طالبان بر ولسوالی درقد تخار

مقام های محلی در ولایت تخار می گویند که ۱۹ نیروی امنیتی در یک حمله طالبان بر ولسوالی درقد کشته و زخمی شده اند.

محمد اعظم افضلی، عضو شورای ولایتی تخار امروز پنج شنبه(۷قوس) با بیان‌این ‌رویداد به خبرنامه گفت: :گروه طالبان شب گذشته بر پاسگاهی نیروهای امنیتی در ولسوالی درقد حمله کردند”.

افضلی افزود: “بر اساس گزارش هایی که به ما رسیده، در این حمله طالبان، ۷ الی ۸ تن از نیروهای امنیتی کشته و ۱۲ تن دیگر آن ها زخمی شده اند و نیز سه موتر زرهی آنان حریق شده است.”

mod

این عضو شورای ولایتی تخار اضافه کرد که کدام پاسگاه نیروهای امنیتی به دست طالبان سقوط نکرده و طالبان از ساحه رفته اند.

از سویی هم قول اردوی ۲۱۷ پامیر با نشر یک خبرنامه در این مورد گفته است که گروه طالبان شب گذشته به هدف ناامن سازی ولسوالی درقد از چندین استقامت دست به حملات تهاجمی بر ساحات “قره تپه” زدند که با مقاومت نیروهای امنیتی، ۱۱ شورشی طالب به شمول دو فرمانده ارشد آنان به نام “قاری قدیر” و “قهرمان” و ۶ عضو قطعه سرخ این گروه کشته و ۶ تن دیگر آنان زخمی شده اند.

قول اردوی پامیر کشته شدن یک نیروی امنیتی و زخمی شدن ۶ تن دیگر را نیز در این حمله تایید کرده است.