ثبات و همگرایی: آغاز بازشماری آرا در ولایات غیرقانونی است |
ثبات و همگرایی: آغاز بازشماری آرا در ولایات غیرقانونی است

بازتاب خبرهای 18 عقرب 1398

Image Title
۱۸ / عقرب ۱۳۹۸

ثبات و همگرایی: آغاز بازشماری آرا در ولایات غیرقانونی است

دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی می گوید که کمیسیون انتخابات قبل از تفکیک و تصفیه‌ آرای باطل و بدون بایومتریک و بدون مشخص شدن سقف و تعداد آرای تصفیه شده‌ هر محل، تصمیم گرفته است تا بازشماری آراء را در ولایات آغاز نماید.

دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی امروز شنبه(۱۸عقرب) با نشر یک اعلامیه گفته است که “کمیسیون مستقل انتخابات به رغم تلاش‌های این ستاد جهت تفکیک و تصفیه‌ آرای تقلبی از آرای پاک مردم در روشنایی احکام قانون، لوایح و طرزالعمل های مربوط، از طریق گفتگو و تفاهم صورت گرفت، متاسفانه دست از قانون شکنی برنداشته و قبل از تفکیک و تصفیه‌ آرای باطل و بدون بایومتریک و بدون مشخص شدن سقف و تعداد آرای تصفیه شده‌ هر محل، تصمیم گرفته است تا بازشماری آراء را در ولایات آغاز نماید.”

election

در اعلامیه این ستاد آمده است که این تصمیم کمیسیون انتخابات در حالی اتخاذ شده که آرای تکراری و خارج از زمان و سایر آرای تقلبی تا هنوز تصفیه نشده است. همچنین تعداد ۲ هزار و ۴۳۲ محل رای دهی که تاکنون هیچ کسی در مورد آن اطلاع نداشت و هیچ گونه معلومات بایومتریکی در مورد آن‌ها وجود ندارد، بر اساس تصمیم جدید کمیسیون شامل روند بازشماری آراء می‌گردد.

در اعلامیه ثبات و همگرایی تاکید شده که در مقابل اعتباردهی آرای تقلبی بی‌تفاوت نمی‌نشیند و از کمیسیون انتخابات می‌خواهد که به وظایف قانونی خویش عمل کرده، باز شماری آراء را بعد از تفکیک و تصفیه‌ کامل آرای تقلبی و بدون بایومتریک آغاز کند.

این تیم انتخاباتی هشدار داده است که به منظور دفاع از آرای پاک مردم، به همه ستادهای ولایتی و ناظرین خود در ولایات، هدایت داده است تا روشن شدن موضوع، از اشتراک در این روند خلاف قانون خودداری کنند.

دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی اضافه کرده است که تلاش می‌کند موضوع را از طرق مسالمت‌آمیز  حل و فصل کند و کمیسیون باید ابتدا آرای تقلبی را تفکیک و بعد از آن به شمارش در ولایات اقدام نماید.

۱۸ / عقرب ۱۳۹۸

کشف یک انبار مهمات از داخل یک مسجد در قندهار

مقام های محلی اعلام کرده اند که یک انبار مهمات از داخل یک مسجد در ولایت قندهار کشف و ضبط شده است.

دفتر والی قندهار امروز شنبه(۱۸عقرب) با نشر یک خبرنامه گفته است که نیروهای ریاست امنیت ملی بر اساس اطلاعات کشفی، یک انبار مهمات سبک و سنگین را از داخل یک مسجد در منطقه مندحصار ولسوالی دامان قندهار کشف و ضبط کرده اند.

kandahar1

در این خبرنامه آمده است که در پیوند به کشف این انبار مهمات، ملا امام مسجد و دو تن دیگر بازداشت شده اند.

از این انبار مهمات، ۳۰ گلوله هاوان، ۱۲ ماین قندانی، ۱۵۰ چرخ باروت “سی۴” ، ۲۵۰ گلوله کلاشینکوف، ۷۰ گلوله پیکا، ۲۰ میزایل، وسایل ماین سازی و شمار زیادی مهمات دیگر به دست نیروهای امنیت ملی افتاده است.

۱۸ / عقرب ۱۳۹۸

ماین در سرپل جان یک دختر 11 ساله را گرفت

ارتش در شمال کشور اعلام کرده است که یک دختر ۱۱ ساله در انفجار یک ماین در ولایت سرپل کشته شده است.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین امروز شنبه(۱۸عقرب) با نشر یک خبرنامه گفته است که یک دختری ۱۱ ساله در روستا بغاوی مغل مرکز ولایت سرپل در نتیجه انفجار یک ماین جاسازی شده، کشته شده است.

mine

در این خبرنامه آمده است که این ماین از سوی گروه طالبان جاسازی شده بود.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین افزوده که این رویداد بعد از ظهر روز گذشته اتفاق افتاده و این دختر خردسال زمانی هدف انفجار این ماین قرار گرفته که به سوی خانه اش در حرکت بوده است.

۱۸ / عقرب ۱۳۹۸

حمله طالبان بر ولسوالی ارغنداب عقب زده شد

وزارت دفاع اعلام کرده است که حمله طالبان بر ولسوالی ارغنداب ولایت زابل عقب زده شده است.

وزارت دفاع امروز شنبه(۱۸عقرب) با نشر یک خبرنامه گفته است: “گروه طالبان صبح امروز بالای ولسوالی ارغنداب ولایت زابل حمله کردند که با مقاومت شدید نیروهای ملی دفاعی و امنیتی روبرو شد”.

در این خبرنامه آمده است که در این حمله گروه طالبان به نیروهای امنیتی تلفاتی وارد شده، اما نیروهای دولتی به گونه کامل بر ولسوالی ارغنداب کنترول دارند.

zabul

وزارت دفاع در مورد شمار تلفات نیروهای امنیتی و طالبان در این درگیری چیزی نگفته است.

در همین حال گل اسلام سیال، سخنگوی والی زابل به خبرنامه گفت: “گروه طالبان شب گذشته بالای پاسگاهای نیروهای پولیس در ولسوالی ارغنداب حمله کرده و تا نزدیکی های مرکز این ولسوالی رسیده بودند که با اعزام نیروهای کمکی، از ساحه متواری شده اند”.

سیال افزود، در این درگیری یک تن از نیروهای امنیت ملی کشته شده و به نیروهای پولیس نیز تلفاتی وارد شده، اما تاکنون از ارقام دقیق آن جزییاتی در دست نیست.

سخنگوی والی زابل تاکید کرد که حمله طالبان دفع شده و ولسوالی در اختیار نیروهای امنیتی قرار دارد.

در همین حال گروه طالبان ادعا کرده که کنترول این ولسوالی را به دست گرفته اند.

۱۸ / عقرب ۱۳۹۸

پس از عبدالله؛ تیم های انتخاباتی نبیل و حکمتیار نیز بازشماری آرا را تحریم کردند

دسته های انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی به ریاست گلبدین حکمتیار و دسته انتخاباتی امنیت و عدالت به ریاست رحمت الله نبیل نیز با آغاز روند بازشماری آرا توسط کمیسیون مستقل انتخابات مخالفت کرده، آن را تحریم کردند.

محمد عارف کیانی، سخنگوی دسته انتخاباتی امنیت و عدالت امروز شنبه(۱۸عقرب) به رسانه ها گفته است که کمیسیون مستقل انتخابات با آغاز شمارش آرا، باعث آسیب رساندن به سلامت انتخابات خواهد شد.

hekmatiar

کیانی افزوده است که دسته انتخاباتی امنیت و عدالت مثل دیگر دسته‌های انتخاباتی خواستار تعلیق بازشماری و تفتیش آرا تا تکمیل کار تصفیه آرای بایومتریکی در سرور دیجیتالی کمیسیون مستقل انتخابات است.

در همین حال فضل‌غنی حقمل، سخنگوی دسته انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی نیز از مقاطعه این دسته انتخاباتی با بازشماری و تفتیش آرا خبر داده، تاکید کرده است که تا باطل نشدن ۳۰۰ هزار رای تقلبی، دسته انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی با بازشماری و تفتیش آرا موافقت نخواهد کرد.

پیش از این نیز دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی به ریاست عبدالله عبدالله با نشر اعلامیه ای، آغاز روند بازشماری آرا را قانون شکنی خوانده، نظارت بر آن را تحریم کرده بود.

از سویی هم حبیب الرحمن ننگ، رییس دبیرخانه کمیسیون انتخابات امروز در جریان آغاز روند بازشماری آرا به رسانه ها گفت،  روند تفتیش و بازشماری آرا بر اساس قانون انتخابات، لوایح، طرزالعمل ها و فیصله های مربوط، با شفافیت کامل پیش برده می‌شود.

۱۸ / عقرب ۱۳۹۸

غنی: راهنمایی های پیامبر(ص) بهترین راه رسیدن به صلح است

رییس جمهور غنی امروز شنبه(۱۸عقرب) در مراسم گرامی داشت از میلاد حضرت محمد(ص) در ارگ‌ ریاست جمهوری گفت: “صلح گم‌شده مشترک همه ماست که از ده‌ها سال دنبال آن می گردیم و برای رسیدن به صلح، جز راهنمایی های پیامبر(ص) راه بهتر دیگری نداریم.”

او افزود، امروز افغانستان نسبت به هر زمان دیگر به صلح نزدیک شده و صلح از اولویت های مهم دولت به شمار می رود.

ghani

اشرف غنی اضافه کرد: “زمانی صلح واقعی و دوامدار خواهیم داشت که به عدالت وفادار باشیم. اگر یک افغان با افغان دیگر برابر نباشد، اگر هر افغان در تعیین سرنوشت و انتخاب حکومت خود حق رای نداشته باشد، اگر قوای سه گانه مستقل نداشته باشیم که در استعمال قدرت توازن رعایت شود، اگر به مردم حق اظهار نظر و انتقاد ندهیم، پس دروازه ها را به روی عدالت بسته ایم”.

وی خاطرنشان کرد، برای یک جامعه باثبات و زند‌گی آبرومندانه، نیاز است زمینه کار برای مردم فراهم شود تا از احتیاج و نیازمندی خارج شوند.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی نیز امروز در قصر سپیدار با حضور شماری از مقام های حکومتی، از میلاد حضرت محمد(ص) تجلیل کرد.