رییس جمهور خواهان برخورد جدی در برابر موانع جمع آوری عواید شد |
رییس جمهور خواهان برخورد جدی در برابر موانع جمع آوری عواید شد

بازتاب خبرهای 13 عقرب 1398

Image Title
۱۳ / عقرب ۱۳۹۸

رییس جمهور خواهان برخورد جدی در برابر موانع جمع آوری عواید شد

رییس جمهور غنی به مسئولین امنیتی هدایت داده تا به شمول زورمندان، با هر کسی که در برابر جمع‌آوری عواید مانع می‌شود، برخورد جدی و قانونی کنند.

رییس جمهور غنی که قبل از ظهر امروز دوشنبه(۱۳عقرب) از طریق ویدیو کنفرانس با مسئولین نظامی و غیرنظامی ۳۴ ولایت، در خصوص توجه بیشتر به روند جمع‌آوری عواید صحبت می کرد، گفت که به منظور جمع‌آوری عواید به صورت قانونی و به‌موقع، توجه و نظارت بر فعالیت‌ها و شفافیت گمرکات افزایش یابد.

وی در این ویدیو کنفرانس با حضور معین عواید و گمرکات، رئیس عمومی اداره‌ مستقل ارگان‌های محلی و رهبری نیروهای امنیتی و دفاعی، بر افزایش هماهنگی و تلاش در روند جمع‌آوری عواید در ولایات تاکید کرده است.

ashraf ghani

اشرف غنی همچنان تاکید کرده است که افغانستان مانند کشورهای مستقل، باید بودجه‌ خود را از عواید داخلی فراهم کند و جمع‌آوری عواید یک اصل مهم برای حکومت به شمار می‌رود.

او اضافه کرده است که به هدف رسیدن به خودکفایی، اصل جمع آوری عواید در اولویت‌ کاری حکومت قرار دارد و باید تلاش‌ها برای افزایش عواید بیشتر گردد.

رییس جمهور جمع آوری عواید را یک وجیبه ملی خوانده،  خاطرنشان کرده است که هیچ کسی نمی‌تواند در مقابل جمع‌آوری عواید در گمرکات مانع شود.

به گفته وی، ظرفیت‌های حکومت در بخش جمع‌آوری عواید و ساخت بودجه افزایش یافته، اما به خاطر تقویت هرچه بیشتر این بخش‌ها، باید برنامه‌های منظم و سیستماتیک ترتیب و تطبیق گردد.

۱۳ / عقرب ۱۳۹۸

ایران: در مذاکرات بدون حضور دولت افغانستان شرکت نمی‌کنیم

وزارت امور خارجه ایران می گوید، مشارکت این کشور در هر گونه گفتگو درباره افغانستان بستگی به مشارکت دولت مرکزی کابل دارد.

سید رسول موسوی، دستیار وزیر امورخارجه ایران امروز(دوشنبه، ۱۳ عقرب) گفته است: “جمهوری اسلامی به وضوح اعلام کرده است که در هیچ مذاکره ای که دولت افغانستان در آن شرکت نکند، شرکت نخواهد کرد.”

iran

وی تأکید کرد که صلح در افغانستان باید در داخل افغانستان برقرار شود و تصریح نمود: “اگر کشورهای خارجی پس از تحمیل صلح، محکوم به شکست باشند، ایران هرگز در چنین طرحی شریک نخواهد شد.”

در همین حال، موسوی گفت، با توجه به این که محتوای مذاکرات صلح افغانستان تغییر کرده است، ایران ممکن است در نشست بعدی چین، آمریکا، روسیه و پاکستان درباره افغانستان در مسکو شرکت کند.

وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه اظهار داشت که کشورش علاقه دارد ایران به  قالب گفتگوهای روسیه، چین و آمریکا در مورد افغانستان بپیوندد.

۱۳ / عقرب ۱۳۹۸

ثبات و همگرایی: 112 هزار رای قبل و بعد از زمان رای دهی از سوی دارملوک شناسایی شده است

دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی می گوید، شرکت دارملوک ۱۱۲ هزار رای را که قبل و بعد از زمان رای دهی به صندوق ها ریخته شده را تشخیص داده، اما هنوز کمیسیون انتخابات در مورد این آرا تصمیم نگرفته است.

نورالرحمان اخلاقی، ناظر تخنیکی تیم ثبات و همگرایی امروز دوشنبه(۱۳عقرب) در یک نشست خبری گفت: یک مشکل تخنیکی در شرکت درملوک وجود داشته که نتوانسته همه آرایی را که قبل و بعد از زمان رای دهی استفاده شده، تشخص بدهد، اما حدود ۱۱۲ هزار رای را تشخیص داده است.

او افزود، باید این ۱۱۲ هزار رای استفاده شده در قبل و بعد از زمان انتخابات، از سوی کمیسیون باطل شود، اما کمیسیون از حدود سه روز به این سو در این زمینه تصمیم نگرفته است.

این ناظر تخنیکی تیم ثبات و همگرایی اضافه کرد، با وجود این که طرزالعمل کمیسیون انتخابات، سرنوشت آرای قبل و بعد از وقت را روشن کرده، اما تاخیر کمیسیون در این زمینه سوال بر انگیز است؛ کمیسیون باید زودتر تصمیم اش را در این زمینه روشن کند و این یک نقطه ضعف است.

به گفته او؛ “حافظه حدود ۷۰۰ دستگاه بایومتریک مفقود است و ما از کمیسیون خواسته ایم که عامل مفقود شدن این حافظه ها را به دادستانی معرفی کند.”

election 1

اخلاقی خاطرنشان کرد که شناسایی ۴۷ هزار رای از عکس تکراری که به کمیسیون رسیده، در سطح استاندارد پایین گرفته شده و اگر به سطح استاندارد معیاری گرفته می شد، احتمال داشت بیشتر از ۱۰۰ هزار رای از دور خارج شود.

این ناظر دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی تاکید کرد که این تیم از کمیسیون درخواست کرده است که از معیار ۵۰ درصد در تشخیص آرای تکراری استفاده شود، اما کمیسیون معیار ۶۵ درصد را در نظر گرفته و در این زمینه گزارش روشنی نداده است.

اخلاقی تصریح کرد که باز شماری آرا زیر نظر کسانی صورت گیرد که اعتماد ایجاد کند؛ باید بازشماری پس از تصفیه کامل صورت گیرد و نیز برای بازشماری، سقف رای هر صندوق رای دهی بسیار مهم است.

این در حالی است که چندی قبل اورنگ زیب، یکی از کمیشنران کمیسیون انتخابات در یک نشست خبری از پایان روند پاک‌سازی آرای بایومتریک شده از سوی شرکت دارملوک خبر داده، گفت که این شرکت ۸۶ هزار و ۲۲۶ رای را بی اعتبار شناخته است.

۱۳ / عقرب ۱۳۹۸

سومین نشست همکاری امنیتی و منطقه ای چین و افغانستان در بیجینگ برگزار شد

وزارت امور خارجه چین از برگزاری سومین نشست همکاری های امنیتی و منطقه ای این کشور و افغانستان در بیجینگ خبر داده است.

بر اساس بیانیه ای که امروز(دوشنبه، ۱۳ عقرب) توسط وزارت امورخارجه چین صادر شده، سومین نشست مکانیسم همکاری های امنیتی و منطقه ای بین چین و افغانستان در بیجینگ برگزار شد.

china

این نشست میان جیو گوپینگ، کمیشنر وزارت امور خارجه چین و معاون اول مشاور شورای امنیت ملی افغانستان برگزار گردیده و دو طرف به تبادل نظر پرداخته اند.

وزارت خارجه چین خاطرنشان کرده که نمایندگان ادارات مربوط دو کشور نیز در این نشست شرکت کرده بودند.

وزارت خارجه چین جزییات بیشتری در مورد محتوای این مذاکرات ارائه نکرده است.

وزارت خارجه و شورای امنیت ملی افغانستان نیز تاکنون در  مورد این گفتگوها اطلاعیه صادر نکرده است.

۱۳ / عقرب ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن 3 تن در درگیری بر سر چیدن گل زعفران در هرات

مقام های محلی در ولایت هرات اعلام کرده اند که ۳ تن در یک درگیری بر سر چیدن گل زعفران در این‌ ولایت کشته و زخمی شده اند.

فرهاد خادمی، ولسوال غوریان ولایت هرات به خبرنامه گفت: “مناقشه بالای چیدن گل زعفران در بین دو قوم علی زی و هفت بالا در ۲۰ کیلومتری مرکز ولسوالی غوریان منجر به درگیری مسلحانه شده است”.

ghurian

خادمی افزود، در نتیجه این درگیری، ۲ تن کشته و یک تن دیگر زخمی شده اند.

او خاطرنشان ساخت، این رویداد حوالی ساعت ۸ صبح امروز دوشنبه(۱۳عقرب) در روستای کلاته قاضی رخ داده است.

ولایت هرات در غرب کشور بزرگ ترین تولیدکننده زعفران افغانستان است.