یک کارمند وزارت مالیه در کابل ترور شد |
یک کارمند وزارت مالیه در کابل ترور شد

بازتاب خبرهای 25 میزان 1398

Image Title
۲۵ / میزان ۱۳۹۸

یک کارمند وزارت مالیه در کابل ترور شد

وزارت مالیه می‌گوید که زینت‌الله زیبی، یکی از کارمندان ریاست عمومی بودجه این وزارت در کابل ترور شده است.

وزارت مالیه امروز پنج‌شنبه(۲۵میزان) گفته است که زینت‌الله زیبی عصر روز گذشته هنگامی که از وظیفه به طرف منزل‌اش در حرکت بوده، در ساحه ارغندی ولسوالی پغمان توسط افراد مسلح ناشناس به قتل رسیده است.

در همین حال خانواده این کارمند وزارت مالیه به رسانه‌ها گفته است، او هنگامی کشته شده که موتر حاملش از سوی افراد ناشناس در منطقه ارغندی پغمان توقف داده شده و سپس با شلیک گلوله راکت در داخل موترش هدف قرار گرفته است.

zabi

از سویی نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله در توییتی گفته است: “زینت ذبیح یک فرد ملکی بوده و روز گذشته طالبان در منطقه ارغندی کابل وی را با خود برده و تیرباران کرده است”.

رحیمی افزوده است که گروه طالبان پس از تیرباران این فرد، جسد او را با فیر گلوله راکت منفجر کرده است.

این در حالی است که در این اواخر میزان ترور در شهر کابل، پایتخت کشور به شدت افزایش یافته است.

۲۵ / میزان ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن 6 غیرنظامی توسط طالبان در هرات

مقام‌های محلی در ولایت هرات می‌گویند که ۶ غیرنظامی توسط طالبان در این ولایت کشته و زخمی شده‌اند.
جیلانی فرهاد، سخن‌گوی والی هرات با بیان این خبر به خبرنامه گفت: “حوالی قبل از ظهر امروز پنج‌‍‌‌‌‌‍‎شنبه(۲۵ میزان) یک موتر نوع فولدر غیرنظامیان در ولسوالی زاول از سوی طالبان مورد حمله قرار گرفته است”.

Taliban
فرهاد افزود، در این رویداد سه غیرنظامی کشته و سه تن دیگر زخمی شده‌اند.
به گفته‌ وی، تا کنون انگیزه این حمله و کشتار غیرنظامیان از سوی طالبان، که در روستای “گمسک” ولسوالی زاول رخ داده است، مشخص نشده است.
گروه طالبان نیز تاکنون در این مورد چیزی نگفته است.

۲۵ / میزان ۱۳۹۸

37 درصد از کودکان زیر 5 سال افغانستان به کوتاهی قد و سوءتغذیه مزمن مبتلا اند

معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه می‌گوید که نداشتن مصونیت غذایی، بیش‌تر کودکان افغانستان را تحت تاثیر قرار داده و ۳۷درصد کودکان زیر پنج سال کشور به کوتاهی قد و سوءتغذیه مزمن مبتلا هستند.
فدامحمد پیکان که امروز پنج‌شنبه(۲۵میزان) در مراسم روز جهانی غذا در کابل سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد که سوء‌تغذیه تنها از کمبود غذا ناشی نمی‌شود، بلکه بی‌توجهی برخی از خانواده‌ها در استفاده از غذای ناسالم نیز منجر به سوءتغذیه در کودکان می‌شود.

Afghanistan
در این مراسم، فبریزیو سیساریتی، از مسوولان اداره خوراکه و زراعت ملل متحد «FAO» در افغانستان نیز گفت، نبود مصونیت غذایی در تمام کشورها وجود دارد، اما در افغانستان ۴۴.۶ درصد شهروندان این کشور به غذای کافی دسترسی ندارند و ۳۳.۶ درصد کودکان هم دچار سوء‌تغذیه و کوتاهی قد هستند.
از سوی هم حشمت‌الله غفوری، معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت در این مراسم اضافه کرد، نزدیک به نیمی از جمعیت افغانستان به غذای کافی دسترسی ندارند.
غفوری ادامه داد، در نتیجه‌ بارند‌گی‌های زمستان گذشته، وضعیت در افغانستان بهبود یافته و میزان حاصلات بیش‌تر شده؛ به گونه‌ای که غله‌‌جات ۴۲ درصد و محصولات باغی حدودا ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است.

۲۵ / میزان ۱۳۹۸

برای نخستین‌بار؛ افغانستان به عنوان رییس مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی انتخاب شد

وزارت صحت عامه می‌گوید که برای نخستین‌بار از افغانستان، وحید مجروح به عنوان رییس مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی انتخاب شده است.
وزارت صحت عامه امروز پنج‌شنبه(۲۵میزان) در یک خبرنامه گفته است که وحید مجروح، سخنگوی این وزارت از سوی شورای سیاست‌گذاری مرکز توسعه گردش‌گری سلامت کشورهای اسلامی مقیم تهران، روز سه شنبه طی فرمانی به عنوان رییس مرکز توسعه گردشگری کشورهای اسلامی منصوب گردیده است.

Afghanistan& Iran
مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی، فدراسیونی بین‌المللی بوده و اعضای شورای سیاست‌گذاری آن متشکل از معاونین و یا نماینده‌های با صلاحیت وزرای صحت و روسای تشکل‌های بخش صحت کشورهای اسلامی است.
این نهاد در سال ۱۳۹۴ با هدف شبکه‌سازی موثر فعالان حوزه صحت کشورهای اسلامی ایجاد گردیده و نمایندگان تشکلات گردشگری صحی کشورهای غیراسلامی نیز مانند هند، چین، روسیه، گرجستان، ایتالیا، مجارستان، صربستان و… عضو ناظر شورای سیاست‌گذاری این نهاد بین‌المللی اند.

۲۵ / میزان ۱۳۹۸

افغانستان تلفات سیلاب‌ اخیر در جاپان را تسلیت گفت

رییس‌جمهور غنی در تماس تلفونی با با شارژدافیر سفارت جاپان در کابل، تلفات سیلاب‌ اخیر در این کشور را تسلیت گفته است.

ارگ ریاست جمهوری در یک خبرنامه گفته است که محمد اشرف غنی امروز پنج‌شنبه(۲۵میزان) در تماس تلفونی با شارژدافیر سفارت جاپان در کابل، تسلیت و همدردی خود را به خاطر تلفات جانی و خسارات مالی ناشی از توفان اخیر در جاپان، ابراز کرده است.

japan

رییس‌جمهور در این تماس تلفونی، ضمن تسلیت به خاطر وقوع این حادثه طبیعی در جاپان، با مردم و حکومت این کشور ابراز همدردی کرده است.

جاپان از جمله کشورهای بزرگ کمک‌کننده به افغانستان است که در تازه‌ترین مورد، روز گذشته ۷٫۲ میلیون دالر را برای سوادآموزی در افغانستان کمک کرد.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، سیلاب بی‌سابقه اخیر در جاپان تاکنون دست‌کم ۷۴ کشته و ۲۰۰ زخمی برجای گذاشته است. هم‌چنین تعدادی در نتیجه این سیلاب مفقود شده‌اند.

۲۵ / میزان ۱۳۹۸

مسوول انفجار کمیسیون نظامی طالبان در تخار کشته شد

ریاست عمومی امنیت ملی اعلان کرده است که مسوول انفجار کمیسیون نظامی گروه طالبان در ولایت تخار با یک‌تن از افرادش کشته و یک شبکه ۹ نفری این گروه در این ولایت بازداشت شده است.

ریاست عمومی امنیت ملی امروز پنج‌شنبه(۲۵میزان) در یک خبرنامه گفته است: “نیروهای قطعات خاص امنیت ملی در یک عملیات هدفمند، مسوول انفجارات کمیسیون نظامی گروه طالبان را با یک‌تن از افرادش در قریه کنجک سرای سنگ شهر تالقان، مرکز ولایت تخار کشته‌اند”.

taliban

در این خبرنامه آمده است که مسوول انفجارات کمیسیون نظامی طالبان، محمدالله مشهور به زید بوده که به منظور ترور افراد و اشخاص سرشناس و سران اقوام وارد قریه کنجک شهر تالقان شده بود.

امنیت ملی در خبرنامه خود اضافه کرده است که هم‌چنان در بازرسی نیروهای دفاعی و امنیتی در مربوطات ولایت تخار، یک شبکه ۹ نفری طالبان که از  متواری شده بودند، شناسایی و بازداشت شده‌اند.